Az új koronavírus (SARS-COV-2) terjedését gátló intézkedések a sertéstartó gazdaságokban

A COVID-19 világjárvány okozta válság és a számos országban bevezetett rendkívüli intézkedések hatással lehetnek a sertéstermelés alakulására. Ám fontos hangsúlyozni, hogy a COVID-19 okozta problémák közepette sem szabad megfeledkezni a sertéságazatban gyakori egyéb betegségek – például az afrikai sertéspestis – elleni fegyelmezett védekezésről.

A gyakorlati intézkedések a sertéságazatban két fő területre koncentrálódnak:

  • az alkalmazottak egészségének védelmét célzó megelőző intézkedések,
  • valamint a gazdaság működésének biztosítását célzó intézkedések.

Az alkalmazottak egészségének védelmét célzó preventív intézkedések

Anélkül, hogy figyelmen kívül hagynánk a járvány alakulásának függvényében és a hatóságokkal történő egyeztetés alapján esetleg szükségessé váló teendőket, a következő intézkedések megtételére van szükség:

A COVID-19 okozta problémák közepette sem szabad megfeledkezni az afrikai sertéspestis elleni fegyelmezett védekezésről (Fotó: Pixabay)
A COVID-19 okozta problémák közepette sem szabad megfeledkezni az afrikai sertéspestis elleni fegyelmezett védekezésről (Fotó: Pixabay)

Tájékoztatási intézkedések

Minden dolgozót tájékoztatni kell a járvány aktuális helyzetéről, a vírus terjesztésének elkerülését célzó megelőző intézkedésekről, valamint arról, hogy a dolgozók egészsége mennyire fontos a gazdaság megfelelő működéséhez. Fontos, hogy ehhez hivatalos forrásokból származó információkat használjunk. Ennek érdekében egyeztessenek az illetékes hatóságokkal. A betegségről és a szükséges higiéniai-egészségügyi intézkedésekről tájékoztató plakátokat kell kihelyezni a dolgozók által jól látható helyeken

Általános megelőző intézkedések

  • A dolgozók védelme érdekében meg kell tiltani minden szükségtelen teleplátogatást vagy a gazdaságba történő belépést. A külső személyek belépéseit a felelős állatorvos által végzett állategészségügyi tevékenységekre vagy a gazdaság nélkülözhetetlen karbantartási munkálataira kell korlátozni. A látogatóknak személyi védőfelszerelést kell viselniük, és legalább másfél méteres távolságot kell tartaniuk a gazdaság dolgozóitól.
  • A gazdaság zuhanyozóiban és WC-iben szappant és/vagy fertőtlenítőszereket kell rendelkezésre bocsátani. Az egyik felületi fertőtlenítőszer, amely hatásos lehet a koronavírus ellen (mivel a PEDV ellen hatásosnak bizonyult), a Virkon. Kérjen tanácsot a gyártótól és a többi fertőtlenítőszer gyártótól!
  • Hívja fel a dolgozók figyelmét a gyakoribb kézmosás szükségességére.
  • A gazdaság közösen használt területein – elsősorban az öltözőkben, a zuhanyozókban és az egyéb szociális helyiségekben – növelni kell a takarítás gyakoriságát.
  • A vállalat távolból is megoldható adminisztratív tevékenységei esetében az otthonról történő munkavégzést kell előnyben részesíteni.
  • Támogatni kell a számítástechnikai eszközökkel vagy kifüggesztett táblák segítségével történő belső kommunikációt. A dolgozók közötti közvetlen érintkezést kerülni kell, és közöttük legalább másfél méteres távolságot kell tartani.
  • A gazdaságot a dolgozók lehetőség szerint külön-külön járművekkel közelítsék meg. A közös járművek használatát kerülni kell. A gazdaság járművein és az azokhoz való hozzáférésben is kerülni kell a dolgozók közötti érintkezést.
  • A lehető legnagyobb mértékben korlátozni vagy mellőzni kell a gazdaság tömegközlekedési járművekkel való megközelítését. A dolgozók egyéni közlekedésének egymástól való elválasztását a belépési és kilépési idők megfelelő megválasztásával is erősíteni kell. Csoportos közlekedés esetén meg kell tartani a dolgozók közötti, jogszabályok által előírt távolságot, úgy, hogy lehetőleg minden járművön csak egy dolgozó legyen. Csak az ugyanazon műszakban vagy munkaterületen együtt dolgozó vagy ugyanabba az elkülönített csoportba tartozó és egyéni védőfelszereléssel ellátott dolgozók utazhatnak együtt.
  • Munkaidőben ne menjünk ki a gazdaságból semmilyen nyilvános helyre, például állatorvosi rendelőbe stb.
  • Mindenkor viseljünk légzésvédő álarcot (maszkot). A kesztyűk használatával vigyázzunk, mivel az hamis biztonságérzetet adhat, a szennyezett kesztyűk pedig kockázatot jelentenek. Kesztyűk használata esetén azokat nagyon gyakran ajánlatos cserélni.
  • A gazdaság bejáratánál vezessünk be testhőmérséklet-ellenőrzést. Lézeres hőmérő használata esetén először egyedi kalibrálást kell végezni, vagyis egy adott személy testhőmérsékletét mind a lézeres, mind pedig egy hagyományos személyhőmérővel meg kell mérni az adott személy referenciaértékének meghatározása céljából. Ezt követően használható a lézeres hőmérő, és annak a szabványtól való eltéréseit a hagyományos hőmérő alkalmazásával kell értékelni.
  • A 36,5 ºC-ot meghaladó testhőmérsékletű vagy a COVID-19 koronavírus-fertőzésre jellemző klinikai tüneteket (köhögés, nehézlégzés, kötőhártya-gyulladás, fáradtság) mutató személyeknek azonnal tájékoztatniuk kell a munkahelyük ezzel megbízott felelősét, vagy közvetlen felettesüket, továbbá fel kell hívniuk az egyes régiók esetében meghatározott ügyeleti központot, illetve információt kérhetnek az alábbi információs vonalakon: 06 80 277 455 / 06 80 277 456.
  • A több mint 20 ember részvételével tartott értekezleteket kerülni kell, és ilyeneket csak akkor szabad tartani, ha az elkerülhetetlenül szükséges. Ha megbeszélést kell tartani, különleges óvintézkedéseket kell foganatosítani (a fizikai érintkezéssel járó köszöntés kerülése, a résztvevők közötti legalább egyméteres távolság betartása stb.).
  • A beütemezett utazásokat el kell halasztani, és kerülni kell a munkahelyen és a lakóhelyen kívüli helyekre történő utazásokat.
  • Függesszük fel / halasszuk el az alkalmazottak személyes találkozásával járó képzési kurzusokat.
Nem egyszerű, sok áldozattal jár, de egy sertéstelepen is megelőzhető a COVID-19 terjedése a dolgozók között (Fotó: Pixabay)

