Kétszereződött egy év alatt a felszámolási eljárások száma 

Csaknem kétszer több felszámolási eljárás indult magyarországi székhelyű vállalatokkal szemben 2022-ben, mint egy évvel korábban. A legrizikósabb az építőipar, a legstabilabb szektor pedig a mezőgazdaság – ismertette közleményében a Coface hitelbiztosító. Magyarországon 2022-ben összesen 8111 felszámolási eljárás indult, ami csaknem duplája a 2021-es 4359 eljárásnak. A számok eltérő időbeli eloszlást mutatnak, a tavaly indult eljárások mintegy 60 százaléka az év utolsó harmadában kezdődött. 

Az év első 8 hónapjában havonta átlagosan 403 eljárás indult, miközben szeptembertől kezdve a több mint kétszeresére emelkedett a felszámolások száma. A 2023-as év egyik nagy kérdése lesz, hogy ez a trend kitart-e és mikorra térhet vissza a korábbi években megszokott havi 400-450 eljárás. A másik fontos kérdés, hogy az új vállalkozások alapítása mennyire tudja kompenzálni a felszámolásokat – közölte Kiss Henrietta, a Coface Magyarország elemzője. A Világgazdaság anyagát szemléztük.

Az építőipar van a legnagyobb veszélyben, a magyar mezőgazdaság szereplőinek a megkérdezett szakértő szerint nincs félnivalója - Fotó: Magro.hu, CSZS, Diósjenő, Nógrád vármegye
Az építőipar van a legnagyobb veszélyben, a magyar mezőgazdaság szereplőinek a megkérdezett szakértő szerint nincs félnivalója – Fotó: Magro.hu, CSZS, Diósjenő, Nógrád vármegye

Az építőipar és az autóipar a kockázatosabb

Az elemzés a fizetésképtelenség, ezen keresztül a felszámolás kockázata szempontjából vizsgálja a különböző szektorokat. Az ágazatok közül továbbra is az építőipar emelkedik ki a kockázatok szempontjából, hiszen ebben a szektorban indították el messze a legtöbb felszámolást, 2526-ot, szemben az egy évvel korábbi 1280-nal.

Az autóipari vállalatok körében 795 felszámolást kezdeményeztek 2022-ben, míg 2021-ben csak 324-et. A magyar autóipar nehéz éveken van túl, mivel az ágazatot sújtotta a csiphiány, az beszállítói láncok szakadozása, a beszerzési árak emelkedése és a devizaárfolyamok negatív változása is.

Az autógyártók a nehézségek miatt kevesebb autót állítottak elő, mint korábban, ám profitjuk jól alakult. Az ágazat igazi vesztesei részben az úgynevezett első körös, általában nemzetközi cégcsoporthoz tartozó, ezáltal védettebb beszállítók, de még inkább a második körös, gyakran önálló alkatrészszállítók – fogalmazott.

A legkevésbé veszélyeztetett ágazatok közé tartozik például a bőripar, amelyben tavaly mindössze két felszámolás indult, miközben 2021-ben egyáltalán nem indult eljárás. A bányászatban és az egyéb járműipari szegmensekben érdekelt cégek körében szintén mindössze egy-két felszámolási eljárást kezdeményeztek.

Jobb helyzetben van a mezőgazdaság 

Szintén kedvező helyzetben van a mezőgazdaság, amely a felszámolási eljárások, így a fizetésképtelenséget tekintve legkevésbé érintett ágazatok közé tartozik. A kockázatok szempontjából az egyik végletet az építőipar jelenti, a másikat pedig az agrárium – mondta a szakember.

A mezőgazdasági termelői árak az elmúlt év első három negyedévében 49 százalékkal emelkedtek, miközben a költségek 46 százalékkal nőttek. Az építőiparban a termelői árak növekedése a 30 százalékot sem érte el, miközben például az ellátási zavarok és az energiaárak kiugró emelkedése ezt az ágazatot is érzékenyen érintette – írta a közlemény.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

750 embert veszíti el a munkáját, felszámolás indu... A 2022. november 7-én elutasított csődegyezségi ajánlat miatt felszámolási eljárás indul a Tungsramnál, a társaság azonban folytatja a gyártást, de b...
Megindult az egyik legismertebb hazai bort gyártó ... Az Ital Magyarország Kft. (IMO) csődje után a Lovassy Bor és a Bognár Pincészet borait gyártó Bognár-Vin Kft. is felszámolás alá került. Boros körökb...
Jól halad az osztatlan közös földtulajdon területe... A magyar mezőgazdasági terület csaknem fele osztatlan közös tulajdonban van, ez több mint 2 millió hektár. A tulajdonostársaknak e tulajdoni formából...