Mi lesz idén a dinnyésekkel?

Évente visszatérő téma a hazai dinnyetermesztés és fogyasztás, valamint az ezzel kapcsolatos piaci történések. Az utóbbi időszakban egyre több hazai dinnye fogy, ami jó hír, de idén további lépéseket terveznek a dinnyés gazdák azért, hogy még jobb helyzetbe kerülhessenek mind a hazai, mind a nemzetközi piacokon.

Hazánkban a statisztikák alapján évről-évre több dinnyét fogyasztanak a vásárlók. Leginkább az a pozitívum ebben, hogy az elfogyasztott dinnye 90 százaléka magyar termésből származik.

2014-ben 218 ezer tonna dinnye termett hazánkban. Tavalyi adatok még csak becslés szinten vannak, azonban az már látható, hogy a 2 évvel ezelőtti termésmennyiséget nem lépték túl.

Dinnyetermesztőknek is jár a támogatás

Tavaly mintegy 1753 dinnyetermesztő gazda igényelt területalapú támogatást, összesen 4702 hektárnyi termőterületre. Emellett 1123 termelő igényelt termeléshez kötött támogatást is 3800 hektárnyi területre. Mivel összesen 5000-5500 hektáron termesztenek a gazdák itthon dinnyét, így a támogatott területek mérete ettől láthatóan elmarad. Mindez annak köszönhető, hogy sok gazda 1 hektárnál kisebb területen termel, támogatást viszont egy hektár alatt nem lehet igénybe venni.

Nem csak a támogatások segíthetik a hazai dinnyetermesztők helyzetét. A 2012-ben indított (és a mai napig tartó) magyar dinnyét népszerűsítő kampányokkal évről-évre előnyösebb helyzetbe kerül a hazai áru a külföldivel szemben. Érzékelhető, hogy sokkal keresettebb lett a hazai, minőségi dinnye a boltokban, mint az olcsóbb, ám silányabb minőségű külföldi termék.

A támogatások és a népszerűsítő kampányok jó hatással vannak a hazai dinnyetermesztésre
A támogatások és a népszerűsítő kampányok jó hatással vannak a hazai dinnyetermesztésre

 

A piaci szereplők fokozott vizsgálata is pozitívan befolyásolja az ágazat helyzetét. Tavaly például 641 dinnyetételt vizsgáltak át a szakemberek felvásárló- és csomagolótelepeken, az utak mentén, valamint nagybani- és fogyasztói piacokon. Az ellenőrzések során 42 tételt kifogásoltak a szakértők és mintegy 35 tonna dinnyét vontak ki a forgalomból.

Eddig elsősorban a minőséget, a származást és a jelölést vizsgálták, de idén már arra is figyelni fognak, hogy az őstermelők valóban saját terméküket értékesítik-e. Ebben nagy segítséget nyújt az új, plasztik alapú őstermelői igazolvány is.

Érdemes beruházni mezőgazdasági biztosításra is

A dinnyetermesztők (mint mindenki, aki növénytermesztéssel foglalkozik) nagymértékben ki vannak szolgáltatva az időjárásnak. Egy jégeső, vagy éppen egy szélvihar akár a termés nagy részét is kipusztíthatja. Éppen ezért az időjárási károk ellen célszerű lehet a dinnyetermesztőknek is biztosítást kötniük. Pozitívum, hogy ők is igénybe tudják venni a biztosítási díjtámogatást is, így nem kell a biztosítás díját 100 százalékig önerőből fedezniük.

Ehhez kapcsolódva a szaktárca jövedelemstabilizáló alap létrehozását tervezi, amely nem csak a természeti káresemények, hanem a váratlan piaci zavarok miatti jövedelemingadozást is enyhíthetné.

Júniusban várhatóan érkezik még egy pályázat, amely szintén hasznos lehet a dinnyés gazdáknak. A tervek szerint a jég- és fagykár megelőzésére szolgáló eszközök beszerzésével kapcsolatban juthatnak támogatáshoz az érintettek. Közben folynak a munkálatok az országos jégeső-elhárító rendszer létrehozásával kapcsolatban is. A tervek szerint a Dél-Dunántúlon már működő talajgenerátoros rendszer kibővítésével oldanák meg ezt a feladatot, a rendszert pedig a kárenyhítési alapban felhalmozódott pénzekből finanszíroznák.

És hogy mi várhat az idei szezonban a hazai dinnyetermesztőkre? Ezt még nem lehet tudni. Folynak egyeztetések az áruházláncokkal, hogy a hazai termés megjelenésekor, állítsák le az importot és kizárólag magyar dinnyét értékesítsenek a 2-3 hetes dömping idején. Ezzel nagyban segítenék a hazai termesztőket, valamint az exportárakra is komoly hatással lenne ez a megoldás.

Forrás: kerteszetesszoleszet.hu

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Növekszik a görögdinnye termésmennyisége Folyamatosan egyre több és több görögdinnyét termelnek a világban – állítja az FAO. Az adatok szerint a teljes termésmennyiség meghaladta az elmúlt év...
Csíkkal vagy csík nélkül – görögdinnyefajták... Csíkos, vagy egyszínű, magvas vagy magnélküli. Sokféle görögdinnyét termesztenek ma a gazdák, mindenki megtalálhatja az ízlésének megfelelőt. Lássunk ...
Dinnyeszezon – még 2 hét! Két hét múlva indul az igazi magyar dinnyeszezon, 220-240 ezer tonna görögdinnyére számítanak idén. Magyarországon jelenleg körülbelül 5800 hektáron t...
Csíkkal vagy csík nélkül – görögdinnyefajták III.... Nagysikerű, görögdinnyékkel foglalkozó cikksorozatunkból még kimaradt néhány, ismertebb dinnyefajta. Ezeket szeretnénk most bemutatni Önöknek. Korai ...
Nagy a meleg, de a munkák jól haladnak! Meddig lesz még forróság? Hogyan védekeznek a növények a meleg ellen? Mi várható búza- és dinnyefronton? Mire kapnak támogatást a zöldség-gyümölcs ter...
A magyar dinnyének nincsen ellenfele… …legalábbis felvásárlási árban biztosan nincsen. Panaszkodnak is a külföldi termelők, mert a magyar áruházláncok az olcsóbb hazai terméket helyezik el...