Melyik növénybiztosítás éri meg gazdaságmérettől függetlenül, és hol kössük azt meg?

A repcéhez hasonlóan szeszélyes kultúrákban mára a költségek akár 700 ezer forint körül alakulnak hektáronként. Az olyan mezőgazdasági nagyüzemek szerint, mint a Pécs vonzáskörzetében dolgozó Pécsváradi AGROVER Kft. és Pécs-Reménypusztai Kft., két alapelvvel a szép termés még itt sem válik szerencsejátékká. A 2800 hektárt művelő agrárvállalatok ügyvezető igazgatója, Fábián András szerint a titok, hogy részt vállalnak az innovatív technológiák kísérletében, és minden kultúrában 8 kockázatot lefedő A-típusú mezőgazdasági biztosítást kötnek. A termény-biztosítás ugyanis a mai klimatikus viszonyok között az agrárszakember szerint olyan, mint a biztonsági öv az autókban: kötelezővé kell tenni a túléléshez!

Az ország mely részén, milyen növények termesztésével foglalkoznak?

A Pécsváradi AGROVER Kft. és a Pécs-Reménypusztai Kft. az IKR Agrár Kft. leányvállalataiként összesen mintegy 2800 hektáron végez termelőmunkát, a tevékenységükbe hozzávetőlegesen 500 hektáron végzett integráció is beletartozik, amelyekkel a környező agrárvállalkozásokat szolgálják ki. A fő termelt kultúrákat a búza és az árpa mellett a repce, napraforgó és a kukorica teszi ki, míg az összterület 2-3%-án, 50 hektáron napraforgó, hibrid napraforgó- és búzavetőmag-előállítással is foglalkozunk. A nyereséges munkához több problémát kell elhárítanunk. Legalább háromféle barna erdőtalaj található meg a térségünkben, amelyeknek eltérő a tápanyagszolgáltató és vízmegtartó képessége.

A mostani gazdasági és klimatikus környezetben a nyereséges munkához minden folyamatnak tudatosan, forintra kiszámítva kell haladnia a szaktanácsadástól a tápanyag-visszapótlásig, de a sorból a mezőgazdasági biztosítást se lehet ma már kihagyni. Ezt nem azért mondom, mert minden szentnek maga felé hajlik a keze, de mindegyik tekintetben előny ma egy gazdaságnak kapcsolatot ápolni az IKR Agrár Kft.-vel. A cégnek komoly talajmintavételi és elemzési kapacitásai vannak, minden makro- és mikroelemről, talajadatról folyamatos tájékoztatást kapunk az egyedi online Zónainfó rendszerében például, amire a GPS-koordináták alapján differenciált dózisú vetés, tápanyag-visszapótlást építünk. Hasonlóan fontos, hogy részt vehetünk az innovatív tápanyagok kísérleteiben, de a cég méretéből fakadóan az elérhető növénybiztosítások feltételei is mindig versenyképesek.

Érdekes, hogy a fentiek kapcsán kizárólag az előnyökre koncentrál, pedig lehetne úgyis nézni a dolgokat, hogy a tápanyag-visszapótláshoz beállított kísérletek munkaórában követelnek többet, a növény-biztosításoknál a díj mellett ott van még az extra papírmunka, ügyintézés is a gazdáknak. Miért látja ezt a szemléletet elengedhetetlennek a növénytermesztésben?

Óriási jelentősége van, hogy az IKR Agrár leányvállalataiként nemcsak alkalmazzuk a komplett technológiai ajánlásait a cégnek, de részt veszünk a fejlesztésekben, kísérletsorozatokban is. Azelőtt ismerhetjük a jövő megoldásait, amikor azok még piacra sem kerültek, illetve az fontos, hogy a saját és az IKR Agrár Kft. szakértőinek közös munkája a magyar mezőgazdaság versenyképességét szolgálja a későbbiekben. Ez különösen a tápanyagok, tápanyag-visszapótlási technológiák terén látványos.

