Bőven túlélik szépunokáink leszármazottait is – 500 év a lebomlási idejük

Hamarosan betiltanak néhány egyszer használatos műanyag csomagolóanyagot. Bár többségük újrahasznosítható lenne, amit nem szelektíven gyűjtenek, az egy felhasználás után már csak bajnak van… Némely egyszer használatos műanyagokat az idei évtől terveztek betiltani, a járványhelyzet miatt azonban késik kicsit a dolog.

Az egyszer használatos műanyagok betiltása idén esélyes, hogy megvalósul az Európai Unióban és Magyarországon is. A koronavírus-járvány sok szempontból jót tett a környezetünk állapotának – például a csökkenő repülőjáratok révén –, de negatív változás is bekövetkezett: a házhoz szállított dobozolt ételek mennyiségének növekedése és a higiéniai szempontból előnyösebb csomagolt termékek előnytelenek környezetterhelő voltuk miatt.

Nem nehéz belátni, hogy egy üdítőt szívószál nélkül is meg lehet inni, műanyag helyett papírpohárból
Nem nehéz belátni, hogy egy üdítőt szívószál nélkül is meg lehet inni, műanyag helyett papírpohárból (Fotó: Pixabay)

Zöldséget és gyümölcsöt ugyanúgy vásárolhatunk

A tervek szerint a zöldség és a gyümölcs csomagolására használt tálcákat nem érinti majd a szigorítás.

A tiltás azokra a műanyagokra vonatkozik, amelyek esetében a rövid idejű használatért aránytalanul nagy árat fizetünk – a szennyezés az oka. A változás a szívószálakra, az egyszer használatos műanyag poharakra, az egyszer használatos evőeszközökre, tányérokra vonatkozik majd.

Nem nehéz belátni, hogy egy üdítőt szívószál nélkül is meg lehet inni, műanyag helyett papírpohárból, és a műanyag kés-villa helyett ezek fából is készíthetők…

Változatlan lesz a friss gomba csomagolása is

A műanyagokat illető aktuális tudnivalókat a magyarmezogazdasag.hu foglalta össze. Eszerint például a jogszabályváltozás nem befolyásolja a friss gomba csomagolását. A trend az, hogy a PS csomagolóanyagokat PP vagy PET csomagolóanyaggal akarják kiváltani a forgalmazók, de a műanyagok használata a továbbiakban sem lesz megkerülhető. A csomagolással kapcsolatban a legfőbb igény az, hogy növelje az eltarthatóság időtartamát és a termék jól látható legyen alatta.

A műanyagtörvény jórészt csak a kereteket határozza meg, a végrehajtáshoz szükséges rendeletek fogják tartalmazni a pontos részletszabályokat, így ezek ismerete nélkül elég nehéz nyilatkozni arról, hogy a csomagolt kertészeti termékekre ez milyen hatással lesz. Ami eddig konkrétum, az az egyszer használatos, az értékesítési végponton a fogyasztó számára biztosított műanyag hordtasakok termékdíjának emelése a használat mértékének csökkentése érdekében. Ezt lehet is tapasztalni már az egyes kereskedelmi egységekben, hogy 10-11 Ft díjat számítanak fel bizonyos típusú zacskókért, ennek ágazatra gyakorolt hatása nincs.

A csomagolt kertészeti termékek (pl. 500 gramm kiszerelésű paprika, tálcás paradicsom stb.) iránti kereslet szignifikánsan nőtt a Covid-19 következtében, megduplázódott az így értékesített termékek mennyisége, valószínűleg a fogyasztói bizalom a higiéniát feltételezve nagyobb az ilyen termékek iránt. Ez nem csak hazai, de EU-s tapasztalat is.

Több a műanyag, mint a hal az óceánokban

A Greenpeace igen szemléletes módon mutatja be, hogy mit teszünk környezetünkkel, Földünkke… A műanyaggyártás az 1950-es években kezdődött, azóta összesen 8,3 milliárd tonna műanyagot gyártottak a világon. Az évente gyártott műanyag súlya közel megegyezik az emberiség összsúlyával.

Évente nyolcmillió tonna műanyag kerül az óceánokba. Ha a műanyaggyártás üteme a jelenlegi ütemben folytatódna, 20 év múlva a műanyag szemét súlya többet nyomna majd a halak súlyánál.

