Befejeződött a Corteva Agriscience™ Szezonnyitó Online Konferenciasorozata

A Corteva Online Konferenciasorozatának első részében a hazai termelők egyik legfontosabb növénye, a napraforgó került fókuszba. Bemutatták a vállalat legújabb napraforgó hibridjeit, valamint a termesztéstechnológiai lehetőségeket szélesítő herbicid és fungicid megoldásaikat. Az online eseményt február 8-án 10 órától követhették nyomon az érdeklődők élőben a cég hivatalos Facebook eseményoldalán, valamint YouTube-csatornáján.

Borsos László a Corteva Magyarország ügyvezetője és Rikk István marketingigazgató bevezetőjében arról beszélt, hogy a Pioneer® napraforgóhibridek az eddigi Express® toleráns szegmens mellett 2022-ben a Clearfield® Plus technológiát preferáló gazdáknak is kínálnak két linolsavas hibridet.

Borsos László a Corteva Magyarország ügyvezetője és Rikk István marketingigazgató

A P64LP170-es és a P64LP180-as napraforgóhibrideket Sólyom János, a Corteva vetőmag termékmenedzsere mutatta be részletesen. Az előadó kiemelte, hogy mindkét hibrid betegségellenállósága nagyon jó mind a Phomopsis, mind pedig a Szklerotínia szártő- és tányérfertőzésével szemben, a Bract necrosis ellen pedig kiemelkedő. Protector® Szádor és Protector® Peronoszpóra minősítésük miatt az ország teljes területén biztonsággal termelhetők. Erős szárral rendelkeznek, megdőlésre nem hajlamosak, így versenyképes megoldást jelentenek a termelőknek.

Az előadás második felében a P64HE133-as és P64HE144-es stabilan magas olajsavszintű hibridekkel is megismerkedhettek a konferencia résztvevői.

Dr. Zalai Mihály, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Növényvédelmi Intézetének egyetemi docense előadásában a napraforgó gyomnövényeit, és az állomány gyommentesen tartásának lehetőségeit mutatta be. Kiemelte, hogy a vetésidő nagyban befolyásolja a szükséges védekezési munkát, amely során a legutolsó, Hatodik Országos Szántóföldi Gyomfelvételezés adatai alapján elsősorban a parlagfű, a fehér libatop és az apró szulák gyomszabályozását kell megoldani.

Elhangzott, hogy a feladatot érdemes integráltan megközelíteni, aminek első lépése a terület gyomflórájának felmérése. Az agrotechnikai, mechanikai és kémiai megoldásokat okszerűen úgy javasolt kombinálni, hogy a megelőzésen legyen hangsúly. Herbicidhasználat esetén pedig a herbicid-rezisztencia kialakulási esélyének csökkentéséhez a szereket rotálva, mindig az előírt dózisokban kell alkalmazni.

Pirgi Zoltán, a Corteva területi képviselője a napraforgó táblák parlagfű mentesítésének megoldásaként a posztemergens Viballa™-t ajánlotta, ami a parlagfű mellett kiváló hatékonysággal rendelkezik a fehér libatop, a selyemmályva és a vadkender ellen, és bármely gyomirtószer-toleráns, vagy hagyományos napraforgóban is bátran használható.

A kultúrnövény 6 leveles állapotától a vegetatív növekedési stádium végéig, a csillagbimbós állapot előtt, 1,0 l/ha-os dózisban, 200-300 l/ha lémennyiséggel, földi géppel kijuttatva alkalmazható. Mivel a készítmény levélen keresztül fejti ki hatását, ezért a kijuttatást arra az időpontra kell időzíteni, amikor a parlagfű teljes mértékben befejezte a csírázást. A készítményt önmagában kell kijuttatni, más növényvédő szerrel nem keverhető. Más gyomirtó szerek használata után legkorábban 7-10 nap múlva alkalmazható. A készítmény használata a vetésforgót nem befolyásolja. Egy vegetációs időszakban csak egy alkalommal használható. Jó hír, hogy már az idei évre is megkapta az engedélyét.

