Aszályos tapasztalatok a Kwizda szántóföldi kísérleteiben

A szántóföldi növénytermesztés aszálykárkockázata nem újkeletű és az elmúlt években egyre többet foglalkozunk a lehetséges károk megelőzésével, az időszakos száraz periódusok hatásának mérséklésével. A globális felmelegedés, a szélsőséges időjárási viszonyok gyakorisága egyértelműen jelzi, hogy alkalmazkodni kell a gazdálkodóknak.

A nyári szárazság a Kwizda „Terepszemle” kukoricakísérletünkben is látványos volt 2022-ben és a kiértékelések egyik fontos szempontjává vált. A nyári csapadékmennyiség terméspotenciálra gyakorolt hatását az alábbi képekkel illusztráljuk, miszerint a szinte azonos napon készített fényképek szerint 2020 augusztusának elején közel 100%-ban zöld, míg az aszályos 2022-ben ugyanekkor 100%-ban száraz, kényszerérett kukoricaállományt látunk.

Terepszemle parcellák kedvező évjáratban 2020.08.09-én
Terepszemle parcella szárazságban 2022.08.06-án

Az elmúlt 4 kísérleti évünk több mint 400 kukoricaparcellájának kiértékelésekor azt állapíthatjuk meg, hogy az általunk vizsgált starter-, lombtrágya-, fungicid- és egyéb növényvédelmi összehasonlító kezelések közül a legnagyobb termésre gyakorolt hatása a talaj vízkészletével közvetlenül és érthető módon összefüggő gyomirtásnak volt. Ezt követte a gyökértömeg növelésének közvetett módján a diagrammban bemutatott mikrogranulált starter kezelések termésnövelő hatása.

A Pannon Starter Mega termésnövelő hatása az aszálykáros 2021- és 2022-es években kisebb mértékű, mint a megelőző csapadékos évjáratokban, de egyértelműen kimérhető volt. Az arthrobacter chlorophenolicus metabolizáló talajbaktériumos kombinációja, a Pannon Starter Vital készítmény a féldózisnyi mikrogranulált foszfortartalom ellenére is a két száraz évben meghaladta a Pannon Starter Mega termésnövelő hatását, míg a 2019- és 2020-as magas termésszint esetén alatta maradt. A szélsőségesen különböző évjáratok eredményei hasznos, újabb információkat adtak a mikrogranulált starterezés alkalmazásáról. Az aszályos évjáratokban hatékonyabb Pannon Starter Vital tápanyag-metabolizáló mikrobiológiai hatóanyaga számos igazolt talajkondicionáló hatással bír és ezt megelőzően elsősorban az őszi búza kísérleteinkben ért el jó eredményeket. A részletes termékinformációkért kattintson ide!

A szárazság elleni védekezésben az agrotechnikai tényezők szerepe köztudottan nagy. A vetésszerkezet, fajtaválasztás, vetésidő, a tervezett növénysűrűség, a talajelőkészítés vagy a tápanyag-visszapótlás szakmai döntései teljes mértékben a termelő kezében vannak, és mindegyikük szorosan kapcsolódik az időjárás szeszélyeihez és általában növényvédelmi vonatkozásaik is vannak. Ezek közül néhány gyakorlati példa:

  • A nyári szárazság az őszi vetésű kultúráinkat rövidebb időszakban és általában a fontos virágzás-kötődési periódust követően veszélyezteti csak. A kalászosok korai vetésidő választása termésnövelő lehetőség, de a vírusvektorok elleni védekezés szerepe megnő!
  • A tavaszi kultúrák közül a napraforgó „szárazságtűrése” híres. A vetésforgón belüli sűrítése viszont kórtani kockázatokkal jár, az aszályosabb régiókban a macrofominás hervadás fertőzési forrása és a betegség kártétele megnövekedhet. Jó hír viszont, hogy a mikrobiológiai készítmények közül a Xilon WP fungicid mikrogranulátum engedélyokiratát elsőként terjesztették ki a sclerotiniás szártőpusztulás mellett a macrofominás korhadás mérséklésére is.
  • A fajtaválasztás a legrégebbi és leggyakorlatiasabb szempont a szárazság elleni védekezésben és minden fajtának hathatós segítséget adhatunk a gyökeresedési időszakban a magárokba juttatott, könnyen és tartósan felvehető mikrogranulált foszforral vagy foszfor-lombtrágyázással. (A Kwizda terepszemle kísérletekről bővebb információt ide kattintva talál)
  • A kapás növényeink vetésidejének megválasztása annál jobb, minél egységesebb kelést és homogén kezdeti fejlődést érünk el vele, amit a talajunk nedvességtartalma és hőmérséklete együttesen befolyásol. A nyári hőségnapok közeledtét figyelembe véve az április közepi vetésidő megnyugtatóbb, mint a május elejei.
  • A szárazabb évjárathoz alkalmazkodás fontos és gyakorlatban is alkalmazott eleme a tőszám csökkentése. 2022-ben a Terepszemle kísérletünkben 68000 csíra/ha növénysűrűséggel vetettük a kukorica parcelláinkat és a 3-ismétlésben tesztelt 85000 csíra/ha sűrítés 270 kg/ha terméscsökkenést eredményezett.
  • A talajelőkészítésről: szinte minden szakmai fórum a lazításos, forgatás nélküli alapművelést, a mulcsos felszínű magágyat tartja jobbnak és egyik fő érvük a talajnedvesség minél hatékonyabb megőrzése. A termelők egyik fele így is csinálja és ők az elégedettebbek.
  • A tápanyag-visszapótlás kérdését a műtrágya árak drágulása alaposan felforgatta az elmúlt évben. A magas termésátlagok eléréséhez a terméssel kivont makroelemek és az esszenciális mezo- és mikroelemek pótlása nélkülözhetetlen. A szárazabb régiókban a talaj jó káliumellátottságát feltétlenül biztosítanunk kell, hiszen ez a növények vízháztartásának legfontosabb szabályozója! A talaj vízgazdálkodásának közvetett javításához annak mésztartalmáról sem feledkezhetünk meg a kalciumban szegény talajtípusokon, hiszen általa a talaj fizikai szerkezete, a kolloidtartalma közvetlenül is befolyásolja a talaj porozitását, ezáltal a vízkapacitását és víz megtartóképességét.
  • A mezo- és mikroelem lombtrágyázások szerepe is nagyobb, amikor a talajnedvesség csökkenése miatt felvételük gátolt. Az olajosoknak a bórlombtrágyák, míg a gabonaféléknek inkább a réz és az általánosan hiányzó cinklombtrágyák hasznosak. A túladagolást kerülni kell, viszont a nem reuritizálható tápelemeket esetenként többször is érdemes használnunk! (lásd Wuxal Réz és Wuxal Boron Plus kísérleti eredmények, aminek a megismeréséhez kattintson ide!

Bízunk benne, hogy 2023-ban az összehasonlító eredményeinket sok-sok csapadékos adatsorral bővíthetjük ki az ország minden tájáról.

Fehér Tamás
Kwizda Agro Kft.

ASZÁLYKEZELÉS e-kiadvány a Magro.hu-tól

Kevés eső mellett is lehet eredményesen gazdálkodni, de ehhez változtatni kell! A következő aszályra már most készüljön fel! Ehhez összeállítottunk egy ingyenes e-kiadványt, amiben 24 cég mutatja be közérthető módon, hogy milyen technológiákat kell alkalmazni ahhoz, hogy Ön NE legyen vesztese az aszálynak.

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Tudatos döntésre van szükség az aszálykárok elleni... Az idei év megmutatta, hogy a jégesők és viharok okozta károkon kívül az aszálykárok ellen is érdemes biztosítást kötni. Bordás Imre, a Generali Bizt...
A cirok jó választás a klímaváltozásból adódó kihí... Az elmúlt szezonban, több mint 120 éve nem tapasztalt aszály sújtotta a magyar mezőgazdaságot a tavaszi vetésű növények számára legfontosabb vegetáci...
Talajkímélő és takarékos min-till technológiák... Az elmúlt egy-két évtized felgyorsult klímaváltozása, illetve a nagy időjárási extremitások miatt változtatásra van szükség a talajművelésben, mert a...
Gyökérfejlődéssel az aszály ellen A tavaly bekövetkezett szárazság sokkolta a növénytermesztéssel foglalkozó szakembereket. Soha nem láttunk még ilyen aszályt, mint 2022-ben. Aki látt...
A klímaváltozás a nyakunkon – a kés a liba n... Már a 70-es években születtek előrejelzések, de ezeket akkor, nem sokan vették figyelembe, és még ma is többen csak sírnak, amikor szárazabb, csapadé...
Univerzális gépekkel alkalmazkodhatunk a változó k... A kontinens különböző országaiban eltérő mértékben ugyan, de mindenhol terjedőben vannak a sekély, talaj- és talajnedvesség-kímélő művelésre alkalmas...