Erősen bírálta az EU-Mercosur kereskedelmi megállapodást a NAK a gazdákat érő versenyhátrány miatt

Súlyos következményei lehetnek az Európai Unió mezőgazdaságára a Mercosur államokkal kötendő kereskedelmi egyezménynek – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és az uniós mezőgazdasági szervezeteket tömörítő COPA-COGECA. A 2019-ben létrejött elvi megállapodás ugyanis nem veszi figyelembe azokat a változásokat, amelyek az EU zöld megállapodásából, a Green Dealből, illetve a Farm to Fork (Termőföldtől az Asztalig) stratégiájából erednek. Az egyezmény tovább növelné az egyébként is egyenlőtlen versenyfeltételeket az uniós és a latin-amerikai áruk között.

Ismét napirendre került az Európai Unió és az úgynevezett Mercosur államok között létrejövő kereskedelmi megállapodás – írta a NAK. Az Európai Tanács spanyol elnöksége elkötelezett amellett, hogy keresztülvigye a megállapodást, ahogyan az EU-Latin-Amerika csúcstalálkozón is kiemelt helyen szerepel az egyezmény ratifikálása.

Súlyos következményei lehetnek az Európai Unió mezőgazdaságára a Mercosur államokkal kötendő kereskedelmi egyezménynek – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és az uniós mezőgazdasági szervezeteket tömörítő COPA-COGECA - Fotó: Magro.hu, CSZS, Törökszentmiklós
Súlyos következményei lehetnek az Európai Unió mezőgazdaságára a Mercosur államokkal kötendő kereskedelmi egyezménynek – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és az uniós mezőgazdasági szervezeteket tömörítő COPA-COGECA – Fotó: Magro.hu, CSZS, Törökszentmiklós

Az európai mezőgazdasági szervezeteket tömörítő COPA-COGECA július közepén újra hangot adott az egyezménnyel kapcsolatos aggályainak.

Ezért kockázatos a Mercosur megállapodás jelenlegi formája a szabadkereskedelemről

Az Argentínát, Brazíliát, Paraguay-t és Uruguay-t tömörítő országcsoport és az Európai Unió közötti szabadkereskedelmi egyezményről szóló elvi megállapodást még 2019. június 28-án Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke alatt kötötték meg. 

Az azóta eltelt időben azonban olyan változások történtek a világban, amelyek alapvetően megkérdőjelezik az egyezmény létjogosultságát. A megállapodás nem veszi figyelembe azokat a változásokat és kezdeményezéseket, amelyek az EU Green Deal-ből erednek. Ugyanígy nem veszi figyelembe azt a változó környezetet, amelyben a mezőgazdaság napjainkban működik, a COVID-19 világjárvány és az ukrán-orosz háború hatásait követően.

A NAK azt írta, hogy egyetért a COPA-COGECA véleményével a Mercosur kereskedelmi megállapodásról, amely szerint az egy elavult megállapodás, amely messze van a Farm to Fork törekvéseitől. A bizottság túlságosan ambiciózus megközelítése nem csak nekünk, európai gazdáknak nehezíti meg a helyzetünket, hanem kereskedelmi partnereink szemében is irreálisnak tűnik – fogalmaztak.

További aggályok

A mezőgazdasági érdekképviseletek aggályait tovább növelte Lula, brazil elnök korábbi kijelentése is, a politikus ugyanis az év elején világossá tette, hogy nem akarja – vagy nem tudja – támogatni azt a magas szintű környezetvédelmi kötelezettségvállalást, amelyet az EU a Mercosur-megállapodással párhuzamosan szeretne – közölték.

Úgy tűnik, hogy geopolitikai okokból és egyes iparágak érdekében az Európai Bizottság nem veszi figyelembe a mezőgazdasági ágazatra gyakorolt hatást és a negatív megítélését.

A mezőgazdaságot érintő szabályozási kezdeményezések tucatjairól gyors ütemben folynak a tárgyalások Belgium és az EU fővárosában, Brüsszelben. Ezek néhány éven belül tényleges hatást fognak gyakorolni gazdáinkra és szövetkezeteinkre. Abban azonban biztosak lehetünk, hogy az EU nem írhatja elő ugyanazokat a mezőgazdasági termelési normákat a Mercosur-országoknak, amelyeket a saját gazdáira akar kényszeríteni – írták.

Egyre nagyobb eltérések

A közlemény szerint egyre nagyobb lesz a szakadék az EU mezőgazdasági ágazathoz kapcsolódó éghajlati és fenntarthatósági céljai és aközött, ami felett az EU kész szemet hunyni, amikor kereskedelmi megállapodásokról van szó. Ez pedig elfogadhatatlan az európai termelők számára.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a COPA-COGECA-val együtt támogatja a nemzetközi kereskedelmet, feltéve, hogy az tisztességes, kiegyensúlyozott és átlátható.

Annak ellenére, hogy az uniós termékek, például a bor, a tejtermékek, az olívaolaj, egyes gyümölcsök, zöldségek és földrajzi árujelzők számára hozzáférést biztosítanak, a Mercosur-megállapodás mezőgazdasági fejezete kiegyensúlyozatlan, különösen az amúgy is törékeny mezőgazdasági ágazatokat, például a marhahús, a baromfi, a rizs, a narancslé, a cukor és az etanol esetében.

Továbbra is elítéljük ezt a megállapodást, és felszólítjuk a Bizottságot, hogy mihamarabb kezdjen el foglalkozni ezekkel az alapvető kérdésekkel – zárta közleményét a köztestület.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Jövőre teljesíteniük kell a gazdáknak a zöldítési ... Már most készülniük kell a gazdálkodóknak a 2015-ös zöldítési követelmények teljesítésére - hívja fel az érintettek figyelmét a szaktárca a kormányzat...
Tejelő szarvasmarha állomány az Európai Unióban... Melyik uniós országban mennyi tejelő szarvasmarhát tartanak? Vajon ki a tejhatalom Európában? Mi a helyzet a magyar tejelő szarvasmarha állománnyal? E...
Sertésállomány az Európai Unióban Egy korábbi cikkünkben az Európai Uniós tagállamok tejelő szarvasmarha állományáról írtunk, mai cikkünkben pedig a sertésállományt térképezzük fel az ...
2014-es repcetermesztés az Európai Unióban Napvilágot láttak a friss adatok az idei repcetermesztésről. Cikkünkből kiderül, ki termelte a legtöbb repcét, és hogy Magyarország hol áll az uniós r...
EKÁER: amikorra kell, lesz A mezőgazdasági főszezon idejére már mindenkinek tudnia kell használni a január elsején bevezetett elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszert...
2014-es sertéspiac az Európai Unióban Bár még Anglia és Belgium adatai hiányoznak, az eddig nyilvánosságra hozott információkból az látszik, hogy az Európai Unió sertésállománya, noha csak...