Citrom túltermelési válság: 5 éve kritikus a helyzet

Az elmúlt két évtizedben a legtöbb citromtermelő és -exportáló ország növelte termelési területét és termelési volumenét. A volumen nőtt Spanyolországban, Törökországban és különösen Dél-Afrikában. Ez az elmúlt húsz évben a citrommal beültetett hektárok megduplázódásához vezetett a világon, amit nem kísért hasonló mértékű keresletnövekedés.

Ez vonatkozik a friss citromra és a származtatott ipari termékekre, beleértve a gyümölcslevet, az olajat és a héjat is. Minden fő termelő ország legalább 20% -kal növelte termőterületét.

Forrás: Pixabay

Argentínának valamivel több mint 55 000 hektár citroma volt. Minden 2019-ig működött, amikor elkezdődött a túltermelés kontra kereslet válsága. Ez kritikus globális helyzet azoknak az országoknak, amelyek integrálták a termelést.

Hektárcsökkentés Argentínában

Argentínában körülbelül 10 000 hektárt, amelyet korábban citromtermesztésre szántak, “megtisztítottak” vagy más növénynek szenteltek. Az Észak-Argentínában beültetett terület körülbelül 20% -kal csökken.

Az argentin citrom fő piacai az Európai Unió és az Egyesült Államok, olyan piacok, amelyekre a szállítmányok volumene az elmúlt években elsősorban az időjárási viszonyok miatt csökkent. Idén annyi eső esett, mint tavaly, ami, mint minden túlzás, szintén nem túl jó, mert gyümölcsminőséggel és késői virágzással fognak fizetni érte. Tavaly Argentínában a citrom termelési volumene csökkent a korábbi években a fenntartott kétmillió tonnáról. Az ipari citromszármazékok (olajok, gyümölcslé és héj) tekintetében Argentína továbbra is a világ fő szállítója.

Megnövekedett termelés ebben az évben

Mind Spanyolország, mind Törökország növelte termelését ebben az évben. Hasonlóképpen, Argentínában is növekedni fog a termelési volumen ebben az évben, bár a sok csapadék miatt – valószínűleg – csak kisebb mértékben.

“Nagy gondot fordítunk a gyümölcs minőségére és egészségére”

Az argentin citrom exportjának csökkenése főként az Európai Unióba, a fő piacra irányuló friss gyümölcsből származik. “Ez a csökkenés részben az exportőrök saját döntésének köszönhető, hogy rendkívüli gondot fordítottak a küldött gyümölcs minőségére és higiéniájára. Ennek következtében azonban 2023-ban nagyon jó teljesítményt nyújtottak a növényegészségesség terén. Ma Európában Dél-Afrikáért és Törökországért aggódnak, nem Argentínáért. Az exportőrök által hozott egészségügyi intézkedések miatt Argentína ma az az ország, amely a világon a legalacsonyabb mennyiségű kémiai maradékot tartalmazó citromot exportálja. Az argentin ipar arra számít, hogy ez a versenyelőny az elkövetkező években kezd megtérülni.

Export mennyiségek

Tavaly Argentína citromexportja mintegy 235 000 tonnára csökkent, ebből 78 000 az Egyesült Államokba és 120 000 az Európai Unióba került – olvastuk a freshfruitportal.com-on.

A friss citromtermelés szempontjából a legkövetkezetesebben növekvő piac az Egyesült Államok, ahol a termelés stagnál, ami a jelenlegi világforgatókönyvet figyelembe véve pozitív dolognak tűnik.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Vigyázat! Vegyszerben fürdetik a citrusokat! A téli időszakban friss gyümölcs híján hazánk lakosai a déli gyümölcsöket vásárolják a szupermarketekben, bízva azok vitamintartalmában. De vigyázat! ...
Citrusfélék nyomában A rendszerváltás előtt olyan ritkák voltak hazánkban a citrusfélék, hogy sokan még karácsonyi ajándéknak is azokat adták szeretteiknek. Mára azonban a...
Mindezekre kiváló a citrom Még mindig tél van, így a gyümölcskínálatban a boltok polcain még a citrusfélék dominálnak. Narancs, mandarin, grapefruit és citrom, ebből áll paletta...
Milyen mesterséges anyagokat rejt a citrusfélék hé... Magyarországon keveset tudni a citrusfélék mezőgazdasági termeléséről. A boltok és a piacok viszont telítve vannak a citrommal, naranccsal, mandarinna...
Mennyire veszélyes valójában a citrusok héja? Sokan a citromhoz és a narancshoz nyúlnak, ha C-vitamin pótlást szeretnének adni a szervezetüknek. A déligyümölcsökkel azonban van egy kis bökkenő: a ...
Megy a déligyümölcs télen az EU-ban A franciaországi agrárkutató intézet (CIRAD) adatai szerint az unióban 2017. december–2018. november között 6,475 millió tonna banánt fogyasztottak. E...