Veszélyben a termőföldek, a környezet és az atomerőmű a gátrobbantás miatt

A Nova Kahovka-i gátrobbantás következtében az ukrajnai termőföldek egy jelentős része is víz nélkül maradhat – írja a CNN az ukrán mezőgazdasági minisztérium közleménye alapján. Az Ukrajnával szomszédos államokban is megterheli a környezetet a következménye. A gát látja el vízzel a Krím-félszigetet és a zaporizzsjai atomerőművet. Az ár nem csak több tucat falut és várost öntött el, de a tenger felé ömlő több millió tonnányi víz rengeteg törmeléket, hordalékot, olajat és növényvédőszeres iszapot szállít a Fekete-tengerbe. A gigantikus szennyvízhullám nyáron éri el a partvidéket.

A gátat közel két héttel ezelőtt robbantották fel, és mindez súlyos természeti katasztrófát okozott Ukrajna déli-délkeleti területein. Az áradásba több tucat ember belehalt, és ezreket kellett evakuálni az érintett területekről. 

A Nova Kahovka-i gátrobbantás következtében az ukrajnai termőföldek egy jelentős része is víz nélkül maradhat
A Nova Kahovka-i gátrobbantás következtében az ukrajnai termőföldek egy jelentős része is víz nélkül maradhat

Veszélyben a vízellátás a gátrobbantás következtében

Az ukrán mezőgazdasági minisztérium szerint 10 ezer hektárnyi mezőgazdasági terület elárasztása várható a Nova Kakhovka-i gát felrobbanása után – írta a CNN. Ez a szám csak az érintett területek Ukrajna által ellenőrzött részét, vagyis a jobb partot érinti – közölte a minisztérium, hozzátéve, hogy a bal parton az elárasztott területek “ennek többszörösei lehetnek”.

Nova Kahovkánál nem csak vízerőmű és gát volt, hanem egy nagyon jelentős víztározó is, ami kiemelkedő szerepet játszott a régió termőföldjeinek a vízellátásában. A gátszakadás miatt a dél-ukrajnai földek “sivataggá válhatnak” – tette hozzá a minisztérium.

A minisztérium szerint az alábbi arányban “maradtak vízforrás nélkül” az adott megyékben lévő földek:

  • 94% Herszonban
  • 74% Zaporizzsjában
  • 30% Dnyipropetrovszkban.

A Népszava is írt róla, hogy átszakadt a Dnyeper folyó Nova Kahovka-i duzzasztógátja. „Az erőmű a Zaporizzsja Atomerőmű vízellátásáért is felel. Az ukrajnai atomerőműveket működtető Enerhoatom közlése szerint bár az incidensnek lehetnek negatív következményei a zaporizzsjai atomerőműre, de az alkalmazottak urai a helyzetnek”.

Az ukrán külügyminisztérium rendkívüli ülés összehívását szorgalmazta az ENSZ Biztonsági Tanácsánál (BT) az „ukrán kritikus infrastruktúra ellen irányuló orosz terrorcselekmény” miatt. Felszólították ezenkívül a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) igazgatótanácsát is, hogy vitassa meg az esetet, illetve újabb szankciók bevezetését követelték a G7-től és az EU-tól Oroszországgal szemben, különös tekintettel az orosz rakétaprogramra és a nukleáris szektorra. A tárca felhívta az EU-t, hogy vonja be polgári védelmi mechanizmust annak érdekében, hogy segélyt juttassanak el a rászorulóknak a gátszakadás nyomán. Az EU elítélte a gát megsemmisítését, amelyet az Ukrajna elleni orosz agresszió „rettenetes és barbár” fokozódásának minősített.

A gát látja el vízzel a Krím-félszigetet és a zaporizzsjai atomerőművet. Az erőműre „negatív hatással lehet” a víztározó átszakadása, de egyelőre nincs közvetlen veszélyben. Az ukránok az oroszokat tették felelőssé a gát átszakításáért, az ukrán nemzetbiztonsági tanács szerint a vízerőművet belülről robbantották fel, nem külső támadás érte. Nova Kahovka oroszok által beiktatott polgármestere az ukránokat okolja a katasztrófáért.

