Mentesség a parlagon hagyott területekre

Az Európai Bizottság hivatalosan elfogadott egy rendeletet, amely részleges mentességet biztosít az európai mezőgazdasági termelőknek a parlagon hagyott földterületekre vonatkozó feltételességi szabály alól. Ez a január 31-én előterjesztett bizottsági javaslatot és a bizottsági üléseken a tagállamokkal folytatott megbeszéléseket követi. A rendelet február 14-én lépett hatályba, és visszamenőleges hatállyal, egy évig lesz alkalmazandó.

Nagyobb rugalmasság

A részleges mentesség több, nagyobb rugalmasság iránti kérelemnek is eleget tesz. Amint azt a tagállamok kérték az uniós mezőgazdasági termelők előtt álló kihívásokra való jobb reagálás érdekében.

Azok a mezőgazdasági termelők, akik úgy döntenek, továbbra is teljesíthetik a követelményt parlagon hagyott vagy nem termelési célú tájképi elemekkel. (Fotó: Pixabay)

Ahelyett, hogy a szántóterületük 4%-át parlagon tartanák, vagy nem termő jellegzetességeket tartanának, azok az uniós mezőgazdasági termelők, akik a szántóterületük 4%-án nitrogénmegkötő növényeket (pl. lencse, borsó vagy fava) és/vagy növényvédő szer nélküli köztes kultúrákat termesztenek, úgy tekintendők, hogy teljesítik az úgynevezett 8. sz. GAEC-előírás követelményeit.

Azok a mezőgazdasági termelők azonban, akik úgy döntenek, továbbra is teljesíthetik a követelményt parlagon hagyott vagy nem termelési célú tájképi elemekkel.

Módosítható ökorendszerek

Az elfogadott végleges jogi aktus azt is lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy a 8. sz. GAEC-előírás szerinti alternatív alapkövetelmények figyelembevétele érdekében módosítsák a nem termelő területeket támogató ökorendszereiket. Az Európai Bizottság egyszerű értesítése elegendő lesz az érintett ökorendszerek azonnali frissítéséhez. 

Azoknak a tagállamoknak, amelyek nemzeti szinten kívánják alkalmazni az eltérést, a rendelet hatályba lépésétől számított 15 napon belül értesíteniük kell a Bizottságot annak érdekében, hogy a mezőgazdasági termelők a lehető leghamarabb tájékoztatást kapjanak.

A Bizottság javaslatát gondosan kalibrálták annak érdekében, hogy megfelelő egyensúlyt teremtsen egyrészt a számos kihívással szembesülő mezőgazdasági termelőknek nyújtott megfelelő segítség és rugalmasság, másrészt a biológiai sokféleség és a talajminőség védelme között.

Az Európai Bizottság elnöke szerint

Ahogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke fogalmazott: „Csak akkor fektetnek be a jövőbe, ha mezőgazdasági termelőink meg tudnak élni földjükből. A mezőgazdasági termelők csak akkor élhetnek tovább, ha éghajlat-politikai és környezetvédelmi céljainkat együttesen érjük el. Mezőgazdasági termelőink tisztában vannak ezzel. Ez az intézkedés rugalmasságot biztosít a mezőgazdasági termelők számára, miközben továbbra is jutalmazza őket az EU élelmezésbiztonságának és fenntarthatóságának előmozdítására irányuló kulcsfontosságú munkájukért. Hamarosan több javaslatot terjesztünk elő annak érdekében, hogy enyhítsük a mezőgazdasági termelőkre nehezedő nyomást.”

Háttér

A KAP-támogatásban való részesüléshez a mezőgazdasági termelőknek a környezet és az éghajlat szempontjából előnyös, megerősített kilenc előírást kell betartaniuk. Ez a feltételességi elv az EU mezőgazdasági hasznosítású területének közel 90%-ára vonatkozik, és fontos szerepet játszik a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok általános érvényesítésében. Ezt az alapvető előírást a jó mezőgazdasági és környezeti állapotra vonatkozó előírásnak, azaz „jó mezőgazdasági és környezeti állapotnak” nevezik.

A 8. sz. GAEC-előírás többek között előírja, hogy a szántóterületek minimális arányát nem termelési célú területekre vagy tájképi elemekre kell fordítani. Ez utóbbi jellemzően parlagon hagyott földterületekre vonatkozik, de olyan nem termelési célú tájképi elemekre is, mint a sövények vagy a fák.

A tíz hektárnál kevesebb szántóterülettel rendelkező gazdaságok mentesülnek e kötelezettség alól. Január 31-én a Bizottság azt javasolta, hogy biztosítsanak nagyobb rugalmasságot az e követelmény alapján KAP-támogatásban részesülő uniós mezőgazdasági termelők számára.

A köztes kultúrák esetében: ezek olyan növények, amelyek két fő növénykultúra között növekednek. Ezek a növények állati takarmányként vagy zöldtrágyaként is szolgálhatnak. A nitrogénmegkötő növények és a köztes kultúrák használata számos környezeti előnnyel jár a talaj egészsége, többek között a talaj biológiai sokfélesége és a tápanyagkimosódás korlátozása szempontjából.

A KAP környezetvédelmi törekvéseinek fenntartása érdekében a növényeket növényvédő szerek nélkül kell termeszteni.

(Forrás: ec.europa.eu/commission/

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Brüsszel eljárást indít a külföldiek földhasználat... Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen a "határon átnyúló tevékenységet folytató be...
Újabb GMO-k az engedélyezettek listáján Bővült az engedélyezett GMO-t tartalmazó növények listája az Európai Unióban. Az Európai Bizottság tíz új GMO-t tartalmazó növény élelmiszeripari és t...
Visszavezetik a tejkvótát? Többekben felmerült már az ötlet, de van, aki nem támogatja azt. A brüsszeli Európai Bizottság például elutasítja azt a felvetést, hogy újra vezessék ...
Tovább lehet beadni a kérelmeket Az Európai Bizottság felkínálta, Magyarország pedig élt a lehetőséggel. Ezzel a lépéssel 1 héttel több idejük van a gazdáknak benyújtani az egységes k...
Döntésképtelen az Európai Unió génszerkesztés ügyb... Első hallásra földöntúlian hangozhat a génszerkesztés, de ha belegondolunk, tudósok betegségeknek ellenálló állatokat is létre tudnának hozni. Persze ...
Most a glifozát áll nyerésre Továbbra sincsen lezárva a glifozát kérdés. Az euractiv.com szerint az Európai Bizottság újabb tárgyalást sürget az ügyben, pontos időpont azonban még...