A napraforgó hatékony gyomirtása mellett a kórokozók elleni védelem is rendkívül fontos a termés megóvása, a hatékony gazdálkodás érdekében. A napraforgót igen sokféle gombabetegség károsíthatja, a legfontosabbak jellemzőiről Varga András, a CPR Europe Kft. kísérletvezetője adott tájékoztatást, meghatározva a védekezési lehetőségeket is.

Mint az előadásból kiderült, Magyarországon a napraforgót jelenleg a peronoszpóra, a fehér- és szürkepenészes szár- és tányérrothadás, valamint a hamuszürke szárkorhadás és hervadás veszélyezteti leginkább, de a globális felmelegedés, az aszályos és forró nyarak térhódítása, a kiszámíthatatlanabbá váló időjárás a kórokozók előfordulásának változását hozza magával, így a helyes védekezési módszerek megválasztása nagy kihívásokat tartogat majd a jövőben is.

A betegségek terméscsökkentő hatása viszont kiküszöbölhető az Optimo® Care gombaölő szer használatával, melyet a konferencia záró részében Kosztrub Ádám, a Corteva területi képviselője ismertetett.

Mint megtudtuk, hatóanyaga az egyik legerősebb strobilurin, ezért igen hatékony. Széles hatásspektruma miatt, megoldást jelent a legfontosabb napraforgó betegségekre, így kiválóan véd a fehérpenészes, diaportés, fómás és alternáriás levél, szár és tányérbetegségek ellen. Kiváló megoldás a kultúrnövény stresszhatásinak (jégverés, aszály, stb.) csökkentésére is. Az előadó hangsúlyozta az első kezelés fontosságát, amivel az Optimo® Care ki tudja hozni a növényben rejlő potenciált.

Konferenciasorozat az alábbi tematika és időítés mellett időközben lezajlott:

2022. február 15. (kedd) 10:00 – Fókuszban a Kukorica
2022. február 17. (csütörtök) 10:00 – Fókuszban a Repce
2022. február 22. (kedd) 10:00 – Fókuszban a Kalászosok
2022. február 24. (csütörtök) 10:00 – Fókuszban a Kertészeti Növények

Ha érdeklődik az eseményen elhagzottak iránt iratkozzon fel a Corteva Agriscience Youtube-csatornáján vagy kövesse be a vállalat Facebook-oldalát.

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

NAK: a sok eső problémákat okoz az őszi munkákban... Az utóbbi időszakban lehullott jelentős mennyiségű csapadék nem csak a kukorica termésmennyiségére van nagy hatással, más kultúrák is megsínylik ezt a...
Szükség van a napraforgó nemesítésre Szakmai rendezvénnyel egybekötött ünnepélyes megnyitón adták át az új KWS Napraforgó Nemesítő Állomást Kozármislenyben. A beruházás a cég napraforgó n...
Mi történik jelenleg a szántóföldeken? Örülhet a gazdák nagy része, március második felére jelentősen csökkent a belvízzel borított földterületek nagysága, így akadálytalanul folyhatnak a m...
Vetések, munkálatok – zalai körkép Zala megyében a  napraforgó- és a kukoricaföldek több mint 80 százalékán földbe került már a mag. Süle Katalin tájékoztatása szerint a napraforgót 498...
Mit kezdjünk a napraforgógyilkos Mezei acattal? A szántóföldeken tevékenykedő napraforgós és kukoricás gazdák biztosan ismerik ezt a gyomnövényt. A Mezei acat (Cirsium arvense) az egyik legnagyobb v...
Kombájn alatt a napraforgó Igen, elérkezett ez is: megkezdődik a napraforgó betakarítása. Sok helyen nem lesz gond idén a napraforgószemek nedvességtartalmával, a hőhullám igenc...