A gazdaság működésének biztosítására irányuló intézkedések

Az illetékes hatóságok által az aktuális betegségszituációtól függően foganatosítható intézkedések figyelembevételével több forgatókönyv is javasolható a gazdaságok működésének fenntartása és az állatok érdekében.

Ezek az intézkedések három kategóriába sorolhatók:

  • intézkedések, ha a gazdaság egy dolgozója pozitív teszteredményt ad a COVID-19-et okozó koronavírusra,
  • intézkedések egy település, vagy terület lezárása és a gazdasághoz történő hozzáférés korlátozottsága esetén,
  • a munkahelyen kívüli intézkedések.

Mi a teendő, ha a gazdaság egy dolgozója pozitív teszteredményt ad a COVID-19-et okozó koronavírusra?

Majdnem minden intézkedés célja a vírus terjedésének megakadályozása és a dolgozók közötti érintkezés elkerülése azért, hogy ne következzen be a dolgozók tömeges fertőződése.

1.1 A gazdaság személyi állománya
A betegség megelőzésére és terjedésének meggátlására irányuló általános intézkedéseken kívül a következők javasoltak:

1. lehetőség: a dolgozók munkavégzési részlegek szerinti csoportosítása

  • Csoportosítsuk a dolgozókat a gazdaságon belüli munkaterületenként vagy munkavégzési helyenként. A csoportokat úgy kell kialakítani, hogy azok ne érintkezzenek egymással és fizikai elkülönítésük lehetséges legyen. Példa: a termékenyítő, illetve a fiaztató istállóban dolgozók elkülönítése. Az ideális eset az, ha az egyes csoportok mindössze egy személyből állnak.
  • Lépcsőzetes, munkaterületenként vagy részlegenként elkülönített ütemtervet kell kialakítani a gazdaságba történő belépésre és az onnan történő kilépésre.
  • A munkaruházat megtisztítása és fertőtlenítése minden dolgozói csoportban.
  • Ha az étkezés közös helyen történik, az egyes csoportok étkezését időben el kell választani egymástól. A közösen használt területeket az egyes csoportok között ki kell takarítani és fertőtleníteni kell.
  • A belső kommunikációt számítástechnikai eszközökkel kell megoldani.
  • Határozzunk meg munkaterületi határokat, különösen az állatok különböző területek közötti mozgatására. Határozzuk meg, hogy az állatokat küldő és az azokat fogadó dolgozók meddig mehetnek el, annak érdekében, hogy a csoportok ne kerülhessenek 3 méternél közelebb egymáshoz, illetve hogy azok fizikailag el legyenek választva egymástól.

