Már csak néhány hét van az egyéni vállalkozók és az őstermelők szja-bevallásáig, érdemes készülni

Közeledik az szja-bevallás 2024. május 21-i határideje. Fontos átnézni, mire figyeljen az egyéni vállalkozó – tételes költségelszámolás, átalányadózás választása esetén –, és mire érdemes figyelnie az őstermelőnek az szja-bevallás elkészítésekor? Lepsényi Mária adószakértő egy podcast műsorban mesélt a részletekről. A 2024-es év is tartogat kedvező változásokat az őstermelők és családi gazdaságok számára. A minimálbér 266.800 forintra emelésével jelentősen emelkedtek a bevételi és adómentességi értékhatárok.

A legutóbbi bevallási időszakban 2023 május elejéig mintegy 165 ezer egyéni vállalkozó, több mint 64 ezer őstermelő és áfafizetésre kötelezett magánszemély juttatta el szja-bevallását a NAV-hoz. A többi, csaknem 300 ezer egyéni vállalkozónak, őstermelőnek és áfás magánszemélynek még május 22-éig volt ideje, hogy kiegészítse a NAV által elkészített bevallási tervezetet, vagy saját maga töltse ki és küldje be a 22SZJA jelű bevallást.

Érdemes átnézni, mire figyeljenek az egyéni vállalkozók és mire az őstermelők az szja-bevallás elkészítésekor
Érdemes átnézni, mire figyeljenek az egyéni vállalkozók és mire az őstermelők az szja-bevallás elkészítésekor

Az Adózóna podcast beszélgetését itt lehet elérni.

Egyéni vállalkozók és őstermelők szja-bevallás előtt

A bevallási határidőt megelőző időszak teendői és tudnivalói

Az őstermelők, az áfa fizetésére kötelezett magánszemélyek és az egyéni vállalkozók részére készített bevallási tervezet csupán egy „ajánlat”, ami nem válhat automatikusan bevallássá – írta még 2023 tavaszán a NAV. Tehát ezeket a tervezeteket ki kell egészíteni a vállalkozói, az önálló, valamint az őstermelői tevékenységből származó jövedelmekkel és fizetési kötelezettségekkel. Ha nem egészítik ki, nem módosítják az adóbevallási tervezetet, az május 22-én nem válik automatikusan személyi jövedelemadó-bevallássá ebben a körben.

A NAV az adóbevallási tervezet összeállításához a kifizetők, munkáltatók által beküldött adatokat használta fel. Mivel a nem kifizetőtől származó bevételek, jövedelmek, valamint az egyéni vállalkozók, a mezőgazdasági őstermelők, az áfa fizetésére kötelezett magánszemélyek tevékenységéből származó bevételek, jövedelmek nem szerepelnek teljeskörűen a NAV nyilvántartásában, azokat az adóbevallási tervezet nem tartalmazza.

Amennyiben volt ilyen bevétel, jövedelem, az adóbevallási tervezet egy kiegészítendő ajánlatként segít a bevallás elkészítéséhez. Ha a mezőgazdasági őstermelő ebből a tevékenységből származó éves bevétele 2022-ben nem haladta meg az 1,2 millió forintot és más adóköteles jövedelme sem volt, akkor bevallást nem kellett benyújtania. Az őstermelő ezt a NAV által kiküldött kiegészítő nyilatkozaton is jelezhette.

Ha az egyéni vállalkozó, az őstermelő és az áfás magánszemély május 22-éig elmulasztotta a módosítást, kiegészítést, vagy saját maga nem készít, és nem nyújt be szja-bevallást, a NAV tizenöt napos határidővel felhívta a figyelmét, hogy pótolja a hiányt – áll a 2023-as kapcsolódó összefoglalóban.

Az idénre vonatkozó változásokat is érdemes átnézni

Arról az Önadózó portál írt, hogy a 2024-es év is tartogat kedvező változásokat az őstermelők és családi gazdaságok számára. A minimálbér 266.800 forintra emelésével jelentősen emelkedtek a bevételi és adómentességi értékhatárok. Az őstermelői átalányadózás bevételi értékhatára több, mint négymillió forinttal, 32.016.000,-Ft-ra nő.  

Változatlanul alkalmazhatók az Szja kedvezmények, így a 25 év alatti fiatalok, illetve a 30 év alatti anyák szja kedvezménye, amellyel az őstermelésből származó jövedelem utáni adófizetés is csökkenthető. 

A 2023-24-es évforduló jogszabályváltozásai a minimálbér emelésén túl alapvetően a kistermelőként is működő őstermelőket érintik. 2023. november 23-án lépett hatályba a 60/2023. (XI. 15.) AM rendelet a kis mennyiségű, helyi és marginális élelmiszer-előállítás és -értékesítés higiéniai feltételeiről, amely egyúttal hatályon kívül helyezte a korábbi kistermelői rendeletet, az 52/2010. (IV. 30.) FVM rendeletet – közölték. 

Az új rendelet alapján a kistermelői tevékenység keretében végzett élelmiszer-termelés, -előállítás és -értékesítés tevékenységet az  illetékes járási hivatalnak nyilvántartásba vétel céljából be kell jelenteni. Újdonság, hogy az őstermelő – a kistermelői regisztrációját követően –  a kistermelői élelmiszert a végső fogyasztónak csomagküldő kereskedelem útján is értékesítheti, a hűtést igénylő élelmiszerek kivételével. Átadóponton és  automatából is értékesíthet, a baromfi és nyúlféle húsa, valamint a hal kivételével – írták.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A rendszeres ellenőrzés tisztítja a zöldség-gyümöl... A feketegazdaság elleni küzdelem részeként, valamint a vásárlók és a tisztességes termelők, forgalmazók védelmében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági...
Őstermelők figyelem! Januártól új őstermelői igazo... 2015. január elsejétől új őstermelői igazolvánnyal kell rendelkeznie minden őstermelőnek, ezért a NAK arra kéri az érintetteket, hogy még 2014. decemb...
Aktuális az őstermelői igazolványok cseréje A Földművelésügyi Minisztérium (FM) felhívja a gazdák figyelmét, hogy a 2013. január elsejét megelőzően kiváltott igazolványok folyamatos cseréjének u...
Bevezetik az EKÁER-t 2015. január 1-jén induló EKÁER. Ha még nem hallott róla, abból baj is lehet, mert a NAV üzemelteti és az előírások be nem tartásáért büntetés is jár....
Március elsejéig tart az ekáer próbaüzeme! A piaci szereplők javaslatát szem előtt tartva a kormány március elsejéig meghosszabbította az ekáer rendszer próbaüzemét. A NAV addig is ellenőrizhet...
Hogyan adóznak az őstermelők? Nyakunkon az adóbevallás beküldésének határideje, így mai cikkünkben összeszedtük, hogy az őstermelőkre milyen szabályok vonatkoznak az adózás terén! ...