A levélen keresztüli tápanyag-utánpótlás jelentősége a kukoricatermesztésben

A kukorica termesztése mindig is meghatározó szerepet töltött be a hazai növénytermesztésben. A vetésterülete az őszi búza után a legnagyobb. Az idei évre vonatkozó zöldítéssel kapcsolatos szabályokat az EU csökkentette, így a 2022. évi vetésterület a tervezetthez képest növekedhet.

A gazdáknak nemcsak az időjárás okozta körülményekkel (Elhúzódó hideg időjárás, a talaj nehezen éri el a vetéshez optimális 8-10 Celsius fokot, ezért a vetések időpontja megcsúszik. Valamint az elmúlt hetek csapadékos időjárása miatt is több esetben megkéstek a vetésekkel.), de a magas inputanyagárakkal is meg kell az idei évben küzdeniük. Igaz, hogy a felvásárlási ár a kukoricánál is folyamatos emelkedő tendenciát mutat, de ennek ellenére a gazdák megfontolták, hogy az idei évben milyen műtrágyát és azt mekkora mennyiségben juttatják ki. Sok esetben az alap PK műtrágyaadagot csökkentették, vagy helyette csak a startert rakták ki, és sokan a N hatóanyag tartalmú műtrágya adagot is csökkentik. Azonban a kukorica esetében is a tudatos, okszerű tápanyag-utánpótlás, tápanyag gazdálkodás elengedhetetlen.

Igen magas, 28 kg/t a szemtermés nitrogén-, 11 kg/t a szemtermés foszfor- és 30 kg/t a szemtermés káliumigénye. Emellett a kukorica köztudottan cinkigényes növény, viszont a talajaink cinkhiányosak, vagy nem minden esetben tudja a kukorica a talajból a számára megfelelő mennyiségű cinket felvenni, ezért azt levélen keresztül kell pótolni.

A levélen keresztüli tápanyagutánpótlás során különböző mikro- és makroelemeket juttatunk ki a növények számára, melyeket azonnal, könnyen felvehető, formában tartalmazzák a készítmények. Beszélhetünk itt különböző növénykondicionálókról, lombtrágyákról, biostiumolátorokról. Természetesen, lehetnek ismereteink a termesztett növényeink tápanyagigényét illetően, de ahhoz, hogy mindezt tudatosan, a növény tényleges tápanyaghiány-tüneteit is figyelembe véve jutassuk ki a fentebb említett készítmények bármelyikét, ahhoz már lehetőségünk van növényi-nedv analízis elvégzésére. Ez az Alphaplant egy szolgáltatása, melynek elvégzése során pontos képet kaphatunk a termesztett kultúra állapotáról, annak tápanyaghiányáról. Ezt a kukorica esetében is érdemes elvégezni, és az eredményre alapozva a megfelelő növénykondicionálót, lombtrágyát kijuttatni.

Az Alphaplant kínálatában természetesen a kísérleteinkre és a kukorica ismert tápanyagigényére alapozva olyan kukorica technológiai javaslat szerepel, melyben a növény számára hasznos és szükséges tápelemek a legmodernebb kelátkötésben, huminsavval vannak kiegészítve. A kelátkötés azért is fontos, mert a kelátok sajátos szerkezetű fémkomplexek, melyek erős stabilitással rendelkeznek. Ennek hatására gyors és optimális biológiai hatást eredményeznek. A speciális kelátok felvételét az erősen lúgos környezet sem befolyásolja, a növény képes felvenni akár magasabb pH felett is, jól érvényesülnek. Ugyanakkor a semleges vagy savanyú tartományban is kiválóan fejtik ki hatásukat. Nagyon extrém körülmények között is felvehetők a növény számára.