Erre kiváló példa a szabályozott tápanyagleadású kénes nitrogénműtrágya, az Ensin bevezetése volt, aminek a kísérleteiben szintén részt vállaltunk.

Ma, amikor a növénytermesztési technológia költségeinek akár 30-40%-a tápanyag-visszapótlás költsége, akkor nem lehet túlbecsülni az inhibitoros, újgenerációs termékek jelentőségét, amelyek azonos dózisban jobb hatásfokkal dolgoznak, vagy az emelt dózisú kijuttatást magasabb hozammal hálálják meg. A többismétléses kísérletekben jól láttuk, hogy a jobb tápanyag megtérül. Például a kukoricanövények számára célzottan kifejlesztett Corn Starter Plusszal volt olyan tapasztalat, hogy vetéssel egy menetben kiszórva még azt is képes egy speciális termék ellensúlyozni, ha valamiért elmarad egy területen az őszi mélyszántás idején az alaptrágyázás. Az IKR Agrárnál zajló fajtakísérletek eredményeit is követjük és az utóbbi években mindez nagyon jól bevált. A pluszmunka itt nemcsak a költségeket vágja le, de mérhetően emeli a hozamokat is. Jó időben, jó műtrágyát a megfelelő helyre kell kijuttatni, és gabonáknál, repcében és kukoricában egyértelműen jobbak lesznek az eredmények.

A tavalyi évben rendkívül szép eredményt értek el a repcével, 5 tonna/hektár felett zárt a betakarítás. Azonban az ide vezető út itt is buktatókkal és viharkárokkal van kikövezve. Miért tartja elengedhetetlennek ma a gazdálkodáshoz a mezőgazdasági biztosítást?

A repce az egyik legdrágább növényünk, hiszen az utóbbi időben közel 700 ezer forintos költség áll egy-egy hektárban a betakarításig. Ekkora kitettség mellett az év végén minden szemtermést haza kell vinni a folytatásához, amihez minden eszközt meg kell ragadni, amivel a termésbiztonság növelhető vagy a kiesés jelentette mínusz csökkenthető. Hazánkban egyre extrémebb az időjárás, így nálunk nem kérdés, hogy kizárólag komplex, 8 káreseményre védő mezőgazdasági biztosítást kötünk. 2020-ban volt utoljára például, hogy nem így tettünk repcében, a viharkárok kijózanítóak voltak. Tudatosult bennünk, hogy ez nem játék, azóta minden táblánkat, minden kultúránkat A-típusú biztosítással védjük.

A repcénél ez különösen fontos, hiszen a kezdeti időszakban ott a fagykockázat, ha kikelt és nem fagyott ki, akkor előfordulhatnak katasztrofális viharok, szinte már menetrendszerű a jégkár kockázat nem beszélve a nyári aszályról. Sajnos, mára szinte minden növénynél megtapasztalhattuk, milyen könnyebbség, ha szakszerű gyors kárfelmérést tisztességes biztosításiösszeg-meghatározás és gyors kifizetés követ. 2018-2019-ben egy szélcsatornában fekvő napraforgótáblán megéltünk már 100%-os viharkárt is, ekkor is gond nélkül megállapodtunk a Groupama Biztosítóval, akik az IKR Agrár Kft. partnereivel dolgoznak. Egy nagygazdaság esetében egy ilyen kárnál 7-10 millió forintot is menthet a biztosítás, amire ilyenkor szükség van.

Hosszú évek gyakorlatával a növénytermesztésben mit lát, megéri a kisebb gazdaságoknak is a drágább, A-típusú növénybiztosítást kötni?

Mindenki a maga pénztárcájával gazdálkodik, de több évtizedes rálátással a mezőgazdasági munkákra úgy vélem, hogy nincs olyan gazdasági méret, ahol jó üzlet spórolni a növénybiztosításon. Tegyük fel, hogy egy májusi viharban 20 perc alatt leesik 30-40 milliméter csapadék – ha a sár maga alá temette a gabonát, akkor azt nem heveri ki az állomány, semmivé válik a termés. Legtöbbször a kisgazdaságok gondolkoznak azon, hogy megéri-e vagy sem a biztosítás, de díjtámogatott formában milyen összegekről is beszélünk? Repcében, kukoricában vagy napraforgóban 5000-6000 Ft-ra rúg ma a díjösszeg.

