Biokontroll termékekkel kezeli sikeresen a cukorrépát az Ecorobotix ARA precíziós permetezőgép

Az EU által finanszírozott agROBOfood projekt a Biospray Industrial Challenge projekt támogatásával az Ecorobotix ultranagy pontosságú permetező technológiáját a biológiai növényvédelmi alkalmazások igényeihez igazította. A cukorrépában háromféle alkalmazástípusra vonatkozó szántóföldi kísérleteket végeztek: a pelargonsav, az azadirachtin és a spintor (két szerves rovarölő szer) szelektív alkalmazását.

A biológiai növényvédő szerek természetes összetevőkből (például ecetből és muskátliból) származnak, és hatékony terméskezelést biztosíthatnak. Feltételezhetően nagy hatékonyságú gyomirtó és növényvédő szerek, amelyek teljesen lebomlanak (tehát nem maradnak a talajban/környezetben), és előállításukhoz kevesebb energia szükséges (csökkentve a széndioxid-lábnyomot).

A legjobb, ha olyan ultranagy pontosságú permetezővel juttatják ki őket, amely az egyes növényeket célozza meg (csak a gyomokat permetezi, a növényeket nem
A legjobb, ha olyan ultranagy pontosságú permetezővel juttatják ki őket, amely az egyes növényeket célozza meg (csak a gyomokat permetezi, a növényeket nem (Forrás: Ecorobotix)

Egyedi növények megcélzása biokontroll termékekkel

„A ’természetes’ gyomirtó szerek használhatók a gyomnövények kezelésére, de széleskörű permetezés esetén károsíthatják a növényeket is, ezért a legjobb, ha olyan ultranagy pontosságú permetezővel juttatják ki őket, amely az egyes növényeket célozza meg (csak a gyomokat permetezi, a növényeket nem)” – mondja Steve Tanner, az Ecorobotix technológiai igazgatója.

A biológiai növényvédő szerek a hagyományos és a bio-/biológiai gazdálkodásban egyaránt alkalmazhatók. A bio-/biológiai gazdálkodásban való felhasználás tekintetében azonban még folyamatban van e biokontroll termékek hivatalos homologizációja.

Az EU által finanszírozott agROBOfood projekt támogatta a Biospray Industrial Challenge projektet, hogy az Ecorobotix ultranagy pontosságú technológiáját a biológiai növényvédelmi alkalmazások igényeihez igazítsák, és háromféle alkalmazásra vonatkozó szántóföldi kísérleteket végezzenek.

Három növényvédelmi alkalmazás cukorrépában

A cukorrépát azért választották a kísérletek célnövényének, mert ma már kevés kémiai szintetikus gyomirtó hatóanyag áll rendelkezésre, és az elkövetkező években további csökkenés várható. Ezért a Biospray projekt három növényápolási alkalmazást célzott meg cukorrépában: a pelargonsav (szerves gyomirtószer), az azadirachtin és a spintor (két szerves rovarölő szer) szelektív alkalmazását.

Az Ecorobotix szerint a két szezonon át tartó szántóföldi tesztek eredményei kielégítő gyomirtási eredményeket és a rovarölő szerek használatának csökkenését mutatták. Továbbá az ARA ultranagy pontosságú permetezőgépével 70-95%-os gyomirtószer-megtakarítás érhető el. További agronómiai vizsgálatokra van szükség ezen új biokontroll termékek pontos hatékonyságának validálásához és a gép teljesítményének finomhangolásához erre a felhasználási esetre.

Az ARA ultranagy pontosságú permetezőgép

Bár a projekt az AVO-val, egy autonóm, ultranagy pontosságú pontpermetezési technológiával rendelkező robottal indult, történt egy változás, amely az ARA ultranagy pontosságú permetező kifejlesztéséhez vezetett. Ez háromszor akkora, mint az AVO, és egy traktor mögött vontatható. „Az ARA-val az AVO pontpermetezési technológiája továbbfejlesztésre került, nagyobb pontossággal és gyorsabb működési sebességgel. A vontatott permetezőgép a gazdálkodók számára is könnyebben használható és gazdaságosabb” – mondja Steve Tanner.

Az ARA precíziós permetezőgép egy rendkívül nagy pontosságú permetezőgép, amely 6×6 cm-es pontossággal képes egyenként kezelni a növényeket. Az Ecorobotix szerint az ARA technológiája a mesterséges intelligencia alapú növényfelismerő képességének és az ultranagy pontosságának (UHP) köszönhetően képes pontosan felismerni, osztályozni és csak az egyes gyomokat permetezni (elkerülve a környező talajt és növényeket).

UHP permetező oldat vagy szelektív és nem szelektív gyomirtó szerek egyaránt

Az Ecorobotix állítása szerint UHP-szórási megoldása gyökeresen különbözik a hagyományos és a spot-szóró gyomirtó szerek kijuttatásától, így hatékonyabb és költséghatékonyabb megoldás, amely szelektív és nem szelektív gyomirtó szerekhez egyaránt alkalmazható.

Az Ecorobotix szerint a Biospray projekt bebizonyította az ARA-ban rejlő lehetőségeket a fenntartható szelektív és nem szelektív gyomirtószerek kijuttatásában. Az ARA kereskedelmi forgalomban kapható, és használatban van az egész EU-ban.

(Forrás: futurefarming.com)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Főbb tudnivalók az ökogazdálkodás ellenőrzési rend... Az AKG támogatás mellett az ökológiai gazdálkodás támogatásáról is volt szó a november 12-én tartott Agrár Akadémia webkonferenciánkon. Az ezzel kapcs...
Agrodat – Adat. Tudás. Fejlődés. Az Agrodat projekt célja egy növénytermesztési döntéstámogató rendszer megvalósítása, valamint egy tudásközpont létrehozása, melyek segítségével a gaz...
Applikációk segítik a növénytermesztést A precíziós mezőgazdaság egyre inkább kezd beférkőzni a gazdák mindennapjaiba, sőt, most már számos okostelefonos alkalmazás között is választhatunk, ...
Vegyszer helyett madarakkal védik a gyümölcsösöket... A vegyszeres védekezés jut mindenkinek az eszébe, ha kártevő rovarokat lát a kertjében. Pedig a biológiai védekezés épp olyan hatékony lehet, mint egy...
Önjáró traktor a jövőből! Várható volt, hogy előbb-utóbb megjelennek a teljesen önműködő gépek, de elsősorban inkább a személyautók terén vártuk a forradalmi áttörést. Most azo...
Friss technológiai fejlesztésekkel érkezik a III. ... A mezőgazdaságban a digitalizációs folyamat az utóbbi időszakban egyre gyorsabban halad. A modern gazdaságokban napról-napra több a precíziós gazdálko...