A kukorica tápanyagfelvétele a 6-7 leveles állapotban, illetve a szemtelítődés időszakában a legintenzívebb. Az Alphaplant termékcsaládjában megtalálható Organit Kondi és Organit Cink használatával lehetőségünk van ezekben a kritikus időszakokban a kukorica mikro- és makroelemigényének pótlására. Az Organit Kondiban található huminsavak komplexképzőként támogatják a tápanyagok felvételét, serkentik a sejtlégzést, segítik a növény energia termelő folyamatait. A nitrogén, foszfor, kálium, illetve egyéb makro- és mikroelem-tartalmának köszönhetően kiemelkedő serkentő – és ellenálló-képesség növelő hatással bír. Ezt kiegészítve az Organit Cinkkel maximálisan biztosíthatjuk a kukorica fejlődéséhez szükséges tápelemeket az intenzív fejlődés időszakában.

Amint korábban írtam, a kukorica kifejezetten érzékenyen reagál a cink hiányára. Esetenként 80%-os terméskiesést is okozhat. Hiánya virág – és termésképződési zavarokat válthat ki. Az Organit Cink és Organit Kondi alkalmazásával biztonságos termelést érhetünk el, növelve a kukorica ellenálló képességét, erősebb és vitálisabb növényállományt kapunk.

Esetenként a kukorica korai fejlődési szakaszában megfigyelhetők a foszfor hiányának tünetei is. Ehhez kínál megoldást az Alphaplant az Organit PK folyékony EK-műtrágyával, amely levélen keresztül, megfelelő stádiumban kijuttatva pótolja a kukorica számára fontos esszenciális foszfort és káliumot. A foszfor- és káliumfelvételt elősegíthetjük egy huminsavas készítmény együttes kijuttatásával. Erre a célra a Humic Alpha termékünket ajánljuk. A Humic Alpha közel 8% huminsavat tartalmaz, mely a piacon lévő termékek közül is jelentősnek számít.

Az Organit PK és Humic Alpha együttesen indirekt módon erősítik a növény immunrendszerét, növelik a gyökértömeget, valamint javítják a gyökér regenerálódó képességét.

A kukorica a számára kezdeti stresszes időszakot könnyebben átvészeli, időt és energiát spórolhatunk a növénynek, aminek révén az egyenletes fejlődésre, termésképzésre tud koncentrálni.

A huminsavak szerepe nélkülözhetetlen a növény tápanyag gazdálkodásában, a mikro és makro elemek felvételében, felszívódásában.

A Humic Alpha innovatív huminsavas növénykondicionáló készítményünk a 2022. évi Magyar Növénytermesztésért Termékdíj Pályázat 2. helyezését érte el.

Esetleges további információkért kérje képzett szaktanácsadóink segítségét, amihez kattintson ide!

Hornich Ilona

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

20 tipp, mire ügyeljen az idei kukoricatermése érd... A hatékony kukoricatermesztés érdekében fontos odafigyelnünk többek között a kártevőkre, a tápanyagellátásra, és a csapadék mennyiségre is. Partnerünk...
10 hasznos tanács a jó kukoricatermés érdekében!... Az eredményes kukoricatermesztést követően az érés szakaszában is több dologra kell figyelni, hogy bő terméshozamot érjünk el. Továbbra is fenyegetnek...
9 aktuális tanács a jó kukoricatermés érdekében!... A kukorica termesztéséhez és a kezdeti növekedési szakaszban javasolt tanácsokról is olvashatott már a Magron. Ezúttal partnerünk, Szieberth Dénes, a ...
Amerika kukoricaföldjei titokban marihuánaültetvén... A mezőgazdaság és az illegális marihuánatermesztés összefonódásáról írt az Atlanticre egy ökológus, akinek az a foglalkozása, hogy mezőgazdaságokon ta...
Milyen kukoricatermés várható idén? A hazai kukoricatermesztés körülményei nagyon eseménydúsan alakultak az elmúlt években. Erre tekintünk most vissza. Hogy mekkora termésre számíthatnak...
Milyen hatással lehet a sok csapadék a kukoricára?... Az elmúlt napok, hetek nagy mennyiségű csapadéka miatt jogosan merülhet fel a kérdés: befolyásolja-e valamilyen módon a csapadék az idei kukoricatermé...