Sokszínű szakmai képzést kínál a Ménesbirtok iskolája a beiratkozóknak

A mezőhegyesi szakképzést 1911-ben a Ménesbirtok munkaerőigénye hívta életre, az iskola jelenlegi fenntartója is a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. A több mint két évszázados hagyományra épülő lovas képzés mellett a mezőgépészek képzésének vannak jelentős helyi hagyományai – 1948-ban itt indult hazánkban elsőként traktoros iskola. A 2022/2023-as tanévre a többcélú szakképző intézményben megvalósult a tiszta profilú mezőgazdasági szakképzés. Leírták, miket kínálnak 2024/25-re a beiratkozóknak.

A Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. összefoglalóját szemléztük, amit a Beol.hu portálon közöltek. Eszerint megújult formában kínálják országos beiskolázású lovas képzésüket leendő diákjaik figyelmébe. A Gazda szakképző iskolai képzés nem csak lovász, hanem állattenyésztő és növénytermesztő szakmairánnyal is folyik az iskolában. A Ménesbirtok Lótenyésztési Igazgatóságának folyamatosan szüksége van az iskola által kibocsájtott szakemberekre, a lóállomány jelenleg 271 egyedből áll. 

Leírták, miket kínálnak 2024/25-re a beiratkozóknak s mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. szakképzésében - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőhegyes
Leírták, miket kínálnak 2024/25-re a beiratkozóknak s mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. szakképzésében – Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőhegyes

Tanulóik a 2018/2019-es tanévben a Lovász Szakma Kiváló Tanulója Versenyen II. és IV. helyezést értek el – a legrangosabb országos szakmai versenyt 2019 áprilisában Mezőhegyesen rendezték. A 2022. évi Lovász SzKTV országos, bábolnai döntőjében a VIII. helyen végeztek. 2018-ban és 2019-ben is a „Magyarország az én hazám” országos közismereti vetélkedőt az iskola háromfős Lovász csapata nyerte meg. A 2022/2023-as tanévben két Gazda (lovász) tanuló bejutott az Országos Szakképző Iskolai Közismereti Tanulmányi Verseny (OSZKTV) Humán tantárgycsoport országos döntőjébe. A gyerekek 700 induló közül a legjobb 23 között versenyeztek, a 6. és a 12. helyen végeztek. 

A Mezőhegyesen végzett lovas szakemberek keresettek a hazai és a külföldi (Ausztria, Hollandia, Skócia) ménesekben, sikereket érnek el több lovassport szakágban, de még a Nemzeti Vágtán is. A Magyar Lovas Szövetség minden évben szervez rajtengedély vizsgát Mezőhegyesen a fogathajtó, a díjugrató és a díjlovas szakágakban. A Ménesbirtok iskolája hazánk egyik legjobb lovasiskolája, ahol az egyes képzési területeken (például: fogathajtás, díjlovaglás, szakmai elmélet) hazánk legjobb szakemberei oktatnak. Kezdő és haladó szintű lovas szakkört kínálnak, haladó lovas tudással tanulóik a Mezőhegyesi Ménes Közhasznú Sportegyesület által szervezett szakkört is választhatják. Fenntartójuk a 10. évfolyamtól szakképzési munkaszerződést köt a gyerekekkel. Vidéki diákjaiknak az intézmény székhelyén ingyenes kollégiumi elhelyezést biztosítanak, hétvégéken is, havonta egy kötelező hazautazással. A gyermekétkeztetést helyben, a kollégiumban működő befejező konyha biztosítja.

Agrár- és erdész képzések is vannak

Mezőgazdaság és erdészet ágazatban az ötéves Mezőgazdasági technikus képzést kínálják, ahol a 11. évfolyamtól tanulóik állattenyésztő vagy növénytermesztő szakmairányt választhatnak. A Ménesbirtok iskolája nem csak 21. századi oktatótermeket, technológiát és gépeket, hanem ösztöndíjat is biztosít a képzésekhez. Az iskola saját ösztöndíjprogramja a Kozma Ferenc Szakképzési Ösztöndíj középértékének megfelelő nettó 20.000 forintot az iskolai tanulmányi átlag, de legalább 3,5 átlag feletti tanulmányi eredménnyel kaphatják meg a gyerekek – ehhez a 2023/2024-es tanévben 3,75 tanulmányi átlag felett kell teljesíteniük – írták. 

