Bővebben a budapesti gazdatüntetés eseményeiről és követeléseiről

Valódi gazda-érdekképviseletet, stabil és kiszámítható jogi környezetet és több területre kiterjedő védelmet kérnek a kormánytól a hazai gazdák és méhészek. Céljaik elérése érdekében 2024. március 9-től 11-ig tüntetést tartottak Budapesten. Vasárnap 14 óra környékén gyűltek össze a gazdák Budapesten, de valamivel a kezdés előtt mindössze 30 ember és egy traktor várakozott egy Népligethez közeli parkolóban. Bár a szervezők azt szerették volna, hogy a traktorral együtt vonuljanak át a Parlamenthez, a jármű erre nem kapott engedélyt.

Háromnapos tüntetést hirdettek az elmúlt hétvégére a fővárosba a gazdák és a méhészek, aminek tetőpontjaként vasárnap traktorokkal tervezték megszállni a belvárost. A második nap eseményeiről a helyszínről tudósított az Index, ezt az anyagot szemléztük. A demonstrálók nem sokkal 14 óra után indultak el a Parlamenthez, a vonulást követően körülbelül 100 ember gyűlt össze az idősebb Antall József rakparton.

Háromnapos tüntetést hirdettek a múlt hétvégére a fővárosba a gazdák és a méhészek - Fotó: Marjai János / MTI, Archív
Háromnapos tüntetést hirdettek a múlt hétvégére a fővárosba a gazdák és a méhészek – Fotó: Marjai János / MTI, Archív

Ezeket mondták a megszólalók:

Délután négy órától elkezdődtek a beszédek, elsőként Kernbaum Anita szólalt fel, azzal kezdte: ágazattól függetlenül nagy a baj. „Azt látjuk, hogy a munkánk nem ér semmit. Tisztességesen dolgozunk, év végén mégis üres a számlánk. (…) Évről évre rengeteg veszteség ér minket, de nincs érdekképviseletünk. A mai tüntetésre meghívtam a MAGOSZ-t (Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége) is, de nincsenek itt, mert csak a saját érdekeiket képviselik” – fogalmazott. Felszólalása végén kitért arra, hogy a fenti okok miatt a fiataloknak nem vonzó az agrárium, sok szülő is csak óvná attól a gyerekét.

Szarka Tamás a méhészek nevében arról beszélt: „Mi itt mindannyian a természetnek szenteltük az életünket, ebből szeretnénk megélni. Gyerekkorom óta erre készültem, és most, hogy végre csinálhatnám, ilyen körülmények fogadnak” – mondta, kiemelve, hogy álláspontja szerint tavasszal nemcsak az ukrán méz, de a gabona importját is engedélyezni fogják, noha ezeknek a termékeknek a minősége silány.

Ezzel nem tudunk és nem is akarunk versenyezni. (…) Jelenleg úgy érzem, átvertek, rászedtek minket. De küzdeni kell, főként azért, hogy a magyar gazdáknak ne kelljen akkumulátorgyárban dolgozni – fogalmazott. Végül kijelentette azt is: „ez nem politikai esemény. Megkerestek politikusok bennünket, de csak azt engedtük ide, aki megígérte, hogy meg sem említi a pártját”.

Ezt követően Fackelmann István tanyagazda szólalt fel. Az Ásotthalom környékéről érkező férfi beszédében az élelmiszer-pazarlás megfékezésének fontosságára hívta fel a figyelmet. Hangsúlyozta továbbá, hogy „a vízgazdálkodás pocsék, a termőföldek rossz állapotban vannak”. „Normálisnak veszik, hogy mindent megmérgezünk” – mutatott rá.

Bencze János jobbikos országgyűlési képviselő folytatta a sort. Köszönetet mondott a Kernbaum házaspárnak, hogy megszervezték a mai tüntetést. „Azért vágtak neki egy lehetetlen feladatnak, hogy felhívják a figyelmet a problémákra” – jelezte, hozzátéve, hogy noha sokan felhozták, „miért nincsenek traktorok”, a válasz egyszerű.