Percenként egymillió műanyag palack fogy világszerte, és ezeknek csak kevesebb mint fele kerül újrahasznosításra.

Az Egyesült Államokban évente százmilliárd műanyag szatyrot használnak: egymáshoz kötve ezek 773-szor érnék körbe a Földet az Egyenlítő mentén
Az Egyesült Államokban évente százmilliárd műanyag szatyrot használnak: egymáshoz kötve ezek 773-szor érnék körbe a Földet az Egyenlítő mentén (Fotó: Pixabay)

Az Egyesült Államokban évente százmilliárd műanyag szatyrot használnak: egymáshoz kötve ezek 773-szor érnék körbe a Földet az Egyenlítő mentén. Csak az Egyesült Államokra vetítve naponta ötszázmillió műanyag szívószálat kidobnak. Sorba rakva ez a mennyiség kétszer körbeérné a Földet.

Termékdíjak – elrettentésül

A közeljövőben az alábbi műanyag termékek lesznek betiltva az Európai Unióban: egyszer használatos evőeszközök (villák, kések, kanalak és pálcikák), egyszer használatos tányérok, szívószálak, fülpiszkálók, léggömbök pálcikái, valamint az oxidatív úton lebomló műanyagok, ételtartók és expandált polisztirolból készült poharak.

Emellett az új jogszabály rendelkezései szerint betiltják majd a 15 és 50 mikron közötti vastagságú műanyag zacskókat.

A 15 mikronnál vékonyabb, „kiflis zacskók” termékdíját hússzorosára emelik: a jelenlegi 57 Ft/kg helyett 1900 Ft/kg-ra. Emellett az úgynevezett „lebomló” zacskókra is bevezetnek 500 Ft/kg-os termékdíjat. Utóbbiak megnevezése csalóka, ugyanis többségük kizárólag speciális, ipari körülmények között bomlik le.

Ahol csak lehet, hagyományos módszerekkel helyettesítenék

A műanyagok használatának csökkentése üdvözlendő cél, ám az ezeket kiváltó, fából, bambuszból vagy papírból készülő termékek is többletterhelést jelentenek a környezet számára. Ezek nem a lebomlás hiánya, hanem a növényi alapanyaguk megtermelése miatt.

A lebomló műanyagok használata csak akkor lenne jó megoldás, ha ipari komposztálóba kerülnének, mivel a kommunális hulladékokkal együtt gyűjtve nehezen bomlanak le.

A fogyasztási szokásainkat érdemes lesz átgondolni. A jelentősen dráguló és környezetszennyező műanyagokat, ahol csak lehet, hagyományos módszerekkel, eszközökkel is lehetséges helyettesíteni (bevásárláshoz kosarat, textil szatyrot használni, egyes élelmiszereket műanyag helyett üvegben, fém- vagy fadobozban tárolni…)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Egy lárva mentheti meg a világot a műanyag-kataszt... A műanyagok mindenhol jelen vannak az életünkben. Csomagolóanyag készül belőlük vagy éppen használati tárgyak, de a mezőgazdaságban is számtalan felha...
Édes csomagolóanyag válthatja a jelenlegi műanyago... Az utóbbi időben többször lehetett olvasni arról, hogy tudósok biológiai módon lebomló műanyag előállításával kísérleteznek annak érdekében, hogy kise...
Növényből készül a műanyagmentes pohár Nagyon kedvezően fogadták a fogyasztók, ezért a gyártó úgy döntött, folytatja a májusban indított, a műanyagmentes pohár megismertetését népszerűsítő ...
Jelentősen megnőtt a mikroműanyag-részecskék száma... A korábbi mérésekhez képest mintegy háromszor több, köbméterenként 147 mikroműanyag-részecskét találtak a Dunában egy nemzetközi környezetvédelmi sze...
Kevesebb műanyaggal reagált a német piac változó i... A közép-európai kertészeti termelő régiók részére Ausztria és Németország jelenti az egyik legfontosabb célállomás. Magyarországról is sok zöldség és...
Több, mint félmillió lazac szökött meg egy skót ha... Lesújtott Skóciára az Ellen névre keresztelt ciklon. Sok helyen hatalmas pusztítást hagyott maga mögött. Alaposan megtépázta egy nagy nemzetközi halt...