Partnereink jóvoltából Ön egy helyen olvashat arról, milyen stresszfaktorok vannak a mezőgazdasági termelésben, és azokat hogyan tudja kezelni.

Környezeti paraméterek mérése és szabályozása a szarvasmarha-istállókban

Hazánkban egyre gyakoribb a több napon át tartó magas átlaghőmérséklet, ami a nappalok mellett éjszaka sem csökken. Ilyenkor az állatok nem tudnak nyugodtan pihenni, csökken az étvágyuk, a teljesítményük és romlik a szaporodásbiológiai állapotuk.

A magas hőmérséklet a tejtermelő telepeken átlagosan 10-35%-os termeléscsökkenést okozhat, de a romlás elérheti a 40-50%-ot is!

A napi tejtermelés csökkenésén kívül a szárazonállás idején csökkenhet a megszülető borjak testtömege és a későbbi laktációs teljesítmény. Gyakoribbá válhat a tőgygyulladás, jelentősen romlanak a szaporodásbiológiai mutatók, csökken az ivarzó egyedek száma, nő a spermaindex, gyakoribb lesz az embrióelhalás és vetélés A hőstressz a tehenek szervezete mellett a borjak és a növendékek szervezetét is megviseli.

1. ábra: A meleg hatása több évre visszatekintve

Nemcsak a termelés, de az állatok természetes ellenállóképessége is romlik, ezért ilyenkor nő az állományon belüli megbetegedések száma.

2. ábra: Infrastruktúra

A jelentős termeléskiesés és a számos egyéb veszteség komoly nyereségcsökkenéssel jár, ezért a tejtermelő szarvasmarhatelepeken hatékony hőstressz elleni védekezésre van szükség. A csökkenő tejtermelés már a közepes méretű tehéntelepeken is több millió forintos árbevétel-csökkenést eredményezhet!

A szarvasmarháknak tág a semleges hőmérsékleti zónája, ami -15-20  C és +25  C között található, de az állatok komfortzónája ennél szűkebb intervallumban, -5  C +10  C közötti tartományban mozog.

Hazánkban a magas napi hőmérséklet miatt a Holstein szarvasmarhák tejtermelése akár 30-70%-kal is csökkenhet. A túl magas hőmérséklet gyengíti az állatok immunrendszerét, így azok jóval fogékonyabbak lesznek a betegségekre, például, a tőgygyulladásra.

Az állatok a hőtermelés csökkentését alacsonyabb takarmányfelvétellel vagy csökkent emésztéssel érik el. Abban az esetben, ha a hőmérsékletemelkedést a tehén nem tudja tovább kompenzálni hőstresszes állapotról beszélünk. 25  C napi hőmérséklet felett az állatok nem fekszenek, hanem az itatónál csoportosulva keresik azokat a helyeket, ahol a testüket hűteni tudják.

A RISKA-rendszer új fejlesztésével minden istállóban mérjük a hőmérsékletet, a páratartalmat és a mérési adatokat használjuk az istállóban lévő ventilátorok, függönyök intelligens vezérlésére is! Javasoljuk, hogy a telepen több ponton is mérjük a külső hőmérsékletet, illetve a szélerősséget.

Rendszerünk lényege, hogy nyitott, bővíthető és egyedileg fejlesztett.

3. ábra: Meleg nap hatása az átlagos napi eredményre
Székely András projektvezető

Így lehetőségünk van arra, hogy a ventilátorok működését is figyeljük, mérjük. Minden instálóba telepítésre kerül az egyedi mérő-vezérlő rendszer, amely képes más adatok összegyűjtésére is. Az adatokat a saját belső hálózaton keresztül egy kijelölt központban gyűjtjük, tároljuk és egy web-rendszeren keresztül jelenítjük meg a RISKA szokásos adataival együtt.

A laktációban termelt tej mennyiségét az ellés idején uralkodó időjárási tényezők nagymértékben befolyásolják. Tapasztalataink szerint a téli hónapokban ellett tehenek legalább 21%-kal magasabb tejhozamot produkálnak, mint a nyáron ellettek. A legnagyobb különbség a télen és nyáron ellett tehenek között a laktáció első 60 napjában tapasztalható. Az alacsony tejhozamú tehenek 27%-kal, a magas hozamú tehenek 48%-kal több hőt termeltek, mint a nem laktáló társaik. A hőstressz hatására a tejtermelés mennyiségében történő visszaesés mellett, jelentősen romlik a tej beltartalma is.

Az alacsony tejhozamú tehenek 27%-kal, a magas hozamú tehenek 48%-kal több hőt termeltek, mint a nem laktáló társaik. A hőstressz hatására a tejtermelés mennyiségében történő visszaesés mellett, jelentősen romlik a tej beltartalma is.

Az állomány szaporasági teljesítményét csökkentő fertilitási zavarok jelentős anyagi veszteséget okoznak a tulajdonosoknak, aminek hátterében leggyakrabban a petefészek működési zavara, illetve és a korai embrióelhalás áll.

Vizsgálataink szerint a késői vemhesség alatt hőhatásnak kitett tehenektől született üszők kisebbek, az első laktációjuk során átlagosan napi 5 kilóval kevesebb tejet termeltek.

A Riska mérő-vezérlő rendszerével a tárolt adatok a későbbiekben elemezhetők, különösen azért, mert azokat összekötjük a RISKA napi fejési és termékenyítési adataival, így elemezhetővé válnak.

4. ábra: Számítógépen/telefonon megjeleníthető DASHBOARD

Mérjük a ventilátorok működését és teljesítmény felvételét, így lehetőség van az áramfogyasztás elemzésére, vagyis istállónkként elemezhetővé válik a fogyasztási adatok értékelése. Azonnal észrevehető az istállókban lévő ventilátorok kikapcsolt állapota, mert az online DASHBOARD monitorozó rendszer ezt is jelzi.

Online elérhető információk:

Tomjanovich Géza, Székely András

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A húsmarhatartás jelene Magyarországon Szarvasmarhatartással Magyarországon már hosszú évszázadok óta foglalkoznak. Manapság a legtöbb szó a tejelő szarvasmarhát tartókról esik, de nem szab...
5 tanács, amitől jobb szarvasmarhatartó lehet! A balesetek egy szempillantás alatt megtörténhetnek, akár a napi rutinfeladatok végzése közben is. Ha nincs azonnali forgatókönyvünk a váratlan helyze...
Szlovák „állampolgárságot” kaphat a magyar szürkem... Új országokat hódíthat meg a méltán híres magyar szürkemarha. A legfrissebb információk szerint Szlovákia jelezte, szívesen törzskönyveznék a magyar f...
10 milliárd forinttal több jut a szarvasmarhatartá... Túligénylés volt, ezért a Miniszterelnökség kibővítette az összeget. A jelentősen megemelt keretből a telepek fejlesztésére pályázhatnak az állattartó...
Illegális vágást lepleztek le az ellenőrök Heves m... Illegális szarvasmarhavágást szakítottak meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei egy húsüzem ellenőrzése során. A vállalkozá...
Irigylésre méltó gondok Svájcban: nem találná ki m... Magyarországról nézve meglepő témában tartanak népszavazást a napokban Svájcban. A résztvevők arról dönthetnek, hogy kapjanak-e állami támogatást azok...