A Gluzek Gyula Agráripari Mentorprogramba pályázat útján léphetnek be az intézmény ifjúsági képzésben tanuló, legkiválóbb diákjai. A mentorált tanulók hét szakirányú képzési területen, valós üzemi körülmények között szerezhetnek alapos szakmai ismereteket a Ménesbirtoknál és akár havi nettó 100.000 forint juttatásban részesülhetnek. 

A képzési területek: 

  1. Precíziós gazdálkodás, az agrárium digitalizációja; 
  2. Szántőföldi öntözés; 
  3. Vetőmagüzemi technológia; 
  4. Szarvasmarhatelepi technológia – automatizált istálló, robotos fejés; 
  5. Lovassport és lovas menedzsment; 
  6. Erdészet és vadgazdálkodás; 
  7. Modern sertéstelepi technológia – a hiperszapora genetika menedzsmentje. 

A szakképzés színvonalának növelése érdekében együttműködési megállapodásokat kötöttek a mezőgazdaság helyi és regionális szereplőivel. Céljuk tanulmányi kirándulások és külső gyakorlatok szervezése, a Ménesbirtok és a külső partnerek vezető szakembereinek bevonása a képzésbe. A mezőgazdasági innováció kiemelt fontosságú területei a fenntartható fejlődés és a környezetvédelem számukra – írták.

Technikumban mezőgazdasági gépésztechnikusokat képeznek, a mezőgazdasági gépészek képzését szakképző iskolában folytatják. A traktoros jogosítvány megszerzését ingyenesen biztosítják. Az iskola fenntartója az intézmény egyetlen és kizárólagos duális képzési partnere, mintegy 37,5 hektár állandó gyakorló területet biztosít a képzésekhez, ugyanakkor a Tangazdaság egész területére kiterjesztették a duális képzést. 2017 óta több mint 7 milliárd forint értékben újult meg a mintagazdaság gépparkja. Ilyen mértékű eszközbeszerzésre a cég legújabbkori történetében nem volt példa. 

2017 óta több mint 7 milliárd forint értékben újult meg a mintagazdaság gépparkja - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőhegyes
2017 óta több mint 7 milliárd forint értékben újult meg a mintagazdaság gépparkja – Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőhegyes

A tanulóik a Ménesbirtok központi gépjavító állomásán dolgoznak, a lehető legközelebb a termeléshez. Az elmúlt tanévben több mint 600 hektár területet műveltek meg a gyerekekkel, többek között címerezőgéppel steril hibridkukorica vágását végezték 1-2 menetben, takarmány- és vetőmagbúzát, napraforgót takarítottak be, beszállítottak 2500 tonna terményt, megműveltek 40 hektár vadföldet. A legkorszerűbb erő- és munkagépekkel dolgoznak, mérhető eredményekkel. 

A tanulók megismerkednek az AgroVIR rendszerrel és a precíziós gazdálkodás helyben bevezetett elemeivel. 2023 áprilisában a Mezőgazdasági Gépész Szakma Kiváló Tanulója Verseny (SZKTV) országos döntőjében Hegedűs József tanulójuk ezüstérmet szerzett és a KITE Zrt. különdíját is elnyerte. Az iskola két különdíjban részesült: „Kiváló gyakorlati oktatásért” – a legjobb gyakorlati képzőhely a Mezőhegyesi Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium lett; valamint „Kiváló gyakorlati versenyeredményért” – a legjobb gyakorlati munkát Hegedűs József mutatta be. Az elmúlt másfél évben 10 fő náluk végzett mezőgépészt alkalmazott a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. A nyáron hatodik alkalommal megszervezett Birtoktáborban 150 székelyföldi és 120 magyarországi tanuló dolgozott a hibridkukorica földeken.

