Vetőburgonya: nem éri meg kísérletezgetni, a fémzárolt kínálatból válasszunk!

Elmúltak a nagyobb fagyok, sokan már ilyentájt elültetik a burgonyát. A nagyobb boltok tele vannak vetőgumókkal, de lehet kapni a piacon is. Mire figyeljünk, hogy ne érjen minket kellemetlen meglepetés? Elsőként is: nem érdemes spórolni a dolgon. Az 50 szemet tartalmazó vetőkrumplicsomag ára 1500-2000 forint. Ez nincs tíz kiló krumpli ára, holott őszre akár 50-100 kilogramm is lehet belőle.

Piacokon látni inkább, de néha házalnak is az ennél jóval olcsóbban kínált termékkel, ami nem szaporításra szánt anyag, hanem egyszerűen csak a tavalyi termés apróbb gumóit árusítják. Ez viszont ellenőrizetlen tétel: nem tudni, hordoz-e veszélyes kórokozókat, férgeket, baktériumokat, vírusokat. Az sem garantált, hogy egyáltalán milyen fajta.

Vásárlóként mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy elkerüljük a bajt (Fotó: Pixabay)

„Tavalyi címkés burgonyát” tessék!

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal az idén is számos hirdetést talált, amelyekben – kisebb-nagyobb mennyiségben –megvételre „apróburgonyát”, „vetni való burgonyát”, „tavalyi címkés burgonyát” (és még számtalan szóhasználattal élve) kínálnak. A hatóság mindent elkövet ezek eltávolításáért, de vásárlóként mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy elkerüljük a bajt.

Az ilyen hirdetések ugyanis egyértelműen arra utalnak, hogy nem fémzárolt, vetésre szánt étkezési burgonyát hirdetnek. Amellett, hogy semmit sem tudunk az efféle burgonya növény-egészségügyi állapotáról, általában a fajta azonossága és nyomon követhetősége is kérdéses.

A kiskertekben felszaporított, eladásból megmaradt étkezési burgonya ültetése mindig kockázatokkal jár. Ezekben a gumókban nagymértékben megtalálhatóak a burgonyavírusok, amelyek jelentős termésveszteséget is okozhatnak. Ezen felül megjelenhetnek uniós zárlati károsítók is, mint például a burgonya baktériumos hervadását és barna gumórothadását okozó Ralstonia solanacearum, valamint a burgonya baktériumos gyűrűs rothadásáért felelős Clavibacter sepedonicus.

Gyanús krumpli uniós zárlati károsítókkal

Már mindkét zárlati baktérium előfordult hazánkban 2020-ban, ezért további veszélyforrást jelenthetnek. A bizonytalan eredetű burgonyákkal nemcsak a saját termésünket kockáztatjuk, hanem a szomszéd burgonyáját is megfertőzhetjük.

Ha zárlati károsítóval fertőződik a termésünk, amit nem ellenőrzött vetőburgonyából állítottunk elő, nem jár kártalanítás (Fotó: Pixabay)

Termelőként fontos tisztában lenni azzal is: ha zárlati károsítóval fertőződik a termésünk, amit nem ellenőrzött vetőburgonyából állítottunk elő, nem jár kártalanítás. Az ilyen esetekből adódó anyagi kár kockázata jóval nagyobb, mint amennyi megtakarításra a bizonytalan eredetű ültetési anyag megvásárlásával számíthatunk.

Tehát akár csak magunknak, akár eladásra termelünk burgonyát, mindenképpen érdemes a fémzárolt vetőburgonya kínálatából választani, ezek idehaza különböző kiszerelésekben számos helyen megtalálhatóak.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Agrár pályázatokról egyszerűen 1. rész Jelen cikk-sorozat célja, hogy a gazdálkodók számára utat mutasson az Európai Uniós és hazai támogatások igénybevételéhez. Magyarország területének k...
Továbbra is lehet vis maior bejelentést tenni! Az egységes kérelem beadási határideje után is lehetőség van vis maior bejelentésre. Ha esemény (például árvíz, belvíz) történt, és emiatt az ügyfé...
Június 30-ig!!!! Állatjóléti támogatás igénylése... A tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás kifizetési kérelmének benyújtására június 30-ig van lehetősége a határozattal rendelkez...
Július 1-ig!!! Állattartó telepek korszerűsítéséhe... Kevesebb, mint két hét áll rendelkezésre, hogy a fizetési kérelmet benyújtsák azok, akik állattartó telepüket szeretnék korszerűsíteni vagy valamely t...
Nemzeti Vidékstratégia és a 2013. 2. félévében meg... Pályázati cikksorozatunk 4. részében partnerünk a Palyaz.hu vezetője ismerteti  Nemzeti Vidékstratégia legfontosabb célkitűzéseit és a 2013. 2. félévé...
Kötelező képzések elvégzésén múlhat a támogatás... Vannak olyan mezőgazdasági támogatások, melyek kifizetése kötelező képzéshez kötött. Ezek június közepén kezdődtek és zömében augusztus 15-ig lezajlan...