Fajismeret, természettisztelet, alázat – ezek védik meg az amatőr gyombiológust (is)

A mezőgazdaságból élők szerint minden olyan faj gyomnak minősül, ami a parcella rendeltetése szerint nem odavaló, tömeges nagyságrendben, akár gazdasági vagy egészségügyi kárt kockáztatva burjánzik el a területen. Ezzel szemben a köznyelv a növények széles spektrumát minősíti gaznak pusztán azért, mert az csúnya, szúrós, tüskés, vagy egyszerűen csak kilóg a pázsitot alkotó fűfélék közül.

Így fordulhat elő, hogy amit ma haszontalannak, szemet szúróan „rondának” ítél egy hobbikertész, az valójában ehető, az egészségre kedvező hatással bíró gyógynövény.

Minden olyan faj gyomnak minősül, ami a parcella rendeltetése szerint 
nem odavaló
Minden olyan faj gyomnak minősül, ami a parcella rendeltetése szerint
nem odavaló (Fotó: Pixabay)

A laikusoknak azonban nem árt résen lenniük, mert az önjelölt gombászokhoz hasonlóan, bizony, érhetik őket kellemetlen meglepetések.

A téma kapcsán a Sumi Agro Hungary Kft. gyombiológusát, Szabó Rolandot kérdezte a HellóVidék.

Hogy melyek azok a növények, amelyek valójában igenis hasznosak, és akár egy átlagpolgár kertjében is felbukkanhatnak? Szabó Roland szerint bármelyik növény lehet hasznos, hiszen a haszonszerzés formáinak elképesztően gazdag a tárháza.

A „hasznosságot” alapvetően az adott növény „rendeltetési célja” határozza meg. Azaz ismeret hiányában ritka, védett növények is lehetnek áldozatai az embernek.

Melyik a hasznos? Bármelyik az lehet

Ugyanígy korszerű ismeretek birtokában a halálosan mérgező növények is lehetnek a szövetségeseink. A hasznosság megítélése elsősorban közgazdasági megítélés, nem pedig botanikai – szögezi le a gyombiológus.

Vagyis erre nincs megfelelő válasz. Mindig a számunkra szükséges növény lesz a hasznos. Ma a pongyola pitypang (Taraxacum officinale), mert a gyökeréből készült tea segíti az emésztést és a belső kiválasztást, de ha már nem fáj az epénk, akkor megyünk és elkezdjük gyomlálni a pázsitból.

Pedig két hét múlva lehet, hogy ismét kell(ene)… Bármely növény lehet hasznos, csak nem tudjuk, mikor és/vagy mire.

Hogyan hasznosíthatjuk ezeket a XXI. századi háztartásokban akár az egészségmegőrzés, gyógyítás vagy a veteményeskerti kártevők távoltartása érdekében?

Több lehetőség is kínálkozik mindezekre, ugyanis a XXI. században sokkal több tartósítási lehetőség áll a rendelkezésünkre, mint bármikor ezt megelőzően.

Jelentős mennyiségben készülnek oldatok, tinktúrák; zömmel ecet és
alkohol alapúak (Fotó: Pixabay)

Szárítással tartósítanak ma is

Mindezek ellenére a növények tartósításának döntő többsége szárítással történik mind a mai napig.

Természetesen a lédús termések egy jó része is így készül, de azért itt a „dunsztoláson” alapuló befőzés a meghatározó.

Kisebb arányban, de még jelentős mennyiségben készülnek oldatok, tinktúrák; zömmel ecet és alkohol alapúak. A krémek, kenőcsök készítése már jóval ritkább, hiszen több szakértelmet, munkaórát és hozzávalót igényelnek.

Egészségmegőrzés, gyógyítás, kártevők

 Az egészségmegőrzés egyik éllovasa manapság a homoktövis (Hippophae rhamnoides) és az abból készült termékek köre.

