Új irány van kialakulóban – a szója az alkalmazkodás egyik lehetősége

Az elmúlt időszak egyre nagyobb kihívás elé állítja a növénytermesztőket. A megdrágult inputanyagárak, a tavalyi aszály, a 2023-as évi magas termésátlagok ellenére eredménytelen gazdálkodás, a kihívásokkal teli terményértékesítés új irányt vetít a gazdák elé. A kulcsszó az alkalmazkodás, méghozzá mihamarabb. A szója termesztése aktuálisabbá vált, mint valaha, ezért arra kértünk négy szakembert hogy hozzanak fel erős érveket a szója termesztése mellett.

Bene Zoltán, a Karintia Kft. cégvezetője

Az „érzékeny” növényként emlegetett szója, a 2022-es, rendkívüli szélsőséges évben, hazánkban kétszer jobban* teljesített a kukoricához képest, de még a napraforgó teljesítményét is lekörözte.

A szója hazánkban és az egész Európai Unió területén is keresett növény. Ennek egyik oka, hogy mind Magyarországon, mind pedig az EU-ban is lényegesen kevesebbet termelünk annál, mint amire szükségünk van. Ez még az Ukrán terméssel együtt kalkulálva is igaz.

A szója a nagy területen vetett tavaszi kultúrákhoz képest kevesebb inputanyaggal is beéri, korai fajták vetése esetén pedig a szárítási költség is megtakarítható így a szója olcsóbban termeszthető.

A Karintia Kft. által hazánkban felkarolt, N-mentes termeszthetőség elterjesztése tovább erősíti a takarékosabb szemléletet.

A termelési költség 20-25%-át kitevő szemes fehérje támogatás segítségével termeszthető. Ez 2022-ben elérte a 74.760 Ft/ha-t, az idei évben pedig várhatóan meghaladhatja a 90.000 Ft/ha összeget.

De van még néhány további érv is. Termesztése nem igényel pótlólagos gépberuházást. Kedvező utóvetemény hatás 0,5-1t kalászos többletterméssel. A munkacsúcsok optimalizálhatók termesztésével. A szója értékesítése a problémamentesebb minőség miatt is könnyebb. A 2024-től induló EU-fehérjeprogram fókuszában a szója termesztésének ösztönzése szerepel.


Daoda Zoltán, az AGRO.bio szakmai vezetője

Megfelelő ökológiai feltételek mellett, kellő szaktudással hazánkban is érdemes szóját termeszteni, de a sikeres termesztés precíz, pontos agrotechnikát igényel. A szója a vetésszerkezetbe könnyen beiktatható, termesztéséhez speciális gépekre, eszközökre nincs szükség. A növény talajra gyakorolt hatása kedvező, gyökérzete talajszerkezet-javító hatású, gyökér- és szármaradványai növelik a talaj szervesanyag- és nitrogénkészletét. A szója gyökérgümőin Rhizobium japonicum baktériumok élnek szimbiózisban a növénnyel, hektáronként évente 40-60 kg hasznosítható nitrogénvegyülettel gazdagítva a talajt.

A BactoFil Szójaoltóval további (R. japonicum) baktériumokat kell kijuttatni a talajba vetés előtt vagy azzal egymenetben, melyek a hajszálgyökereken további nitrogénkötő gümőket képeznek, amivel biztosítanak mintegy 800-1200 kg/ha többlettermést (MSZFE saját mérés) a közepes és/vagy kései érésű fajtáknál. A többlettermés mértéke bőven fedezi a ráfordítást és többletprofitot eredményez.


Tóth Milena, a Yara Hungaria Kft. dél-dunántúli szaktanácsadója

A szója jövedelmező termesztéséhez, a termesztéstechnológia hatékonyságának növeléséhez sok tényező együttesét kell figyelembe venni. A tápanyaggazdálkodás tekintetében a Yara a következő szempontokat mérlegelését javasolja:

A termőhelyi adottságok ismerete (talajviszonyok, csapadék mennyisége, eloszlása, hőmérsékletviszonyok) és komplex értékelése kulcs a megfelelő termőterület kiválasztásához.