Áradás, atom és kockázatok a gátrobbantás miatt

Legalább 80 település van az árvíz által veszélyeztetett zónában, több tízezer ember lakóhelyét érinti a katasztrófa. Az ukrán hatóságok az eseményt követően azonnal megkezdték a veszélyeztetett települések kiürítését. 

Oroszország ukrajnai agressziójának kezdete óta a Csernobil és a Zaporizzsja Atomerőmű körül folyó harcok, illetve most a vízellátás esetleges veszélybe kerülése a Nova Kahovka-i gát megsemmisülése miatt fókuszba állították az atomenergia egy eddig kevéssé tárgyalt problémáját.

Háborús körülmények között az atomerőművek súlyos kockázatokat hordoznak nem csupán a harci cselekményekkel érintett régió, hanem a széles, akár kontinensnyi környezetük számára is. Az atomerőműveket rendezett, biztonságos körülmények között való üzemeltetésre tervezik, biztonsági rendszereik a gyakoribb környezeti kockázatok (földrengések, áradások stb.) elviselésére vannak méretezve – írta Jávor Benedek.

Egyetlen atomerőmű sincs azonban felkészítve arra, hogy harci cselekmények elszenvedője vagy egyenesen célpontja legyen.

Az elmúlt egy év és a nyár várható következményei

Az elmúlt egy év, amelynek során az orosz fél katonai objektumként használta mind az 1986-os katasztrófát követően bezárt csernobili, mind a zaporizzsjai atomerőművet (Európa legnagyobb működő atomerőművét), sajnos azt bizonyította, hogy háborús helyzetben nem működik az az elővigyázatosság, amellyel az atomerőműveket kezelni kellene. A katonai célok érvényesítése messze az elfogadhatón túli nukleáris kockázatok vállalására sarkallhatja a háborús feleket – írták.

Arról az Euronews számolt be, hogy a víz hordalékkal és tápanyaggal megrakva érkezik meg és eléri a partvonal északi részét, a Duna torkolatát, majd – ahogyan a Duna esetében is láthatjuk – az üledékeket áramlatok szállítják a partvonaltól délre. Az Ukrajnából származó szennyezett víz összekeveredik a Dunából érkezővel és eljut a partvonaltól délre. Ezek a tápanyagok táplálják a fitoplanktont, az algáktól azonban romlik a fürdővizek minősége, esetleg változik a sótartalom. Nem lesz átlátszó a vizünk, sokkal inkább zöld vagy barna lesz attól függően, hogy melyik faj fog elszaporodni” – mondta Florin Timofte, A Nemzeti Tengerkutató és Fejlesztési Intézettől.

Nem a mérgező és veszélyes hulladék okozta szennyezés az egyetlen kockázat a part menti országok számára. A feléjük tartó hullám az aknákat is elmoshatja, veszélyeztetve a vizeiken közlekedő hajókat.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Eladó termőföldek listája Nagyon sok hír szólt az utóbbi időben a termőföldről, leginkább a földtörvény kapcsán. Mégis kevesen tudnak róla, hogy létezik egy, az eladó területek...
Hírekben gazdag volt és mozgalmas lesz a hét A tartalomból: Programajánló Milliárdos károk, milliárdok a mezőgazdaságban Friss, heti piaci körkép Elkezdődött a Hajdúhét Hajdúbö...
A túlzott földhasználat hatásai Az intenzíven vagy közepesen erősen művelt földeken a kevésbé igénybe vett földekhez képest megtizedelődött a talajlakók száma (hasznos baktériumok, g...
Sürgős segítségre van szüksége a mezőgazdaságnak?... Az AGRO.bio Hungary Kft sajtótájékoztatóján jártunk, ahol a cég vezetői és a Vidékfejlesztési Minisztérium vezető tanácsosa ismertette meg velünk a je...
Csökkent a termőföld forgalma Tolnában Jelentősen csökkent a termőföld adásvételek száma a földforgalmi törvény 2014. május 1-i hatályba lépése óta Tolna megyében a Nemzeti Agrárgazdasági K...
Aranykorona, mint földmérték mutató Az aranykorona ma is használatos, mint mértékegység, mutató, de vajon minden földtulajdonos tisztában van a pontos jelentésével? Mit fejez ki? Mióta h...