Szakmai együttműködések és fejlesztések

Az összefoglalójuk szerint hatékony együttműködést folytatnak a kamarákkal és más szakmai szervezetekkel. A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karával közös kutatás-fejlesztés projekt keretén belül hibridkukorica címerfelismerő rendszert terveznek. 2022 novemberében a „Hibridkukorica 3D morphometria” című kutatási programukkal, első helyezettként elnyerték a Kutatóiskola címet. Az ágazati alapozó képzés időtartama alatt felértékelődött az üzemlátogatások, a szakmai rendezvények és kiállítások, valamint a szakkörök (precíziós gazdálkodás, lovaglás, dróntechnológia, robotika) szerepe. 

2021-ben átadásra került a főépület – a korábbi állatkórház homlokzatának és tetőhéjazatának teljes műemléki felújítása mellett fontos szerepet kapott az energetikai korszerűsítés, valamint a bútorzat és a tanműhelyek eszközparkjának megújítása. A Tanári épületének teljes felújítása során a főállatorvosi villa visszanyerte eredeti alaprajzát és romantikus stílusú arculatát. A 2022/2023-as tanévben a székhelyen és a központi gépjavító állomás területén újabb tanműhelyek és a könyvtár készültek el, a 2023/2024-es tanévben a megújult és kibővített kollégiumot adták át.

A 2024/2025-ös tanévben induló mezőhegyesi képzések a Ménesbirtok rendszerében

TECHNIKUM:

Ágazat: MEZŐGAZDASÁG ÉS ERDÉSZET; 

Szakma: Mezőgazdasági technikus, ÁLLATTENYÉSZTŐ VAGY NÖVÉNYTERMESZTŐ SZAKMAIRÁNY (508111709)

5 éves technikumi szakmai oktatás és érettségi vizsga

Ágazat: MEZŐGAZDASÁG ÉS ERDÉSZET; 

Szakma: Mezőgazdasági gépésztechnikus (508101708)

5 éves technikumi szakmai oktatás és érettségi vizsga


SZAKKÉPZŐ ISKOLA:

Ágazat: MEZŐGAZDASÁG ÉS ERDÉSZET

Szakma: Mezőgazdasági gépész (408101707)

3 év szakképző iskolai szakmai oktatás

Ingyenes „T” kategóriás jogosítvány

Ágazat: MEZŐGAZDASÁG ÉS ERDÉSZET

Szakma: Gazda, LOVÁSZ VAGY ÁLLATTENYÉSZTŐ VAGY NÖVÉNYTERMESZTŐ SZAKMAIRÁNY (408111704)

3 év szakképző iskolai szakmai oktatás

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Csak mezőgazdászoknak! Az agrárágazat szereplőit érintő fontos témákról lesz szó a szeptemberi Gazdag Gazda Roadshow 4 állomásán. Tudja, hogy hogyan változik a támogatási, p...
Az agráriumban a tudásra van a legnagyobb igény ...fejtette ki az idei Farmer Expo kapcsán Vaszkó László, kiállításigazgató. Ezzel pedig mi is teljes mértékben egyet értünk. Ezért is rendezzük meg s...
Néhány nap múlva startol a Gazdag Gazda roadshow! ... Négy helyszínen szervezünk konferencianapot arról, hogyan használható a leggyümölcsözőbben az e-kereskedelem az agráriumban. A menün marketingfogások,...
Kitörési pont Fontos lesz az agrár felsőoktatás; épülnek a kazah kereskedelmi kapcsolatok; újra lehet cukor Szerencsen; kezdődik a napraforgó betakarítása; csak a m...
Teltház Hajdúböszörményben Útjára indult szeptember 2-án a Gazdag Gazda Roadshow, Hajdúböszörményben. A csodálatos terem megtelt érdeklődő és információra éhező gazdákkal, amine...
Húzóágazat A mezőgazdaságnak köszönheti a növekedést a GDP; sok az alma, kevés lesz a szőlő; közel 30.000-en tanulnak az agráriumban; Vidék kaland program és Vár...