A trükk, aminek segítségével földminőségtől függetlenül bárhol termeszthetünk

Aki vágott már bele növénytermesztésbe tapasztalhatta, hogy nem minden talajtípus megfelelő erre a célra. És sokan fel is adják a kertészkedést, miután néhány próbálkozás nem úgy sikerült, ahogy azt elvárják. Viszont attól, hogy a föld, amin gazdálkodni szeretnénk nem jó minőségű, még termeszthetünk kertünkben bármit, egy alternatív megoldással: ládákban. Az ültetőládák, vagy magaságyások kiválóak arra az esetre, ha a földünk minősége nem megfelelő, de kertészkedni szeretnénk.

Mivel országszerte változó a talaj összetétele és típusa, így egyértelmű lehet, hogy néhány területen a termeszteni kívánt növények nem ugyanolyan sikerrel teremnek meg, mint egy alapvetően jó minőségű talajjal rendelkező területen. A növények igényei is változóak, illetve a talajban lévő tápanyagok szintje is eltérő országrészenként, ezért lehet tökéletes megoldás, ha kertünkbe ültetőládákat barkácsolunk – írja a Hello Vidék.

A megfelelő termőföld nagyban befolyásolja a növény fejlődését. (Fotó: Pixabay, Free-Photos)
A megfelelő termőföld nagyban befolyásolja a növény fejlődését. (Fotó: Pixabay, Free-Photos)

Több szempontból is a segítségünkre lehet, hiszen bármit ültethetünk bele és oda helyezzük, ahová szeretnénk, továbbá magassága is jó hatással lehet az emberi szervezetre. A méretét a láda helyének nagysága határozza csak meg; ha éppen a teraszunkon szeretnénk alkalmazni egy magaságyást, akkor készíthetünk akkorát, amely elfér a teraszon, így aki nem rendelkezik kerttel, az is foglalkozhat veteményezéssel.

Az ültetendő növény fajtájától függően keverhetünk földet vagy vásárolhatunk kimondottan a választott növényünk számára virágföldet, így elkerülve a rossz talajminőség miatti kudarcot.

A kártevők száma is csökken, hiszen a magaságyást nehezebben érik el a csigás és a csúszómászók, valamint védelmet nyújt a vakondok ellen.

Továbbá a gondozása is egyszerűbb ültetőládákban, hiszen a ládák magassága miatt nem szükséges sokat hajolgatni, ezáltal elkerülhetők a kertészkedés miatti ízület és derékfájdalmak. Éppen emiatt hasznos lehet idősebb emberek számára is, akik ezért adták fel a kertészkedést, így ők is problémamentesen termeszthetnek növényeket a magaságyásaikban.

A láda mérete

Kiindulásként fontos tudni, hogy pontosan mekkora ládát is szeretnénk, és hogy hol. Ha nagy helyen szeretnénk így veteményest létesíteni, akkor érdemes több ládát barkácsolni; a magaságyás legalább 70 centi magas legyen és maximum másfél méter széles.

Elhelyezés

Általánosságban a legtöbb növény számára 6 óra napsütés az ideális fejlődés szempontjából, ezért olyan helyet kell választanunk, ahol ez biztosítható. A láda tájolásánál amennyiben az téglalap alakú, a két hosszabb oldal északi és déli irányba nézzen, így elérhető, hogy a növényeinket a lehető legtöbb napfény érje. Ha a legmelegebb helyet választjuk a ládánk számára, akkor az érés és termés folyamata is felgyorsul; ez annak köszönhető, hogy a Nap melegíti a termőföldet is, és ezzel segíti a növény gyorsabb fejlődését, valamint a jobb minőségű terméshozatalt.

A láda alapanyaga

Fontos, hogy kezeletlen fát használjunk a keret összerakásakor, hiszen a kezelt falapok olyan anyagokat tartalmazhatnak, amely káros lehet növényünk számára. Ha pedig a növényünk vegyi anyaghoz jut a földből, akkor a termés fogyasztása számunkra is veszélyes lehet.

A keret elkészítését követően fakultatív, hogy kerül-e fólia a magaságy aljába. Aki több évig használni szeretné az ágyást, annak célszerű fóliával kibélelnie azt, így megvédi a fát a folyamatos nedvességtől. Viszont ebben az esetben érdemes figyelembe venni a vízmennyiséget, ugyanis öntözéskor a fólia több vizet tart meg. Amennyiben pedig még először próbálkozunk ilyen láda elkészítésével, és kísérleti fázisban vagyunk, elhagyható a fólia használata, viszont így figyelnünk kell a talaj nedvességtartalmát a kiszáradás elkerülése miatt.

Ezután a rétegzés következik, amely ugyancsak a vízmegtartás célját szolgálja. Elsőként kavicsréteget helyezzünk el a ládánkban, majd egy durvább réteget, amely akár tartalmazhat apró ágdarabokat vagy fadarabokat is, ezek a víz megtartását szolgálják. Majd egy finomabb réteg következik, amely tartalmazhat kigyomlált füvet. Ezt pedig a termőföld követi, amely már tartalmazza a növények számára megfelelő tápokat. Számolnunk kell azzal, hogy a láda tartalma folyamatosan ülepedni fog a bomlási folyamatok kezdetét követően, így gondoskodnunk kell a termőföld utánpótlásáról, amelybe a magok, palánták kerülnek.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Sok a teendő novemberben a kertben Bár igencsak közel van már a tél, mégis ki hitte volna, hogy novemberben még 20 fokot mérünk napközben. Most pedig különösen fontos néhány kerti teend...
Valóban csak a nők kertészkednek? Mik a kertészkedés leggyakoribb problémái? Mik a megoldások? Mi a helyzet a vegyszermentes gyomirtással? Melyek az öntözés legelterjedtebb módozatai? ...
Harctéri virágoskert "Ültetni bármibe lehet!" - szól az újrahasznosítás híveinek alaptétele, amellyel jómagunk is egyetértünk, még ha a növények nem is mindig díjazzák az ...
Talajképződés, tápanyagtőke A talajképződés évezredei alatt jelentős tápanyagtőke halmozódott fel talajainkban, amiről a szakma a szaksajtóban szemérmesen nagyon keveset beszél. ...
Ha nem terem a gyümölcsfa… Szép, egészséges, életerős. Akkor meg mi a gond? Nem kell azonnal a kivágáson gondolkodni, ha egyáltalán nem, vagy csak kevés termést hoz a gyümölcsfa...
A budapestiek is szeret(né)nek kertészkedni Nem hogy csökkenne, épphogy nő az érdeklődés a fővárosi közösségi kertek iránt. A Kortárs Építészeti Központ (KÉK) szervezésében ezért újabb közösségi...