Termelői közösség alakult Nógrád megyében

A Nógrád megyei Héhalomban, hét település gazdálkodóinak részvételével alakult meg pénteken az ország első termelői közössége. A következő két-három évben több száz kistelepülésen jöhetnek létre termelői közösségek, segítve a családok és települések boldogulását, a közmunka kiváltását.

A Héhalom, Egyházasdengeleg, Erdőkürt, Palotás, Kálló, Csécse és Ecseg alapított termelői közösségben mintegy ötven gazdálkodó vesz részt, többek között tejtermelők, sajtkészítők, sertés-, szürkemarha, nyúl- és baromfitenyésztők. Értékesítenek majd száraztésztát, sajtot, mézet, de gyógy- és fűszernövényeket is.

Bakos József, Héhalom polgármestere hangsúlyozta, hogy a települések nem versenyeznek egymással. “Amit nem tudunk frissen értékesíteni, azt feldolgozzuk savanyító-, aszaló-, lekvárkészítő üzemben vagy pálinkafőzdében” – tette hozzá.

A civil mozgalom stratégiai együttműködési szerződést kötött a Földművelésügyi Minisztériummal, majd termelői értékesítési szerződést két magyar üzletlánccal, a CBA-val és a COOP Hungary Kft.-vel.

A termelői közösségek lényegesen erősíthetik a családi gazdaságok versenyképességét
A termelői közösségek lényegesen erősíthetik a családi gazdaságok versenyképességét

 

A CÖF-CÖKA jogi, közgazdasági, szakmai tanácsadással, a felvásárlás koordinálásával, szerződéses rendszerek kidolgozásával, információkkal, pályázatírással, regionális kapcsolatok szervezésével segíti a termelői közösségeket.

Azt várják a termelői közösségektől, hogy jelentős változásokat indukáló új szemléletet hoznak a magyar vidékre, amely változtathat azon, hogy méltatlanul háttérbe szorult a kertkultúra, pedig az önellátás mellett az ott termelt fölösleget piacra lehet vinni.

A tervek szerint legalább 40 százalékra kell növelni a termelői szerveződések szerepét az ágazatban, meg kell szervezni kijutásukat az exportpiacokra is. Előreláthatóan a termelői csoportok támogatására vonatkozó pályázati felhívás várhatóan 2016 elején jelenik meg.

Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke arról beszélt, hogy a kamarának is van felelőssége a termelői közösség tagjainak felkészítésében, e kisebb közösségek létrejöttének ösztönzésében, hiszen a nyugat-európai mintához hasonlóan, így válhatnak versenyképessé a kistermelők.

Dél-Nógrád hét településén a termelői közösség keretében hosszabb távon többek között halgazdaság, takarmánykeverő, üvegház vagy olajüzem létrehozását is célul tűzték ki.

Forrás: MTI

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Jó hírek a gazdáknak, fontos határidők a támogatás... Jó híreket kaptak a gazdálkodók ezen a héten is, kiváltképp a méhészek és a családi gazdaságot üzemeltetők. Viszont a jó hírek áradata mellett sem sza...
Új törvény az új évben: az őstermelők és családi g... Megtörténik az őstermelői tevékenységgel kapcsolatos rendelkezések átalakítása. Ennek egyik oka az volt, hogy az adóztatással kapcsolatos bevételi ha...
A köztársasági elnök visszaküldte, újra megszavazt... Megjelent a Magyar Közlöny 264. számában a családi gazdaságokról szóló törvény, amelyről szóló javaslatot hétfői ülésén egybehangzóan (170 igen szava...
Kedvezőbben adóznak a családi gazdaságok januártól... A családi gazdaságokról szóló, 2020. évi CXXIII. törvény révén 2021 januárjától kedvezőbb működési és adózási környezetben folytathatják tevékenységü...
Családi gazdaságok, osztatlan közös tulajdon megsz... Mozgalmas évet zárt az Agrárminisztérium a jogalkotás területén. 10 törvényt, 30 kormányrendeletet, 64 miniszteri rendeletet készített elő, illetve h...
Háború, drágulás, öntözés – ezekkel is küzd a magy... A háború miatt élelmiszerpiaci válság és az aszály leküzdése, a boltokban a magyar élelmiszerek arányának emelése, a környezetkímélő termelés – sorol...