MEROME Kft., ahol a termőföld is élő(lény)

„A termőföld nemcsak vagyon, hanem élőlény: olyan biológiai sajátosságokkal rendelkezik, amelyek miatt nem tekinthetünk rá egyszerűen tárgyként, aminek csak kémiája van”- ezt a szemléletet vallja az AGRO.bio Hungary Kft., amelynek talajoltó, szárbontó termékei, lombtrágyái, biostimulátorai, gombái több évtizede már, hogy a termelők szolgálatában állnak.

Termelői tapasztalatokra voltunk kíváncsiak, így felkerestük a Bajától délre található MEROME Kft.-t, ahol házigazdánk Török Gábor agronómus volt, aki – ahogy fogalmazott- a cégnél a „növényvédelmi vonalat” viszi.

„Mintegy 1100 hektáron gazdálkodunk, itt a Bajától délre elterülő területen, amely zömében saját tulajdon, jelenleg 300 hektár az, amelyet bérlünk. Hagyományos szántóföldi kultúrával foglalkoztunk és foglalkozunk napjainkban is, tehát árpa, búza, lucerna, zöldborsó, kukorica, napraforgó alkotja a vetésforgót. Akik ismerősek errefelé tudják, hogy a talaj minősége közel sem ideális, ez a mi területeinkre is igaz. A művelés alá vont területek mintegy harminc százaléka homokos, közepes vagy gyenge termőképességű. A hetven százalék elfogadhatónak, közepes minőségűnek mondható. A csernozjom területek mellett, barna, illetve homokos erdőtalaj is fellelhető a gazdaságban.”

Török Gábor, agronómus

Egy évtizedes termelői tapasztalat

Kérdésünkre Gábor elmondja, hogy közel tíz éve annak, hogy megismerkedett az AGRO.bio Hungary Kft. termékeivel, amelyek nála a talaj tápanyag-utánpótlásában játszanak fontos szerepet, egy természetes, környezetbarát talajbiológiai megoldást biztosítva. A termékek közül elsősorban a BactoFil termékcsalád tagjait és a szárbontó készítményeket alkalmazza a mindennapok során.

„A BactoFil termékcsalád tagjait egy évtizedre visszamenőleg alkalmazzuk, leggyakrabban a gabonafélék és a kukorica esetében, de ha az adott év gazdasági mérlege megengedi, akkor kijuttatjuk a további kultúrákra is.”

Mindez érthető, hiszen a termékcsalád használatának hozadéka az, hogy a talajoltás során a gyökérzónába kijuttatott talajbaktériumok megtelepednek a gyökéren és annak környezetében, amely mind a növénynek, mind a baktériumnak előnyös. A talajszerkezetben már 2-3 év után egyértelmű javulást láthatunk. Gyorsabban bomlanak le a növény- és szármaradványok, a talajművelés során kevesebb üzemanyagot kell felhasználni, csökkennek a szélsőséges időjárás okozta károk, javul a talaj vízmegtartó képessége és a növény termésmennyisége is. Emellett biokontroll hatása is megfigyelhető, hiszen egyrészt a talajbaktériumok lebontják a kórokozók tápanyagforrását jelentő gyökér- és szármaradványokat, másrészt megkötik a Fe3+ ionokat, ezzel gátolva azok szaporodását. Ezen kívül a növények egyszerűbben veszik fel és kötik meg a tápanyagokat, így például a nitrogént, foszfort, káliumot és a vizet is.

Szintén lényeges szempont, hogy a talajbaktériumok a kijuttatott műtrágyák hasznosulását is támogatják. A cég mikrobiológiai készítményeinek palettája a BactoFil termékcsalád tagjaiból és az Algater talajalgából áll.

Gábor a használattal kapcsolatos tapasztalatait összegezve kiemeli, hogy ezek akárcsak a cég többi terméke is, rendkívül egyszerű módon kijuthatók.

A szárbontókkal kapcsolatosan rendkívül pozitív tapasztalatai vannak, tudom meg

Mindez annak ismeretében nem meglepő, hogy a CELL®-ben található Cellvibrio ostraviensis törzs képes a lignocellulóz és a hemicellulóz igen hatékony elbontására. Mindez pedig azért igen lényeges, mert csak ezek lebomlása után lehetséges a tényleges cellulózbontás. A szárbontásért felelős törzs mellett a készítmény két kísérő baktériumot is tartalmaz, ezek segítségével optimális állapotba hozza a talajszerkezetet, kiszűri a káros pentozán hatást. Szintén rendkívül lényeges következménye a használatának, hogy a szár- és gyökérmaradványokban 100%-ban szerves kötésben lévő tápanyagokat a következő növény számára felvehetővé alakítja. Használata 1,0–1,5 liter/hektár mennyiségben szántóföldi permetezőgéppel 150–250 liter vízmennyiséggel javasolt, vagy speciális kijuttató berendezéssel (T-Jet) 30–100 liter vízmennyiséggel.

A jelenlegi extrém időjárás természetesen erősen meghatározza a munkálatok tervezhetőségét, azok kivitelezését. „Több mint húsz éve dolgozom és eddig nem találkoztam még azzal, hogy ekkora mértékű csapadék ilyen rövid idő alatt zúdult volna le. Jelenleg kivárunk, bízunk abban, hogy nem lesz folytatás, mert jelenleg nem tudunk a földekre rámenni.” Ezzel kapcsolatosan kerül szóba az, hogy a termékek kapcsán figyelni kell arra, hogy a felhasználást megelőzően megfelelő hőmérsékleten tároljuk azokat. „Minderre természetesen a cég szaktanácsadója felhívta a figyelmemet, mint minden más, lényeges dologra is. Ebben az esetben mégis előfordult, hogy az időjárás felülírta a tervezetteket, így magam is megtapasztaltam, hogy ha nem megfelelő hőmérsékleten tárolom, akkor megduzzad a tároló kanna. Ez valószínű nem csak velem fordul elő, így javaslom, hogy figyeljen mindenki erre a termékek használata során.

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Újabb magyar innováció az élelmiszerbiztonság növe... Minden gazda számára fontos, hogy a mezőgazdaságban olyan termékeket használhasson, amiknek a valódisága garantált. Az AGRO.bio Hungary Kft. március k...
Második alkalommal adták át a fenntartható mezőgaz... Idén másodszorra ítélték oda az AGRO.bio Hungary Kft. által tavaly alapított „Márton József Díj a Fenntartható Magyar Mezőgazdaság Szolgálatáért” elne...
Már csak 4 napig jelentkezhet városi kertésznek!... Azon 18 és 40 év közötti városban élő emberek jelentkezhetnek a programra, akik rendelkeznek legalább 7 négyzetméternyi területtel, amin zöldséget sze...
A szerves anyag és a talajegészség kapcsolata Amikor kezünkbe veszünk egy talajvizsgálati eredményt, a pH után gyakran az NPK és mikroelem-ellátottságra ugrunk. Van ott azonban még egy szám, amely...
Szerves tápanyag az őszi búzának – a kukorica tarl... Kevesen számolnak utána, de a hazánkban több mint egymillió hektáron termesztett kukorica betakarítását követően akár 12-14 t/ha növényi maradvány is ...
Szárbontás a mikroorganizmusok segítségével A talajkondicionálás esetén azzal a céllal avatkoznak be a talajállapotba, hogy javítsák a talaj fizikai, illetve biológiai állapotát, valamint annak ...