2. lehetőség: délelőtti és délutáni műszakok elkülönítése
Alakítsunk ki egy délelőtti és egy délutáni műszakot:

  • A két műszak dolgozói nem lehetnek egyidejűleg jelen fizikailag a gazdaságban. Az ajánlás szerint az egyik műszak vége és a másik műszak kezdete között legalább 1 órának kell eltelnie.
  • Az egyes műszakok végén el kell végezni a közösen használt területek takarítását és fertőtlenítését a következő műszak számára.
  • Lehetséges, hogy a dolgozói létszám 70%-a délelőtti, 30%-a pedig a délutáni műszakban dolgozzon.

3. lehetőség: helyettesítő (“beugró”) dolgozók igénybevétele egy veszélyhelyzeti készenléti terv keretében
Ez egy nehezen megvalósítható lehetőség, de az egyike annak a néhány opciónak, amely alkalmazható abban az esetben, ha a gazdaság teljes személyi állománya el van tiltva a gazdaságba való belépéstől:

  • Más gazdaságokban dolgozó vagy a közeli területeken elérhető olyan dolgozókat kell készenlétbe állítani, akik átveszik az állatok etetésének és gondozásának feladatait arra az időre, amíg az eredeti telepi dolgozók nem léphetnek be a gazdaságba.
  • A vállalkozás méretétől függően egy olyan „mobil” személyzetet kell meghatározni, akik kivételes körülmények esetén gondozhatnák egy másik gazdaság állatait.
  • Ez egy nehezen kivitelezhető megoldás, mivel a gazdaságon kívüli személyek nem ismerik kellőképpen az adott telep működését.

1.2 Kantelep
A kantelepen végzett munka különleges természete és az ott dolgozók speciális képesítései miatt a dolgozók helyettesítése és pótlása nagyon nehéz, ezért a kantelepen kívül és belül foganatosított megelőző intézkedésekre kell helyezni a hangsúlyt.

A kantelep szintjén:

  • A munkákat a dolgozók csoportosításával úgy kell megszervezni, hogy a dolgozók a munkavégzés során ne kerüljenek másfél méternél közelebb egymáshoz.
  • A dolgozók csoportjainak a telepre való belépését lépcsőzetesen, időben elválasztva kell ütemezni.
  • A többi gazdaságban alkalmazottakkal megegyező általános védekezési és megelőző intézkedéseket kell foganatosítani.

A sertéstartó gazdaságok szintjén: ajánlatos más lehetséges spermabeszállítókról is gondoskodni arra az esetre, ha a kantelepnek csökkentenie kellene a termelését.

1.3. Takarmánygyártók
Meggyőződésünk, hogy a takarmánygyártó üzemeket fontosságuk miatt ugyanúgy kell kezelni, mint a gazdaságokat. Három lehetséges forgatókönyv van:

  • A dolgozók fertőződésének megakadályozása:
    • Alakítsunk ki egymástól elkülönített műszakokat
    • Számítástechnikai eszközökkel történő kommunikáció vagy más alternatívák révén akadályozzuk meg a különböző műszakokban dolgozók közötti érintkezést
    • Próbáljuk munkaterületenként vagy részlegenként elkülöníteni a dolgozók belépését, kilépését és munkavégzési területeit
    • A takarmánygyártási kapacitás csökkentése
  • A gazdaság szintjén:
    • Legyen megfelelő mennyiségű takarmány a takarmánytároló silókban. Nem tanácsos megvárni a silók kiürülését (a kiürítés nagyon jó intézkedés az állatok által fogyasztott takarmány minőségének biztosítására)
    • Más takarmány-beszerzési források azonosítása
  • A takarmánykeverő üzem leállítása
    • A gazdaság szintjén:
      • A gazdaságban tárolt takarmány mennyiségének meghatározása és annak a megállapítása, hogy ez a takarmánymennyiség elegendő lesz-e addig, amíg a takarmánykeverő üzem működése újraindul
      • Más takarmány-beszerzési források azonosítása

1.4. Alapanyagok, takarmány és állatok szállítása
A cél az, hogy a szállítmányozó/fuvarozó egy szorosan lezárt területet alakítson ki annak érdekében, hogy elkerülhető legyen a takarmánygyártó üzem, a gazdaság vagy a vágóhíd személyzetével történő mindennemű érintkezés.

