Lábunk alatt a megoldás az elszabaduló energiaáral letörésére

Sokszor hallhattunk, olvashattunk már arról, hogy – minden túlzás nélkül – Magyarország geotermikus nagyhatalom, de adottságát eddig nem használta ki, mert jelentős beruházást igényelne és korábban nem tűnt gazdaságosan kivitelezhetőnek. A mostani energiaválság azonban megmutatta, hogy az ország határain belül elérhető energiaforrás óriási előnyöket hordoz. Sőt, mára a technikai és üzleti lehetőségek is adottak, hogy ezt az energetikai potenciált ki lehessen használni, ráadásul ehhez az állam minden segítséget megad.

A Magyarországon rejlő olaj- és gázkészlet a teljes hazai földgázigény hozzávetőlegesen 14 százalékát fedezi, azonban záros határidőn belül 2 milliárd köbméterre emelhetjük a hazai földgázkitermelést, amely a jelenlegi hazai gázigény ötödét fedezné. A magyar stratégiai tartalék részét képezi továbbá a barnaszén és a lignit, amelyek hatékonyan képesek csökkenteni az importgáz árának kiszámíthatatlan alakulásából adódó nyomást. 

Fotó: Pixabay – illusztráció

A geotermia viszont környezetbarátabb alternatív energiát képes biztosítani a hagyományos tüzelőanyagok elégetése helyett, és az egyéb megújuló energiaforrásokkal (például nap- és szélenergiával) szemben az év teljes időszakában, éjjel-nappal hasznosítható az energiatermelésre, ráadásul hazánknak jelentős tartalékokai vannak.

Jó irány, hogy az utóbbi időben a fenntarthatóság hívószava mellett az önfenntartó Magyarország igénye is előtérbe került. Nem tudjuk, mit hoz a jövő, de egy biztos, az önellátás megerősítése csak az ország előnyére válhat. A geotermikus energia minél szélesebb körű alkalmazásával pedig az évtized végére – a legkonzervatívabb becslések szerint is – akár évi 1-1,5 milliárd köbméter földgáz kiváltásával tudjuk csökkenteni az ország energiaimportból fakadó kitettségét.

Az olyan nem várt, gyors reagálást igénylő krízishelyzetek, mint napjaink energiaválsága, fokozatosan erősítik az igényt az új erőforrásokra és technológiákra. Az elszálló energiaárak mellett olyan paradigmák is megdőlni látszanak, mint hogy a geotermikus energia kinyerése nem lehet rentábilis, nem lehet versenyképes a többi energiaforrással szemben.

Mostanra elmondhatjuk, hogy a földtani és műszaki feltételeink is adottak, megvan a szakértelem, a tapasztalat, a lehetséges eszközök és nem utolsósorban a kellő elszántság ahhoz, hogy egy működő rendszer összeálljon.

A geotermia hazai fejlesztési lehetőségeinek felmérése, valamint a fejlesztési potenciál kihasználása kulcsfontosságú abban, hogy szimplán geopolitikai érdekből ne más európai vagy globális szereplők döntsenek a hazai energiaszuverenitás ügyében.

  1. Támogató állami szabályozásra van szükség: Egyszerűbb és felesleges bürokráciától mentes jogi kereteket és eljárásrendet alkotunk a beruházások gyorsabb és szakmailag megalapozott előkészítése, valamint a rétegenergia fenntarthatósága érdekében. 
  2. Kiszámítható beruházói környezetet kell teremtenünk: A geotermikus energia kinyerésére és energetikai célú hasznosítására irányuló tervekben a megtérülési költségeket tervezhetővé és kiszámíthatóvá tesszük. 
  3. Felelős állami adatvagyon-gazdálkodást kell folytatnunk: A biztos befektetői döntések számára minden nélkülözhetetlen információt biztosítanunk és folyamatosan fejlesztenünk, bővítenünk kell az állami földtani kutatások sorával.
  4. Maximalizálnunk kell a kitermelt energia felhasználását: Különös figyelmet kell fordítanunk a hőforrások és a maximálisan elérhető hőpiac összekötésére. Ösztönözni kell a kaszkádrendszer kialakítását, amely lehetővé teszi az eltérő igényű létesítmények csatlakozását, így minél több kitermelt energiát felhasználva. Eltérő létesítmények eltérő igényeit ezáltal egy egységes geotermikus rendszerben is lehet kezelni. 
  5. Ösztönöznünk kell a partnerséget: A maximálisan elérhető hőpiac eléréséhez különböző állami, önkormányzati és magántulajdonú létesítmények egy hálózatba kapcsolására van szükség, amelyhez minden fél nyitott hozzáállására szükség van. Csak partnerséggel érhető el a széles körű hasznosítás.

E nemzetstratégiai célokkal összhangban az elkövetkezendő időszakban több jogszabályalkotás is várható, amelyek hátterében az önfenntartó Magyarország cselekvőképességének biztosítása áll.

Az eredeti írás a vg.hu-n jelent meg.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Okostelefonnal irányítják az üvegházakat Izlandon... Sokféleképpen hasznosítják a geotermikus energiát Izlandon. A 103 ezer négyzetkilométeres, 340 ezer lakosú országban a termálforrások vizével fűtenek,...
A kertészet kitörési pontja lehet a geotermikus en... Szentesen az Árpád-Agrár Zrt., Szegváron pedig a Szentesi Paradicsom Kft. négyhektáros üvegházát Nagy István agrárminiszter és Farkas Sándor miniszte...