Partnereink jóvoltából Ön egy helyen olvashat arról, milyen stresszfaktorok vannak a mezőgazdasági termelésben, és azokat hogyan tudja kezelni.

Jókor jót – stresszkezelés tudatosan

A TIMAC AGRO több mint 60 éves múltra tekint vissza a műtrágyagyártás és talajkondicionálás terén. A Roullier csoport Saint Malo városában alakult 1959-ben, amikor is Daniel Roullier felfedezte a tengeri algák elmeszesedett vázával történő talajjavítás lehetőségét. A cégcsoport elsősorban növény- és talajkondicionáló termékek, valamint takarmánykiegészítők gyártásával és forgalmazásával foglalkozik. A Roullier csoport kutatás-fejlesztés alapú cég, a központ mellett található egész Európában egyedülálló CMI kutatólaboratóriuma, ahol 700 különböző növény vizsgálatára alkalmas üvegház, speciális tömegspektrométerek, izolációs kamrák segítik a termékfejlesztést. Mindezek együttesen felgyorsítják innovatív megoldásaink mielőbbi piacra kerülését.

A TIMAC AGRO Hungária Kft. 2006 óta áll a magyar gazdálkodók szolgálatában. Közel 50 szaktanácsadóval országszerte, személyre szabott tápanyag-utánpótlási megoldásokat nyújt, több mint 40 prémium minőségű, hozzáadott értéket tartalmazó termékkel. Meggyőződésünk, hogy a hatékony tápanyag-utánpótlás az adott terület talajtani adottságainak alapos megismerésén múlik. Ennek érdekében hoztuk létre 2014-ben YIELD SERVICE szolgáltatásunkat, amely talajvizsgálatra alapozottan, egyedi és teljeskörű tápanyag-kijuttatási programot biztosít, a tervezéstől, a mintavételen és laborvizsgálaton át, egészen a kész tápanyag-gazdálkodási terv elkészítéséig.

Termékeink elsődleges értéke a biostimulátorokban rejlik, melyek elengedhetetlen eszközei a növényi stresszkezelésnek. A biostimulátorok használata az élettani folyamatok támogatásával segíti a növényeket a magasabb terméshozam és termésbiztonság elérésében. Elsőként a növény fejlődése szempontjából a legkorábban kialakuló növényi részt, az erős gyökérzet kialakulását tudjuk biztosítani. Az erőteljes gyökérzettel fokozhatjuk a vízfelvételi kapacitást és a vízháztartás optimális működését. Az erős lombozat kialakítása után támogathatjuk a fotoszintézist, ezzel több energiához juttatjuk a növényt így annak ellenállósága növelhető a környezeti stresszfaktorokkal szemben. Mindezek mellett segíthetjük az anyagcsere-folyamatokat, valamint a tápanyagok szállítását és beépülését, melyben a TIMAC AGRO elkötelezett.

Cégünk élen jár a biostimulátorok alkalmazásában, sokféle megoldásunk van a különböző környezeti stresszfaktorok ellensúlyozására. Biostimulátor-komplexeink megtalálhatóak az alap- és starter műtrágyáink mellett, a talajkondicináló termékeinkben, a fejtrágyáinkban és a mikroelemes oldatainkban is.

Nem mondunk újdonságot, ha azt állítjuk, hogy a klímaváltozás miatt az egyik legnagyobb stresszfaktor a mezőgazdaságban a vízhiány. Kétféle vízhiányról beszélhetünk, amely a talajban vagy a légkörben léphet fel. A talajmikrobiom szempontjából, ha a talaj kiszárad, akkor csökken a baktériumok élettere, a fajok gazdagsága és az őket támogató enzimek aktivitása. A növény oldaláról akadályoztatott az optimális vízfelvétel, ami stresszfaktorként növeli a gátló enzimek szintézisét. Amennyiben a légkör páratartalma alacsony, a növény elsőként a sztómákat zárja be, ezzel a fotoszintetikus aktivitása és növekedése is lelassul.

