A rovatot szponzorálja a tudatos tápanyag-utánpótlás szakértője, a TIMAC AGRO Hungária Kft.

Jókor jót, stresszkezelés tudatosan

A tévhitekkel ellentétben a növények anyagcsere-folyamatainak, a fotoszintetikus aktivitásnak, és a környezeti stresszhatásokkal szembeni ellenállóképességnek a növelésére nem akkor van szükség, amikor már valamilyen negatív hatás megváltoztatta azokat. Már a csírázás megindulásakor, illetve a téli nyugalmi állapotot követően el kell kezdeni növényeink felkészítését az elkerülhetetlenül bekövetkező abiotikus stresszfaktorokkal szembeni gyors reakcióra.

A víz, és a vízben oldott tápanyagok felvételében jelentős szerepet játszó, erőteljes gyökérzet kialakulása nem csak a talajok tápanyag ellátottságától, illetve a kijuttatott tápanyagok mennyiségétől függ, hanem növényi hormonok is befolyásolják. A TIMAC AGRO alap- és startertrágyáiban megtalálható biostimulátor-komplexek szabályozzák ezeknek a hormonoknak a működését, így járulnak hozzá a talajt sűrűn átszövő, nagy gyökérfelület kialakulásához.

A YIELD SERVICE szolgáltatásra alapozott tápanyag-gazdálkodási program első lépése a talajmintavétel

Ezt a hatást folytatják és fokozzák a FERTIACTYL® termékcsalád tagjai. A termékekben lévő huminvegyületek előnye abban rejlik, hogy a talaj fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságaira is egyaránt hatással vannak. Növelik a talaj kationcserélő képességét, így fokozzák a makro-, és mikroelem-felvételt, illetve megakadályozzák a foszfor lekötődését, így az könnyen elérhető és felvehető marad a növények számára. A plazmamembrán stimulálása révén elősegítik a nitrogénfelvételt, sejtmegnagyobbodást azaz gyökérnövekedést eredményeznek.

A FERTIACTYL® termékcsalád biostimulátor tartalmának másik fontos összetevője a tengeri alga kivonatból származó zeatin. Amellett, hogy pozitív hatással van a növekedésre, vízháztartásra, anyagcsere-folyamatokra és a tápanyagok beépülésére, fokozza a klorofilltermelést, ezáltal a fotoszintézis hatékonyságát. A harmadik összetevő a jól ismert antistressz tulajdonságokkal rendelkező aminosav-származék a glicin-betain.

A vegetatív fejlődés további szakaszában, illetve a termésképződés, érés idején az elvárt termésmennyiség és minőség elérése és a környezeti stresszhatások okozta terméskiesés megelőzése a legfontosabb feladat. Ehhez járul hozzá FERTILEADER® termékcsaládunk növénykultúrákra és fenológiai fázisokra megfelelően kialakított termékpalettája. A FERTILEADER® termékekben lévő SEACTIV® biostimulátorkomplex szintén tartalmazza a glicin-betaint, mely vegyület a szabadgyökök megkötésével járul hozzá a környezeti stresszhatások csökkentéséhez.

A SEACTIV® komplex hatásának köszönhetően javul a nitrogén felvétel és beépülés, valamint szabályozó szerepet tölt be a növényen belüli makro- és mikroelemek mobilizálásában, beépülésében is. Szintén hat a klorofillok működésére ezáltal a fotoszintézisre is. Ezt támasztja alá az is, hogy a FERTILEADER® termékkel kezelt növények klorofilltartalma a levágást követően is magasabb a kontroll növényekéhez képest.

Mielőtt azonban az első lépést megtennénk a biostimulátor tartalmú termékek használata felé, fontos tisztában lenni a talajadottságokkal. A talajvizsgálatok elvégzése sok esetben jogszabályokban foglalt kötelezettség, illetve bizonyos pályázati feltételek teljesítéséhez is elengedhetetlen. De a legfontosabb, hogy a talajvizsgálaton alapuló hagyományos vagy precíziós léptékű tápanyagutánpótlási terv támogatja a gazdálkodók munkáját, segíti őket a kitűzött terméscélok elérésében.

Ebben segít a YIELD SERVICE, a TIMAC AGRO 2014-ben bevezetett szolgáltatása, aminek létrehozásával azt szerettük volna elérni, hogy az addigi megszokáson nyugvó tápanyag-gazdálkodási gyakorlatot szakmai tervezés alapú, tudatosabb növénytáplálás váltsa fel. Ennek keretében a partnereink olyan átfogó információt kapnak a talajukról, amivel a tápanyag-gazdálkodásuk optimalizálható.

Az elmúlt 17 évben számtalan fejlesztéssel, tápanyagutánpótlási, stresszkezelési megoldással segítettük partnereink termelését, akik ezt töretlen bizalmukkal hálálják meg nekünk. Kutatóink továbbra sem tétlenkedtek, így 2024-ben három új termék bevezetésére készülünk. Ezen termékek közül az egyik a talajok vízháztartását javítja, és számos európai országban bizonyította már hatékonyságát.

Tudjon meg többet erről, vegyen részt a Magro.hu által szervezett, Stresszkezelés a mezőgazdaságban Növény-Állat-Gazda konferencián, ahol többek között erről is lesz szó!

Ön is küzd a növényeit vagy állatait ért stresszel? Szeretne sikeresebb lenni 2024-ben?

Hol az aszály, a hőség, hol a túl sok csapadék, hol a betegségek stresszelik a növényeinket, a haszonállatainkat. A Stresszkezelés a mezőgazdaságban, Növény–Állat–Gazda Konferencián bemutatjuk, hogy lehet ezeket hatékonyan kezelni. Hogy nagyobb legyen a profit. Nézze meg a részleteket, amihez kattintson ide!

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A Timac Agro bemutatta a Tápanyag-gazdálkodási Tud... A Timac Agro 2017-ben hagyományteremtő szándékkal indította útjára Tápanyag-gazdálkodási Tudásközpont Hálózatot, melynek elsődleges célja a tápanyag-u...
Kevesebb műtrágyával nagyobb hozam Jóval nagyobb lesz a termésmennyiség, ha talajvizsgálati eredmények alapján tervezik a tápanyagkijuttatást. Többek között erről is beszél majd Császár...
Alaptrágyák minden helyzetre A mezőgazdaság eredményességének egyik legmeghatározóbb tényezője a talaj, amely számos tulajdonságán keresztül alapjaiban határozza meg a termesztet...
Alaptrágyázás extrákkal A tápanyag-utánpótlási technológiák közül a kívánt termésmennyiség elérése szempontjából legnagyobb jelentőséggel az alap- és startertrágyázás bír. A...
Nitrogén vagy nitrogén? Nem ugyanaz! Mint az köztudott, a nitrogén a tápelemek közül a termés mennyiségét és minőségét az egyik legnagyobb mértékben meghatározó tápelem. Az azonban korán...
Stresszmentes tavaszi indulás – átlag feletti term... A környezeti stresszhatások jelentős károkat okoznak a mezőgazdaságban. Megváltoztatják a sejtek redoxállapotát, megzavarják az anyagcsere folyamatok...