Baromfifeldolgozás, robotika: újabb területen váltják ki az emberi munkát

A Covid-19 világjárvány idején feltárt vágóhidak egészségügyi problémáinak enyhítését segítő robotikát 1 millió dollárral támogatja egy amerikai kutatóállomás. Az Arkansasi Mezőgazdasági Kísérleti Állomás kutatói az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának Nemzeti Élelmezési és Mezőgazdasági Intézetétől és a Nemzeti Tudományos Alapítványtól kaptak támogatást a baromfifeldolgozást segítő robotrendszer kifejlesztésére.

A kutatást Dongyi Wang, a biológiai és mezőgazdasági mérnöki tudományok adjunktusa vezeti, és arra összpontosít, hogy megértsék, milyen munkákat tudnak elvégezni a robotizált és automatizált rendszerek.

A 4 éves projekt egy olyan robotrendszer kifejlesztéséhez vezet, amely képes a nyers csirkét emberi munkásokhoz hasonlóan felakasztani, hogy hosszú távon kielégítse a baromfiipar igényeit
A 4 éves projekt egy olyan robotrendszer kifejlesztéséhez vezet, amely képes a nyers csirkét emberi munkásokhoz hasonlóan felakasztani, hogy hosszú távon kielégítse a baromfiipar igényeit (Fotó: Pixabay)

Nyers csirke felakasztása baromfifeldolgozó üzemekben

A 4 éves projekt egy olyan robotrendszer kifejlesztéséhez vezet, amely képes a nyers csirkét emberi munkásokhoz hasonlóan felakasztani, hogy hosszú távon kielégítse a baromfiipar igényeit.

„Megpróbáljuk feltárni a lehetőségeket, és megnézni, hogyan segíthet az automatizálás a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban” – mondta Wang.

A csirke feldolgozásának számos lépése automatizált már a feldolgozóüzemekben – a vágás és a kizsigerelés nem igazán támaszkodik emberekre. De a nyers csirke újbóli felakasztása az egyik legfontosabb lépés, amely eddig emberi munkára támaszkodott. A feldolgozósoron dolgozó munkások a szárnyasokat szállítószalagokra akasztják, amelyek a csontozás, a szárnyvágás és a csomagolás lépéseihez vezetnek.

Az automatizálási rendszer létrehozásához a kutatók tapintható érzékszervi megragadókat szabnak testre, és nagy felbontású és nagy sebességű 3D-s képalkotó rendszert fejlesztenek ki. Ez lehetővé teszi majd a robotkarok számára, hogy megkülönböztessék a legfelső csirkét a halom többi részétől, és jelezni fogja a csirke megragadásához előre meghatározott kulcspontokat. Az egyik legfontosabb kihívás egy olyan megfogó kifejlesztése lesz, amely megbízhatóan megragadja a madarat anélkül, hogy a hús minősége sérülne.

Egy robotkéz

Wang segítője Wan Shou, az Arkansasi Egyetem gépészmérnöki tanszékének adjunktusa lesz, aki a tapintásérzékelőket tervezi, míg Yu She, a Purdue Egyetem ipari mérnöki tanszékének adjunktusa a robotkéz tervezésével foglalkozik. A fejlesztések integrálásával a robotok képesek lesznek aszerint beállítani a fogásukat, hogy mennyire csúszós a felület, így biztosítva a madár biztonságát.

„Egy drága robotkéz megvásárlása helyett egy alacsonyabb költségű robotkezet fogunk tervezni és gyártani a 3D nyomtatás segítségével” – tette hozzá Shou.

Wang a projekt során arra összpontosít, hogy a két robotot úgy programozza, hogy emberi kézként működjön, és úgy végezze el a csirke átadásának feladatát, hogy a karok ne ütközzenek egymáshoz. A kísérleti állomás kísérleti csirkefeldolgozó üzemében zajlanak majd a tesztek a baromfi- és a szélesebb értelemben vett élelmiszeripart célzó kiterjesztő tevékenységek céljából.

Wang szerint a projekt a tapintásérzékelés, a 3D-s képalkotás, a kettős robotvezérlés és az algoritmusok tudományos területeinek, valamint a baromfifeldolgozó iparnak is hasznára válik.

(Forrás: poultryworld.net)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Agrár pályázatokról egyszerűen 1. rész Jelen cikk-sorozat célja, hogy a gazdálkodók számára utat mutasson az Európai Uniós és hazai támogatások igénybevételéhez. Magyarország területének k...
Az állattenyésztés nyertese lehet a 2014-2020-as c... A Földművelésügyi Minisztérium álláspontja szerint az állattenyésztő kis- és közepes gazdaságok a 2020-ig szóló európai uniós költségvetési ciklus egy...
Milyen évet zár idén a mezőgazdaság? Szakértők vál... Vegyes eredményeket, de összességében jó évet jelenthet a mezőgazdaságnak a 2014-es esztendő. A szántóföldi növénytermesztésben ugyan nem biztosított ...
Szorosabbá fűzik a román-magyar agrár kapcsolatoka... A magyar-román agrár kapcsolatépítés jegyében Kecskemétre látogatott egy delegáció Alba megyéből. A Megyeházán rendezett tanácskozás középpontjában a ...
Visszanyerheti jelentőségét az állattenyésztés... Növekvő sertésállomány Magyarországon; tejtermék-támogatás; támogatást kapnak a zöldség-gyümölcs termelők az orosz embargó miatt; átgondoltabb AKG pro...
Ajándékozzon könyvet karácsonyra! Vészesen közeledik a karácsony. Ilyenkor hagyomány, hogy meglepjük szeretteinket kisebb-nagyobb ajándékokkal. Mi is lehetne szebb és hasznosabb ajándé...