Az esőzések eloszlása és mennyisége az elmúlt évek tapasztalata alapján rendkívül szélsőséges. A termelés szempontjából kritikus időszakokban, mint a vetés, a kezdeti fejlődés, a virágzás, a termékenyülés, a csapadék és talajból felvehető víz hiánya jelentős mértékben csökkentheti – és sajnos csökkenti is – a terméshozamot. Ez a hektikus csapadékeloszlás egy új szemléletet igényel. Nem várhatjuk el, sőt egyre ritkábban jön meg a szükséges csapadék a megfelelő időben. Meg kell tanulni azzal a talajnedvességgel gazdálkodnunk, ami a talajainkban épp elérhető. Ehhez azonban a felvehető vízkészletet kell növelnünk, helyesebben koncentrálnunk a gyökérzónába. A víz megkötésével a talaj mikrobiális tevékenysége is javulni fog, ami másik fő célunk a mineralizáció szempontjából. Végül a sejtszintű vízfelvétel, az ozmózis serkentése is egy érdekes növényélettani terület, amit érdemes kutatnunk, támogatnunk.

Ezeket a kihívásokat felismerve a TIMAC AGRO kutatói egy új technológiát dolgoztak ki a jobb vízhasznosításra, mindezt egy új tápelem, a szilícium bevonásával, megalkotva ezzel a SILIUP-technológiát. A szilícium, mint növényi tápelem jelentősége talán még kevésbé ismert. A Si fontos szerepet játszik a növényi sejtek erősítésében, regenerálásában és a kloroplasztiszok működését is segíti, így javítható a fotoszintetikus aktivitás. A K+ ioncsere támogatása révén a növényi vízháztartásra pozitívan hat. Köztudott, hogy az oxigén után a második legnagyobb mennyiségben található elem a földkéregben. Ennél is érdekesebb azonban, hogy nedvességmegkötő tulajdonsággal bír.

Ezt a tulajdonságát kihasználva fejlesztették ki a TOP-PHOS SILIUP® speciális hatóanyagot. A TOP-PHOS® szerves kötésben tartalmazza a foszformolekulát, ami egy korábbi TIMAC-innováció. Ezt ötvözték az új SILIUP-technológiával, amely kétféle szilíciumformát tartalmaz, egy prebiotikus és egy zselésítő szilíciumot. Mint a humán gyógyászatban is, a prebiotikum a már meglévő baktériumtörzsek munkáját támogatja. A Si-Biot prebiotikus szilícium a szilícium bontásában résztvevő baktériumokat látja el energiával a talajban. Az ásványi és szerves szilícium átalakulása során képződő SiO2 molekulák összekapcsolódásával, a növény számára felvehető szilícium forma Si(OH)4 jön létre. A másik összetevő, a zselésítő Si-Gel kapcsolatba lép a talajban lévő vízmolekulákkal és „vízszigeteket” alakít ki a gyökerek mellett. Ezekben az „oázisokban” a szilíciumbontó talajbaktériumok felszaporodnak, így növelik a szubsztrát koncentrációját és a növényeket szilíciumhoz és egyéb tápanyagokhoz juttatják. Ezzel egyidejűleg a TOP-PHOS-ban lévő elérhető foszfor kedvezően hat a gyökeresedésre. A szilícium növeli a tápanyagok mobilizálását a növényen belül, segíti a nitrogén és foszfor felvételét, így elősegíti a gyors hajtásnövekedést.

A TOP-PHOS SILIUP®, alap-és starterhatású termék, bármely szántóföldi vagy kertészeti kultúrában, vetés vagy ültetés előtt kijuttatva, elősegíti a fiatal növények vízgazdálkodását, mindezt egy új innovatív módon, a talaj vízkészletének megóvásával.

A klímaváltozás másik velejárója a vízhiány mellet a hőstressz. A tartósan fennálló magas hőmérséklet csökkenti a levelek asszimilációs felületét, így a lombon keresztül kijuttatott tápelemek hasznosulását is. Ennek a kiküszöbölésére nagyon nagy figyelmet kell fordítani az adott lombtrágyakészítmény formulázásánál. A növények levélfelületén lévő sajátos védelmi réteg a kutikula, amely megakadályozza a levelet érő biotikus és abiotikus stresszorok károsítását, bejutását a levélszövetbe. Emellett azonban olyan akadályt képez, amelyen a lombon keresztül kijuttatott tápanyagok, így a nitrogén is nehezen jut keresztül.