A gyógyításra nehezebb egy példanövényt kiemelni – hiszen a gyógyítandó szerveink és azok betegségei is jelentősen különböznek –, de az egyik kortalan „slágernövény” ebben a szerepkörben vitathatatlanul a kamilla (Matricaria chamomilla).

A kártevők távoltartására is több bevált módszer ismert növényi főzetekből. Itt szintén az adott faj elérhetősége, a szomszéd tapasztalatai és sok egyéb más dolog a mérvadó; de talán a nagy csalán (Urtica dioica) leveleinek főzete a legismertebb.

Szükséges az óvatosság

Arra a kérdésre, hogy fennáll-e a veszély a fajtatévesztésre és az ebből adódó mérgezésre, Szabó Roland megnyugtató, de ugyanakkor óvatosságra is intő választ adott.

Mint mondta, a fajtatévesztés lehetősége igen csekély, de nem úgy a mérgezésé!

Érdekes módon ráadásul mindez nem is a területen őshonos lágyszárú növényeknek köszönhető; sokkal inkább a parkosítással, kertépítéssel megjelenő dísznövényekkel hozható összefüggésbe.

Az őshonos fűfélék nem mérgeznek

Az őshonos fűfélék között – amelyek egy része a pázsitok alkotó fajai – nincs mérgező.

Az itt megtelepedő gyomnövények között is kimondottan ritka az a faj, vagy az a mennyiség; ami már gondot tudna okozni. Vagyis a veszély nagyon minimális, de hogy ez így is maradjon, egy sor dolog szükséges.

Nem zárható ki a tévesztés lehetősége még egész növények esetén sem
Nem zárható ki a tévesztés lehetősége még egész növények esetén sem (Fotó: Pixabay)

Többek között némi fajismeret, természettisztelet és alázat. Ezekkel a jellemvonásokkal felvértezve Szabó Roland szerint nincs okunk aggódni.

Ne fogyasszunk különálló növényi részeket!

Alapszabály ugyanakkor, hogy különálló – azaz téveszthető – növényi részeket nem szabad fogyasztani! Ilyenek például azok a gyökerek, amelyeken nincsenek az azonosításhoz szükséges egyéb növényi részek.

Nem zárható ki a tévesztés lehetősége még egész növények esetén sem, de erre igen minimális az esély. Ez viszont drasztikusan megnőhet, ha valaki csak a mezei szulák (Convolvulus arvensis) virágait gyűjti például salátadísznek, és hozzá szed tévedésből a szintén fehér, szintén tölcséres alakú csattanó maszlag (Datura strammonium) virágaiból. Ez utóbbi faj ugyanis – mennyiség függvényében – képes súlyos problémák előidézésére.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Védekezésre nem alkalmazható növényvédőszerek... Időszerűek a növény védőszeres kezelések, azonban nem minden szer engedélyezett. Sok  szer kárt okozhat a méh állományban és más populációkban i...
MÁRTON JÓZSEF DÍJ a Fenntartható Magyar Mezőgazda... Mindig örülünk, ha a mezőgazdaságban olyan önálló kezdeményezések jönnek létre, amelyek a jobb életet, a kiszámítható fejlődést támogatják. Különösen ...
Július 1-től bírságot ér a parlagfű! A parlagfű nagyon sok ember életét keseríti meg, emellett nem kis terhet ró az egészségügyre sem. Évek óta szervezett keretek között igyekeznek vissza...
GMO: Áldás vagy csapás? Kb. 2 hete adtunk hírt azokról a szerencsétlen indiai eseményekről, tragédiákról melyek hátterében a GMO ( genetikailag módosított növények) ipari alk...
Növény-egészségügyi vizsgálatok támogatása Az egyes növény-egészségügyi vizsgálatok vissza nem térítendő támogatása június 24-től csak az új formanyomtatványon igényelhető. A „Kifizetési kérel...
Védje meg kukoricáját, paprikáját! Támad a tőzeglégy, a tőzegszúnyog és a gyökértetű. A kukoricában megjelent a gyökértetű. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) azt javasolja, hogy az ...