A talaj magas nitrogénellátottsága, vagy a túlzott nitrogénkijuttatás alacsony gümőképzést, így gyenge nitrogénkötést eredményezhet.

A szükséges nitrogénmennyiségnek 30-50 %-át a talajoldatból veszi fel, a fennmaradó igényét a vele szimbiózisban élő Bradyrhizobia japonicum nitrogén kötése fedezi. A gümők kifejlődését, aktivitását sok tényező befolyásolja – talaj, időjárás, fajta, agrotechnika- vetésváltás, talajművelés, stb.

Fontos a fenológiához kötött felvételi igény ismerete. A termésfejlődés legérzékenyebb szakasza a virágzás kezdete és maximális szemméret kialakulása között van. A mag feltöltése ebben a növekedési szakaszban jelentős vizet és tápanyagot igényel.

A talajvizsgálatra alapozott harmonikus tápanyagellátás kiemelt jelentőségű.

A hiánytünetek azonosítására, a növény tápláltsági állapotának ellenőrzésére végeztessünk levélanalízist.


Kosztya Norbert, az UBM kereskedője

A népesség és az állatpopuláció is folyamatosan növekszik a világban, különösen Ázsiában, míg Európán belül – a fenntarthatóság jegyében – egy átstrukturálódás figyelhető meg: Nyugat-Európából Kelet-Európába tolódik át az állattartás és a húselőállítás súlya. Ennek az a logikája, hogy, például, Magyarország sokkal közelebb van az alapanyaghoz, magához a táphoz, illetve a takarmány-alapanyagokhoz, míg, például, Dániában vagy Hollandiában mindent importálni kell. Látva ezeket a trendeket, az UBM éppen ezért nyitottunk a sertéshízlalás felé, és építünk egy modern telepet.

Úgy gondolom, hogy helyben szinten tudjuk tartani, sőt talán még növelni is tudjuk majd 3-5 év alatt a takarmány-alapanyag felhasználását. Ehhez pedig szójára van szükség. Viszont a jelenlegi, átlagosan, évi 150 ezer tonnás belföldi termelés még a jelenlegi igényeket sem fedezi, közel ugyanannyi importtal egészül ki. A jövőben pedig várhatóan még több szójára lesz kereslet. Mi a GMO-mentes szójababból full-fat szóját, illetve egy SoyPreme®-nek nevezett bendővédett szóját állítunk elő.

*A szója termésátlaga az 5 év átlagához képest 2022-ben 24%-al csökkent, míg a kukorica termésátlaga 52%-al, a napraforgó termésátlaga pedig 34%-al csökkent.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Újabb magyar innováció az élelmiszerbiztonság növe... Minden gazda számára fontos, hogy a mezőgazdaságban olyan termékeket használhasson, amiknek a valódisága garantált. Az AGRO.bio Hungary Kft. március k...
Második alkalommal adták át a fenntartható mezőgaz... Idén másodszorra ítélték oda az AGRO.bio Hungary Kft. által tavaly alapított „Márton József Díj a Fenntartható Magyar Mezőgazdaság Szolgálatáért” elne...
FOGYTÁN a legkeresettebb őszi kalászos búza fajták... Miért választják a gazdák a Karintia Kft. őszi kalászos fajtáit? Néhány pontban foglalták össze azokat az érveket, amik alapján a gazdák a Karintia Kf...
Már csak 4 napig jelentkezhet városi kertésznek!... Azon 18 és 40 év közötti városban élő emberek jelentkezhetnek a programra, akik rendelkeznek legalább 7 négyzetméternyi területtel, amin zöldséget sze...
GMO-mentes szója – újabb támogatás a gazdáknak... Újabb ösztönzést talált hazánk a GMO-mentes szója termesztésének fokozására. 2020-ig a GMO-mentes szója termesztéséhez hektáronként 60 ezer forintos t...
Szorgoskodó gazdák, újabb juhtámogatás Zala megyei helyzetkép a munkálatokról; GMO-mentes szójatermesztésre ösztönzik a gazdákat; 2 milliárd forintot kapnak a juhtartók. Ismét jelentkezik A...