A vízhiányból adódóan egyre nagyobb jelentősége van a folyékony nitrogén trágyázásnak a vegetáció során, ezt felismerve a TIMAC AGRO egy új nitrogéntartalmú, biostimulátoros lombtrágyával rukkolt elő, kibővítve eddigi termékpalettáját. A termék nevét is viselő InFolen a biostimulátornak köszönhetően, a kijuttatott nitrogén hatóanyag gyorsabb felszívódással és nagyobb hatékonysággal épül be a növénybe. Az InFolen formulációja nagyobb tapadást biztosít a levélfelületen, és a sztómák hormonális szabályozásának köszönhetően a nitrogén felvétele gyorsabb, ezzel a termés mennyiségi és minőségi paraméterei javíthatóak. Fejtsük ki egy kicsit részletesebben ezt a hármas hatást.

Elsőként a tapadásfokozó hatóanyagnak köszönhetően a termék cseppképzése nagyobb levélfedettséget tesz lehetővé, így több sztóma vesz részt a tápelemfelvételben.

Köztudott, hogy a sztómák működése elsősorban fotoszintetikus úton, másodsorban pedig hormonális úton szabályozott. Az abszcizinsav a sztómák záródásáért, a citokinin pedig a nyitásukért felel. A termékben található citokinin-tartalom így fokozza a sztómák nyitását. A nitrogén felvétele mellett, egyéb tápanyagok és növényvédő szerek felszívódását is elősegíti.

Második hatásként az InFolen serkenti a nitrogén szállítását és beépülését is, hiszen fokozza a nitrogén átalakításáért felelős enzimek szintézisét. Az ureáz enzim a karbamid-ammónia átalakításban, a glutamin-szintetáz és glutamát-dehidrogenáz pedig az ammónia-aminosav átalakításban vesz részt. A folyamatos nitrogénátalakulás és -szállítás fenntartja a N-pumpa működését, azaz a gyökérzeten keresztül történő felvételt és szállítást.

Harmadik elemként a mennyiségi és minőségi paraméterek javításában is fontos szerepet játszik. A nitrogén gyors átalakulásnak köszönhetően csökken a levelek nitráttartalma, ezzel szemben nő a levelek klorofill- és fehérjetartalma, a beltartalmi értékek így javíthatók. Az InFolen hatékony megoldás a TIMAC AGRO-tól a termesztett növények stressztűrő képességének és minőségének javításában, hozzáadott kén- és magnéziumtartalommal, minden szántóföldi növénykultúra esetében.

Az évjárathatás a mezőgazdasági termelésben mindig is befolyásoló tényező volt egy adott szezonban. Abban biztosak lehetünk, hogy évről-évre új stresszorok nehezítik majd a mezőgazdasági termelés hatékonyságát és klasszikus értelemben vett kiszámíthatóságát. A TIMAC AGRO biztos kutatói hátterével azonban, olyan megoldások kifejlesztésén dolgozik, melyek alapját természetes biokémiai folyamatok adják, így könnyebben adaptálhatók a mezőgazdasági termelés során. Ez azonban nem valósulhat meg a gazdákkal történő szoros együttműködés és innovatív szemlélet nélkül.

Köszönjük a meglévő és jövőbeni partnereink bizalmát!

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Hogyan fokozza a szántóföldi biostimulátor a hozam... A hozamnövelő készítmények biológiailag aktív hatóanyagokkal és hozzáadott mikroelemekkel ösztönzik a növényt. A szántóföldi biostimulátor segíti a tá...
Egy hihető ígéret: a Huminisz-technológia 11,5% tö... Nehéz a gazdálkodók dolga, ha az inputgyártók és -forgalmazók szédítő ígéretei között akar eligazodni. Mekkora termésnövekedés elérése a reális egy új...
YieldON, a hozamfokozó szántóföldi biostimulátor... Az utóbbi évtizedben jelentős változások zajlanak a szántóföldi növénytermesztés területén úgy világszerte, mint hazánkban. Egyre nagyobb teret kapnak...
A Timac Agro bemutatta a Tápanyag-gazdálkodási Tud... A Timac Agro 2017-ben hagyományteremtő szándékkal indította útjára Tápanyag-gazdálkodási Tudásközpont Hálózatot, melynek elsődleges célja a tápanyag-u...
Kevesebb műtrágyával nagyobb hozam Jóval nagyobb lesz a termésmennyiség, ha talajvizsgálati eredmények alapján tervezik a tápanyagkijuttatást. Többek között erről is beszél majd Császár...
Huminisz-technológia nagyító alatt kertészeti kult... A fokozott környezetvédelmi, élelmiszerminőségi és élelmiszerbiztonsági feltételeknek való megfelelés miatt hazánk mezőgazdaságában is egyre nagyobb ...