Állati takarmányozásra lárvák – egy müncheni modell

Fenntartható és regionális termelés, körforgásos gazdaság és állatjólét: ez a céljuk az induló FarmInsect alapítóinak is. „A szóját és hallisztet főleg fehérjetakarmányként használják, amelynek 90%-át importálni kell, és ez bizonyos problémákkal jár” – mondja Thomas Kühn alapító. „Sok horgászterület túlhalászott. És a szója termőterületei is korlátozottak. Ezen kívül hosszú szállítási utak vannak” – jegyzi meg. Nem úgy a lárvák esetében.

A nagy függőség és ezáltal az esetleges ellátási szűk keresztmetszetek mellett a müncheni gyökerű Kühn különösen kritikus a környezeti következményekkel kapcsolatban. 

A fekete katonalégy lárvái kiváló fehérjetakarmányok.  Egy hét alatt a lárvák súlya 250-szeresére nőtt
A fekete katonalégy lárvái kiváló fehérjetakarmányok.  Egy hét alatt a lárvák súlya 250-szeresére nőtt.( Fotó: FarmInsect)

Két másik alapítóval együtt 2018-ban indította a céget el. 2017-ben engedélyezték a rovarok használatát sertések, csirkék és halak etetésére. „Jelenleg mindhárom állatfaj etethető élő rovarokkal. A halak esetében már van engedély a rovarok feldolgozott, például pelletként történő felhasználására is. Várakozásaink szerint ez a jóváhagyás még idén megérkezik csirkék és sertések esetében is. – mondja az alapító.

Légylárvákból fehérjetáp

A FarmInsect a fekete katonalégyet használja. Ennek oka, hogy a cél a regionális körforgásos gazdaság, és így a maradékanyagok takarmányalapként történő felhasználása. A cég időközben számos kísérletben szerzett jó tapasztalatot arra vonatkozóan, hogy a rovarok mely alfajai és mely takarmánykeverékei passzolnak különösen jól egymáshoz, és teszik lehetővé a rendkívül hatékony fehérjetermelést.

Optimális esetben a lárvák takarmányozásában érdekelt gazdaságok például egy régi épületben telepítik a termelőüzemet. A létesítmény egy keverőedényből, a takarmánykondicionálóból, egy robotból – amely a lárvadobozokat egy paravánra üríti és a takarmánykondicionáló alá viszi utántöltés céljából –, valamint klímakamrákból áll. 

A fiatal lárvákat a FarmInsect hetente pótolja. Például a mindenkori betáplálási szubsztrátumhoz illeszthetők. A lárvákat a táplálékot és vizet tartalmazó szubsztrátummal együtt egy hétig a klímakamrákba helyezik. Számítógép figyeli a kamrák páratartalmát, hőmérsékletét és CO2-tartalmát, és szükség esetén beállítja. A betakarításra ezután hetente egyszer kerülhet sor. Egy hét alatt a rovarok súlya 250-szeresére nőtt.

Hasznossá válik a hulladék

A növények mérete évente 250 és 875 tonna betakarítható lárva között változik. A visszamaradó anyagok, például korpa, növényi maradványok vagy régi kenyér takarmányként használhatók fel. De fű vagy gyenge minőségű növényi maradványok is előfordulhatnak. „Egy 250 t éves betakarítású növény megéri olyan gazdaságok számára, ahol körülbelül 1000 sertést vagy 5-10 000 csirkét tartanak. Attól függően, hogy mekkora legyen a lárvák aránya a takarmánykeverékben” – mondja Kühn.

Különféle közelmúltbeli tanulmányok kimutatták, hogy az élő lárvák etetése az állatok jóléte szempontjából is előnyös. Például csökken a farokharapás és a tollcsípés. „Ez egyszerűen inkább megfelel a fajnak megfelelő, természetes takarmányozásnak” – állítja meggyőződéssel Kühn. A rovarok felhasználásában tehát csak előnyöket lát: a környezetnek, a gazdának, aki a hulladékból jó minőségű takarmányt tud előállítani, és nem utolsósorban az ezzel etetett állatoknak.

(Forrás: dlg.org)  

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Rovarokból takarmány? Folyamatosan növekszik a Föld népessége, ezzel párhuzamosan növekszik az élelmiszerek iránti kereslet, különösen a húst, a tejet és a tejtermékeket ke...
Indul a naposcsibe szezon és a csibekeltetés!!! A baromfitartók ebben a kora tavaszi időszakban felélénkülnek, ugyanis a naposcsibetartásra leginkább a tavaszi hónapok felelnek meg. Ekkor veszi kezd...
Újabb GMO-k az engedélyezettek listáján Bővült az engedélyezett GMO-t tartalmazó növények listája az Európai Unióban. Az Európai Bizottság tíz új GMO-t tartalmazó növény élelmiszeripari és t...
Tojó táp, vagy legelő? Mint minden gazdasági- és haszonállatnak, a baromfinak is minden életkorban megvan a maga takarmányigénye. Lássuk, hogyan nevelhetjük sikeresen tyúkja...
Mennyit eszik egy tejelő marha? A kérdésre a válasz nem egyszerű. Egy tejelő szarvasmarha a laktáció ideje alatt a tejleadással párhuzamosan rengeteg szárazanyagot ad le szervezetébő...
Mitől hízik az állat? Az állatok hízlalásakor fontos a megfelelő fehérjeellátás biztosítása. Ennek alapját az állati fehérje képezi, de ha ehhez nem tud hozzájutni a gazda,...