Pénzt kérnének azért, hogy behajthassanak, hogy tüntethessenek. Milyen ország ez? – kérdezte.

A tüntetés háttere

A tüntetést azért hozták tető alá, mert – az egyik szervező, Kernbaum Anita somogyi gazdálkodó szerint – a kis- és közepes vállalkozásoknak egyre nagyobb kihívást jelent már csak az is, hogy talpon maradjanak, a gazdák végső elkeseredettségükben döntöttek úgy, hogy utcára vonulnak. Sokuk Kernbaum szerint felélte a tartalékai nagy részét, és az átlagos terméssel számolva az idei év is veszteséges lesz számukra, mivel a felvásárlási árak alacsonyak, a költségek pedig folyamatosan emelkednek.

 „A támogatások kiszámíthatatlansága tovább súlyosbítja a helyzetet. Az érdekvédelmi szervezetek nem tesznek megfelelőt az érintettekért, ezért most a gazdák és méhészek közös erővel kell kiállnunk a jogainkért és a megélhetésünkért” – nyilatkozta korábban a szervező. A gazdák egy 12 pontos követelési listát is összeállítottak. 

A tüntetők Nagy István agrárminiszterrel akartak találkozni az Országháznál, de az Országos Méhészeti Egyesület vagy a Mézkiszerelő Üzem vezetőivel is szívesen egyeztetnének. Maga az agrárminiszter a tüntetők aggályaival kapcsolatban korábban azt mondta, hogy a magyar gazdák nagyon jól tudják, hogy a kormány mellettük áll, korábban nem látott mértékű pénzügyi források kifizetésével, kamattámogatott hitelekkel és az adminisztrációs terhek csökkentésével segíti őket.

A tüntetők 12 követelése:

  • Alulról szerveződő, valódi gazda-érdekképviselet.
  • Moratórium a végrehajtás alá került mezőgazdasági cégeknek.
  • A kötelező agrárgazdasági kamarai tagság azonnali eltörlése.
  • A magyar piac védelme az ukrán méztől.
  • Szigorú ellenőrzést és büntetést a mézhamisítóknak.
  • Mezőgazdaságunk vámokkal történő védelme.
  • Minden mezőgazdasági terményre fordított áfát.
  • A vontatmányok kötelező biztosításának megszüntetése.
  • A támogatási rendszer teljes reformja.
  • Stabil és kiszámítható jogi környezet.
  • A kataszter-összevonás és művelésiág-váltás ingyenessé tétele.
  • A Gazdakártya felhasználható keretének bővítése.
Share Button

Kapcsolódó cikkek

Agrár pályázatokról egyszerűen 1. rész Jelen cikk-sorozat célja, hogy a gazdálkodók számára utat mutasson az Európai Uniós és hazai támogatások igénybevételéhez. Magyarország területének k...
Továbbra is lehet vis maior bejelentést tenni! Az egységes kérelem beadási határideje után is lehetőség van vis maior bejelentésre. Ha esemény (például árvíz, belvíz) történt, és emiatt az ügyfé...
Június 30-ig!!!! Állatjóléti támogatás igénylése... A tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás kifizetési kérelmének benyújtására június 30-ig van lehetősége a határozattal rendelkez...
Július 1-ig!!! Állattartó telepek korszerűsítéséhe... Kevesebb, mint két hét áll rendelkezésre, hogy a fizetési kérelmet benyújtsák azok, akik állattartó telepüket szeretnék korszerűsíteni vagy valamely t...
Nemzeti Vidékstratégia és a 2013. 2. félévében meg... Pályázati cikksorozatunk 4. részében partnerünk a Palyaz.hu vezetője ismerteti  Nemzeti Vidékstratégia legfontosabb célkitűzéseit és a 2013. 2. félévé...
Kötelező képzések elvégzésén múlhat a támogatás... Vannak olyan mezőgazdasági támogatások, melyek kifizetése kötelező képzéshez kötött. Ezek június közepén kezdődtek és zömében augusztus 15-ig lezajlan...