Darwin rátermetten ritkítja az almafák virágait


A mechanikai virágritkítás előnye a vegyszeres beavatkozással szemben, hogy az eredménye azonnal látható, és szükség esetén gyorsan megismételhető a beavatkozás. Hazánkban nem elterjedt a gépi virágritkítás az almatermesztés területén, ezért mutatták be Újfehértón, a Debreceni Egyetem Újfehértói Kutatóintézetében a Darwin berendezést.

A gép bemutatásával azokat a tévhiteket is szeretnék eloszlatni, hogy ez az eljárás károsítja a fákat, tudta meg a magyarmezogazdasag.hu Takács Ferenc megbízott osztályvezetőtől.

A mechanikai virágritkítás előnye a vegyszeres beavatkozással szemben, hogy az eredménye azonnal látható
A mechanikai virágritkítás előnye a vegyszeres beavatkozással szemben, hogy az eredménye azonnal látható (Fotó: Pixabay)

Háromféle vágószerkezet

A Darwin S300 berendezés az önálló alapgéppel összeépített változat – mondta Kéki László, a forgalmazó Kertcenter Kft. ügyvezetője. Ám létezik olyan is, amit a gyártó síkfalmetsző alapjára lehet szerelni. A német gyártó, a Fruit-Tec készíti az Edward síkfalmetszőket, amelyek háromféle vágószerkezettel kerülnek forgalomba. Rugalmasan igazíthatók a koronák alakjához és az ültetvényhez. Erre az alapra lehet ritkítószerkezetet is szerelni.

A biotermesztők nem is végezhetnek vegyszeres ritkítást. A május 4-i bemutató előtti pénteken állították be a kísérletet különböző fordulatszámokkal, 240-től 300-ig. Az első szemlék alapján a 260-270 fordulat/perces beállítás lehet a megfelelő az újfehértói ültetvény Gala fajtáján.

Ezeket a gépeket már négy-öt éve próbálják bevezetni a hazai termesztésbe, és eljutottak odáig, hogy többen is pályáztak rá – mondta Kéki László.

Gala és Fuji: hajlamosak a termésingadozásra

A Gala és a Fuji különösen hajlamos a termésingadozásra, minél hamarabb ritkítsuk – javasolta Apáti Ferenc, a Debreceni Egyetem Kertészettudományi Intézetének vezetője, a FruitVeB elnöke. Vegyszeres ritkításra etilént lehet használni az alma pirosbimbós állapotában vagy kicsit később. Virágzáskor ATS-t (ammónium-tioszulfát) önmagában vagy etilénnel. Erre a kezelésre borzasztóan rövid idő áll rendelkezésre, mert nemcsak a királyvirág kötődésére és a többi kinyílására kell figyelni, hanem az időjárásra is.

A kezelést 15-25 °C között lehet elvégezni, ha szárazak a növények, nem esik az eső,, és nem is várható csapadék.

A gépi munka előnye, hogy sokkal tágabb idősávban használható, nem kell például tartani a csapadéktól, ami növeli a perzselést az ATS-es kezelésnél. Akkor a legjobb, ha a királyvirág kinyílt, a többi pedig még bimbós, de már eltávolodott a középső virágtól.

Apró sérülések – elhaló embriók

A gépi virágritkítás apró sérülésekkel jár, ami fokozza az etiléntermelést a növényben, ezáltal az embriók elhalásához is vezet.

Vagyis nemcsak a lesodort virágokból nem lesz alma, hanem a fán maradtak mindegyikéből sem. Ugyanakkor a sebeken keresztül fertőzhet a tűzelhalás, de azt felszívódó rézkészítmény kipermetezésével meg lehet előzni. Ezt a permetezést Újfehértón is elvégezték.

A Darwin berendezést már több mint egy évtizede bemutatta a magyarmezogazdasag.hu, akkor a Balaton Fruit Kft. kajsziültetvényében próbálták ki. Lényege, hogy 600 milliméter hosszú, rugalmas verőszálakat forgat meghatározott magasságú ten­gelyen, és ezek a szálak lesodorják az útjukba kerülő bimbókat, virágokat.

Mint a mostani bemutatón kiderült, a gép hatékony működéséhez a koronákat és az ültetvényt is úgy kell kialakítani, hogy egyenletesen tudja leválasztani a virágokat.

Ha ugyanis hosszú vesszők vannak a fán, amelyek kilengenek az ütésektől, azokon megmaradnak a virágok. Hasonlóképp a törzset is jól kell rögzíteni a támrendszerhez, és a metszéskor rövid termőrészek kialakítására kell törekedni.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Támogatási program indul almatermelőknek! 3,16 milliárd forint értékben indul támogatási program az almatermelőknek. Ennek keretében támogatják az almasűrítmény és az étkezési alma tárolását, ...
Támogatásokon innen és túl Nem rosszak a terméshozamok, de az eső még gondot okozhat; élen járunk agrárkutatásban; megmentik az almatermelőket; több támogatás kerül a mezőgazdas...
Guinness-rekord almaevésből Budapesten A 2014-es év sem telhetett el magyar Guinness-rekord kísérlet nélkül. A Semmelweis Egyetemen több mint ezer ember evett egyszerre almát, ezzel megdönt...
Az európai almapiac helyzete 2014 végén egy a kizárólag almával foglalkozó Interpoma kiállításhoz kapcsolódó tanácskozáson a szakemberek áttekintették az európai almapiac jelenés ...
Közkedvelt őszi és téli almafajták Az alma az egyik legkedveltebb gyümölcsfaj a világon. Sokfelé termesztik és számtalan fajtát nemesítettek ki az almatermesztők az idők folyamán. Cikkü...
Almatelepítés: milyet, mikor, hogyan? Almaültetvény telepítése előtt sok mindent meg kell terveznie, meg kell vizsgálnia a gazdának. Hasraütés-szerűen nem lehet eldönteni, hogy milyen alma...