Tegyük az egyik serpenyőbe az inputanyagainkat, a másikba ezt a 6000 Ft-ot, igazából nincs mit mérlegelni. Mi már hosszú évek óta kötjük a biztosítást az IKR Agrár Kft.-n keresztül, de nem érdekeltségből mondom, hogy az áraik versenyképesek. A cég nagy partnerként kedvező díjazásban részesül, ráadásul a Groupama Biztosító gyorsan is dolgozik. 5 napjuk volna a kárbejelentés után szemlét tartani, de a tapasztalatunk az, hogy legtöbbször már másnap ott vannak, majd elektronikusan, gyorsan kényelmesen intézik a papírokat. 20-30 évvel ezelőtt a növénybiztosítások világában ez teljesen másként ment. A kárszakértők hozzáértése problémás volt, a biztosítók szerettek a biztosítási összegekből visszavenni. Itt minden rendben van, mióta csak ügyfelek vagyunk.

Miért éri meg pont az IKR Agrár Kft.-nél megkötni a mezőgazdasági biztosítást?

Az IKR Agrár partnereként a Groupama Biztosítónál kötött mezőgazdasági biztosítások számos előnyt egyesítenek a termelőknek. A szerződés ügyintézésének terheit 100%-ban leveszik a gazdák válláról, a papírok aláírása után 24 órával már él a biztosítás, 5 nappal az életbe lépése után pedig akár káresemény is bejelenthető. Az IKR Agrár Kft.-vel nem csak az állami díjtámogatás könnyebbség a biztosításoknál – ennek értelmében a biztosítási díj akár 70%-a visszajár, de az is, hogy a biztosítások a termeltetési keretszerződéssel rendelkező partnerek esetében akár utólag, terményben is kifizethetőek. 2023-ban több mint 900 gazdálkodó élt ezzel a biztonsággal, akiknél közel 100 esetben jelentett segítséget a gyorsan kifizetett biztosítási díj.

Minimalizálná gazdasága kitettségét az extrém időjárással szemben? Bízza terménye védelmét az IKR Agrár kedvező növénybiztosításaira! Bővebb információért látogasson erre az oldalra: www.ikragrar.hu/novenybiztositas

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Többet veszíthet, mint amennyit spórol egy növényb... Még a jól tájékozott gazdáknak is bonyolult lehet az agrár biztosítások piaca. Hogy érdemes gondolkodni, ha be akarjuk biztosítani a terményünket? A M...
Növénybiztosítás? Online? Igen! Alighanem sokan felteszik ezt a kérdést magukban. Pedig nem ördögtől való, hogy ha egy tevékenység jól leírható számokkal, akkor azt előbb vagy utóbb ...
Ugyanaz a díjtámogatás, csak mégis más? Mindenki izgatottan várja, hogy mikor ölt végre végleges formát idén az a struktúra, ami a növénybiztosítások díjtámogatását hivatott szolgálni. Az ut...
Indul a jégszezon! Bár még nem vagyunk túl a tavaszi fagyveszélyen, máris halhattunk kósza híreket arról, hogy megjelentek az első jégfelhők. Nagy kárt ugyan még nem oko...
Félnek a gazdák, mégsem cselekednek Meglepő és egyben elgondolkodtató számokat tartalmaz az a friss kutatás, amely szerint bár a növénytermesztők 57%-a tart valamilyen növénykár bekövetk...
Tanuljunk meg növénybiztosítást kötni! Ne gondoljuk, hogy őrdöngős dolog megadni néhány termesztéssel kapcsolatos adatot, a veszélyeket, amiktől óvjuk növényeinket és máris elvégeztük a mun...