Az AGRO.bio termékeinek gyártási hátterével ismerkedtünk

Az AGRO.bio Hungary Kft. Nyitott Kapuk Napján, 2023. november 9-én a Kukorica Kör Egyesület tagjai és az Egyesület “Kukoricázz Velünk!” termelési versenyében részt vevő gazdái számára lehetőség nyílt arra, hogy belelássanak az alga- és a baktériumkészítmények gyártásának rejtelmeibe és hasznos előadásokat hallgassanak meg. Az Egyesület tagjaként, a Magro.hu is részt vett az eseményen.

Az Albitech Biotechnológiai Kft. fiatal és dinamikusan fejlődő csapata 2007 óta foglalkozik mikroalgákkal kapcsolatos K+F tevékenységekkel, illetve a mikroalga alapú termékek mezőgazdasági hasznosításának kérdéskörével, azóta gyártanak termékeket az AGRO.bio Hungary Kft. számára.

Futó Máté és Futó Péter laborvezetők az Algafix® és az AlgaTer gyártásába engedtek betekintést.

Az Algafix biostimulátor készítése- Agro.bio Kft. #shorts

Az Agro.bio Kft. Nyitott Kapuk Napján lehetőségünk volt bepillantani az Algafix biostimulátor gyártási folyamatába.#shorts#agro.bio#agriculture #biostimulant…

Előbbi egy termésnövelő biostimulátor, amit a növénytermesztésben leggyakrabban élőalgás lombtrágyaként, növénykondicionálóként használnak, azonban az utóbbi évtizedben növekszik az érdeklődés antimikrobiális és antifungális valamint növényi növekedést szabályozó (Plant Growth Regulator-PGR) anyagaik iránt is. A kutatások szerint a gyártott, balatoni izolátumból származó Scenedesmus mikroalga faj tenyészetei növényi hormonokhoz hasonló hormonszerű hatást mutatnak.

Az AlgaTer nagy molekulatömegű anyagot (ún. EPS-t) termel, amely óvja a talajt a kiszáradástól és táplálja a talajban élő mikroorganizmusokat, egyúttal védi a növényvédőszerek és a műtrágyák káros hatásaitól. Az összetapadó talajmorzsák pedig javítják a talaj szerkezetét, víz-, hő- és levegőgazdálkodását, termékenységét.

A nagy tömegű algafonal és az EPS (exopoliszacharid) együttesen jelentősen javítja a talajok vízháztartását, vízmegtartó képességét. A talajmorzsák kötődése erősebb lesz, ezért a talajok kevésbé lesznek kitéve az eróziónak és a deflációnak.

A talaj termékenységének, szerkezetének, víz- és levegőgazdálkodásának javulását a kultúrnövények magasabb terméssel, jobb minőséggel és nagyobb jövedelmezőséggel hálálják meg.

Az algatörzsek szelektálását és fenntartását klasszikus mikrobiológia módszerekkel végzik, nagy hangsúlyt fektetve az ellenőrzött algasejtvonalak megőrzésére és az ezekből készült tenyészetek zárt rendszerű steril fotofermentációs előállítására.

Bódai Viktória a Fermentia Kft. K+F vezetője – Fotó: Magro.hu

A Fermentia Kft. 2007 óta gyárt talajbaktérium-készítményeket az AGRO.bio Hungary Kft. részére. Bódai Viktória K+F vezető és Czobor Ádám projektvezető a BactoFil® talajoltó készítmények gyártásának hátterét mutatta be.

A talajoltás során a gyökérzónába kijuttatott talajbaktériumok megtelepednek a gyökéren és annak környezetében, amely mind a növénynek, mind a baktériumnak előnyös. Rengeteg jótékony hatása van a talajoltásnak, hiszen számos ponton segíti a kultúrnövények életfolyamatait. A talajszerkezetben már 2-3 év után egyértelmű javulást láthatunk. Gyorsabban bomlanak le a növény- és szármaradványok, a talajművelés során kevesebb üzemanyagot kell felhasználni, csökkennek a szélsőséges időjárás okozta károk, javul a talaj vízmegtartó képessége és a növény termésmennyisége is.

Emellett biokontroll hatása is megfigyelhető, hiszen egyrészt a talajbaktériumok lebontják a kórokozók tápanyagforrását jelentő gyökér- és szármaradványokat, másrészt megkötik a Fe3+ ionokat, ezzel gátolva azok szaporodását. Ezen kívül a növények egyszerűbben vesznek fel és kötik meg a tápanyagokat, így például a nitrogént, foszfort, káliumot és a vizet is. A talajbaktériumok a kijuttatott műtrágyák hasznosulását is támogatják.

A Kukorica Kör Egyesület tagjai – Fotó: Kristóf Imre (Agrárágazat)

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Újabb magyar innováció az élelmiszerbiztonság növe... Minden gazda számára fontos, hogy a mezőgazdaságban olyan termékeket használhasson, amiknek a valódisága garantált. Az AGRO.bio Hungary Kft. március k...
Második alkalommal adták át a fenntartható mezőgaz... Idén másodszorra ítélték oda az AGRO.bio Hungary Kft. által tavaly alapított „Márton József Díj a Fenntartható Magyar Mezőgazdaság Szolgálatáért” elne...
Már csak 4 napig jelentkezhet városi kertésznek!... Azon 18 és 40 év közötti városban élő emberek jelentkezhetnek a programra, akik rendelkeznek legalább 7 négyzetméternyi területtel, amin zöldséget sze...
A szerves anyag és a talajegészség kapcsolata Amikor kezünkbe veszünk egy talajvizsgálati eredményt, a pH után gyakran az NPK és mikroelem-ellátottságra ugrunk. Van ott azonban még egy szám, amely...
Szerves tápanyag az őszi búzának – a kukorica tarl... Kevesen számolnak utána, de a hazánkban több mint egymillió hektáron termesztett kukorica betakarítását követően akár 12-14 t/ha növényi maradvány is ...
Közel a megoldás a legszárazabb magyar talajok víz... Magyarországi, homokhátsági homoktalajok víztartalmának megőrzésére kidolgozott Komplex Talajkezelési Technológia segíthet az aszály okozta problémák...