Állatmilliókat öl a takarmányhiány Mongóliában

Nagyjából 6,3 millió szarvasmarha pusztult el Mongóliában az elmúlt néhány hónapban takarmányhiány miatt. A takarmányhiány annak a következménye, hogy a legelőket nagy hó borítja a példátlanul zord időjárás közepette – jelentette a kormány. 2023 decemberében a hatóságok arra figyelmeztettek, hogy akár 12 millió állat is éhen halhat. Mivel az ország az elmúlt évtizedek legrosszabb teleit éli át.

A tenyésztett állatok milliói pusztultak el a takarmányhiány miatt. A nemzetközi szervezetek már úgy becsülték, hogy a tavalyi tél az elmúlt közel 50 év legrosszabb tele volt Mongóliában. Gazdálkodók ezrei maradhatnak a túléléshez szükséges eszközök nélkül.
A tenyésztett állatok milliói pusztultak el a takarmányhiány miatt. A nemzetközi szervezetek már úgy becsülték, hogy a tavalyi tél az elmúlt közel 50 év legrosszabb tele volt Mongóliában. Gazdálkodók ezrei maradhatnak a túléléshez szükséges eszközök nélkül. (Fotó: Pixabay)

A takarmányexport betiltása

A takarmányhiány válsága nemcsak állatok millióinak elvesztéséhez vezetett, hanem súlyos csapást mért az állattenyésztési ágazatra is. A hatóságok becslése szerint az ágazat már körülbelül 1 millió állatot, elsősorban tehenet veszített, ami körülbelül 100 millió dolláros veszteséget okozott a helyi gazdáknak.

A válság enyhítése érdekében a mongol kormány intézkedéseket hozott, például betiltotta a takarmányexportot 2024 végéig. Ezenkívül több szomszédos ország is belépett, hogy humanitárius segélyként takarmányt biztosítson.

Fekete-fehér dzud

A mongol gazdálkodók, akik elsősorban a legelőn takarmányoznak, küszködtek a dzudnak nevezett zord időjárási viszonyok között.

A fekete dzud száraz nyarat és hideg telet jelent, a fehér dzud pedig a túlzott havazást jelenti, amely akadályozza a legelőre való hozzáférést. Ritkábban elterjedt, de veszélyesebb típus a vasdzud, amely akkor keletkezik, amikor a heves esőzés átadja helyét a fagynak, vastag jégrétegbe zárva a legelőket.

Az elmúlt néhány évben több dzud is elérte a természeti katasztrófa mértékét, amit a gazdák a klímaváltozásnak tulajdonítanak.

Ennek eredményeként 2023 decemberében, a legutóbbi válság előtt a minisztérium arról számolt be, hogy az országban az állatállomány 9,1%-kal, 64,7 millióra csökkent az előző évhez képest.

50 év legrosszabb tele

A nemzetközi szervezetek már úgy becsülték, hogy a tavalyi tél az elmúlt közel 50 év legrosszabb tele volt az országban. Becslések szerint gazdálkodók ezrei maradhatnak a túléléshez szükséges eszközök nélkül.

Az ENSZ Mongóliában működő Rezidens Koordinátor Irodája szerint 2024 februárjában mintegy 190 000 pásztorháztartás küzdött a nem megfelelő takarmányozással, az egekbe szökő árakkal és a megnövekedett sebezhetőségekkel.

Olga Dzhumaeva, az IFRC kelet-ázsiai delegációjának vezetője a következőket mondta: „Tanúi vagyunk annak a számos küzdelemnek, amellyel sok pásztorháztartásnak szembe kell néznie. Az értékes állatállomány elvesztésétől a pénzügyi nehézségek terheiig, a korlátozott erőforrásokig. Valamint az emberek fizikai egészségéig, mentális és szellemi állapotára nehezedő hatalmas nyomásig.”

Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségén keresztül az Egyesült Államok kormánya 200 000 dollárt biztosított a Mongol Vöröskereszt Társaságnak, hogy reagáljon a dzudra. Ez a finanszírozás pénzbeli támogatást, takarmányt és üzemanyagot biztosít a veszélyeztetett mongol pásztorháztartások számára.

(Forrás: allaboutfeed.net)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A köles termesztése Májusban vetik, egyéves növény, érzékeny a hűvös időjárásra. Elevenítsük fel, hogy milyen növény is a köles, és milyen odafigyelést igényel a termeszt...
A takarmánycirok termesztéséről A kölesről szinte már mindent tudunk Jóvér János, a Debreceni Egyetem Karcagi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa által. Ezúttal a cirokkal kapc...
Rovarokból takarmány? Folyamatosan növekszik a Föld népessége, ezzel párhuzamosan növekszik az élelmiszerek iránti kereslet, különösen a húst, a tejet és a tejtermékeket ke...
A cirokfélék nemesítése és vetőmagtermesztése... Ha olvasta az első részt, már tudhatja, hogy mik a ciroktermesztés sajátosságai, milyen körülmények között érzi jól magát, vagy azt, hogyan viszonyul ...
A szénakészítés művészete A szálas takarmányok (fűfélék) tartósításának legelterjedtebb módja már hosszú évszázadok óta a szárítás. A folyamat során a levágott fűfélék a kaszál...
Fehérjenövény-program Debrecenben Magas termésbiztonságú, gazdaságosan termeszthető és finomításra alkalmas fehérjenövények nemesítése a célja annak a programnak, amelyet csütörtökön i...