  • A takarmánykeverőben, a gazdaságban és a vágóhídon külön bejáratokat és kijáratokat kell kialakítani a tehergépkocsik számára (mosó és fertőtlenítő központokkal együtt)
  • A szállítást végző dolgozók nem érintkezhetnek más dolgozókkal
  • Az utasításokat és a megrendeléseket számítástechnikai módszerekkel kell továbbítani
  • Olyan postaládákat kell kialakítani, amelyekbe behelyezhetők és onnan kivehetők a szükséges okmányok
  • A teljes szállítási útvonalat egyben, megállás nélkül kell megtenni, és kerülni kell a magas kockázatú helyeken történő megállást.

1.5. Vágóhíd
Noha a vágóhíd e tekintetben külön szabályozást nem igényel, és a vágóhidak feladata, hogy a COVID-19 ellen a saját védekezési protokolljukat kialakítsák, a sertéstartó gazdaság szempontjából az alábbi intézkedések szükségesek:

  • Ismerni kell a vágóhíd állattárolási kapacitását, figyelembe véve az állatjólléti követelményeket arra az esetre, ha a rendeltetési vágóhídnak csökkentenie kell az állatvágások számát és meghosszabbodik a vágási idő.
  • Azonosítani kell olyan más vágóhidakat, ahová az állatok elszállíthatók.
A COVID-19 emberről állatra történő terjedése még nem bizonyított, így a fő cél a dolgozók védelme a betegséggel szemben (Fotó: Pixabay)

Intézkedések egy település vagy terület lezárása és a gazdasághoz való hozzáférés korlátozottsága esetén

Az illetékes hatóságok által tett új ajánlások vagy elrendelt kötelezettségek figyelembevételével egy településnek a következő intézkedésekre van szükség:

  • Olyan egészségügyi útvonalakat kell kialakítani, amelyek lehetővé teszik személyek, alapanyagok és feldolgozott termékek élelmiszertermelő létesítményekbe – köztük állattartó gazdaságokba, nagybani piacokra, takarmánygyártó üzemekbe és vágóhidakra – való belépését és onnan való kilépését.
  • A hatóságoknak felhatalmazással kell ellátniuk egy olyan dolgozót vagy dolgozókat, akik – egyéni alapon – mozgósíthatók a termelési hely működésének biztosítására.

A munkahelyen kívüli intézkedések

Ebben a tekintetben a lakosság józan ítélőképességére kell támaszkodni annak érdekében, hogy kövessék az illetékes hatóságok utasításait. Kerülni kell azokat a helyeket, ahol sok ember gyűlik össze, de ha ez nem lehetséges, akkor legalább másfél méteres távolságot kell tartani egymástól.

A munkahelyeken foganatosított intézkedéseket egyeztetni kell a hatóságokkal, illetékesekkel, amennyiben szükséges. A fentiekben írt minden intézkedés megváltoztatható a COVID-19 világjárvány alakulásának függvényében.

Szerző: Anprograpor
A cikk magyar fordítását engedélyezte: www.pig333.com
A cikk a Boehringer Ingelheim hírlevelében jelent meg.

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

400 milliós támogatás sertésfeldolgozó üzemeknek... Vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak sertésfeldolgozó üzemek a sertéshús feldolgozásának, húskészítmények gyártásának és szállításának techno...
98 millió forint a sertésprogramra 98 milliós forintos forrást biztosít a Vidékfejlesztési Minisztérium a tenyésztést szolgáló technikai eszközök beszerzésére a sertésprogram keretében....
Így is lehet állatot szállítani? Megdöbbentő, hogy néhány országban hogyan szállítják az állatokat. Legyen szó baromfiról, sertésről vagy szarvasmarháról, az emberek leleményessége ha...
Sertésállomány az Európai Unióban Egy korábbi cikkünkben az Európai Uniós tagállamok tejelő szarvasmarha állományáról írtunk, mai cikkünkben pedig a sertésállományt térképezzük fel az ...
Czerván György: megfordult a sertésállomány évek ó... Megfordult a sertésállomány évek óta tartó csökkenése, az idén júniusban közzétett legfrissebb adatok alapján egy év alatt valamivel több, mint 200 ez...
“Kutyamalac” Kutyaként viselkedik egy malac Kínában.  Azaz, szeret sétálni, kifejezetten kedveli, ha simogatják, és mindenhova elkíséri gazdáját. Arany élete van,...