A rovatot szponzorálja a tudatos tápanyag-utánpótlás szakértője, a TIMAC AGRO Hungária Kft.

A szaktanácsadó feladata az, hogy adott időben a megfelelő terméket ajánlja a gazdának

A TIMAC AGRO Hungária Kft. egyik legrégebben a cégnél dolgozó munkatársát, Kollár Balázst kérdeztük tapasztalatairól, szakmai meglátásairól a jelenlegi műtrágyapiaccal kapcsolatban, a cég működéséről és felépítéséről, valamint, hogy miért jó szaktanácsadónak lenni a TIMAC-nál.

Kezdésként, kérem, pár szóval mutassa be magát: mióta dolgozik a TIMAC AGRO Hungária Kft.-nél és jelenleg milyen beosztásban tevékenykedik?

Agrármérnökként végeztem, és idén júniusban lesz tizenhárom éve, hogy csatlakoztam a céghez, ahol jelenleg mentor szaktanácsadóként dolgozom, Vas vármegyében. Ezt megelőzőn két évig egy termelő cégnél voltam, irodai munkakörben. A főállásom mellett, jelenleg a saját gazdaságomat is menedzselem, így mindig első kézből van tapasztalatom az aktuális mezőgazdasági teendőkről és folyamatokról. A cégünk termékeit is kipróbálom és használom.

Milyen volt a csatlakozásakor a TIMAC AGRO, milyen benyomásokat szerzett a cégről, és milyenek voltak a kezdeti évek?

Jó tapasztalataim voltak már az első napoktól kezdve. A munkatársak nagyon pozitívan fogadtak, minden munkafolyamatot részletesen elmagyaráztak, felkészítettek a területi életre, és a kéthetes irodai betanulást követően már a területen dolgoztam.

Kollár Balázs, a TIMAC AGRO Hungária Kft. szaktanácsadója
Kollár Balázs, a TIMAC AGRO Hungária Kft. szaktanácsadója

Ma már az új belépők hat hetes orientációs tréningen vesznek részt, ahol hasznos információkat szereznek a termékeket illetően, más szaktanácsadókkal mennek közös napokra, levizsgáznak a tanultakból és csak utána kezdhetik meg önálló munkájukat a saját területükön. Csatlakozásomkor még kevesebben dolgoztunk a cégnél, de akkor is jó közösséget alkottunk. A kezdeti évek mindig munkásabbak, meg kellett ismertetni magam a területen és el kellett nyerni a termelők bizalmát. Ebben segít, a már említett gazdálkodói hátterem, könnyen szót értek velük.

Összességében viszont régebben könnyebb volt megfelelni a termelőknek, mint most, ebben a nagyon felgyorsult világban. Mindent együttvéve szeretek itt dolgozni.

Mi jellemző a partneri körére, kikkel tartja a kapcsolatot?

Jó adottságú, jellemzően 200 hektárosnál nagyobb gazdaságokban, repcét, őszi kalászosokat, kukoricát, napraforgót termesztő gazdálkodóknak nyújtok szaktanácsadást, illetve az utóbbi időben már egyre inkább népszerű növény lett a szója. Az Alpok közelsége miatt a vármegyére, különösen annak nyugati részére jellemző, hogy csapadékkal az országos átlagnál jobban el vagyunk látva.

Mi a cég szemlélete a műtrágya- és takarmány előállítással kapcsolatban és hogyan tudja ebbe saját szakmaiságát beleilleszteni?

Nem egy „tápelemsort”, hanem magas hozzáadott értékkel bíró termékeket értékesítünk, amelyek biostimulátorokat tartalmaznak, talajspecifikusak és elérhető formában biztosítják a tápelemeket a növények számára. Összes termékünkben valamilyen speciális hatóanyag található, legyen az alap-vagy startertrágya, oldat vagy kertészeti termék.

Azt vallom, hogy minél hamarabb kell optimális körülményeket kialakítani a növények számára, azáltal, hogy elegendő tápanyag biztosítunk, hiszen az egyenletes és intenzív kezdeti fejlődés a legfontosabb. Ha egy növény nem indul jól, akkor már nem érhető el a tervezett terméscél. Ezt a tápanyagok folyamatos, a növény igényeit lefedő, tudatos és megfelelően időzített kijuttatásával tudjuk biztosítani. Mindig ott kell lennie az adott kultúra fejlődési fázisához éppen szükséges tápelemeknek. Ebben kell segítenünk, nekünk szaktanácsadóknak, hogy jókor jót ajánljunk a termelőknek.

Egy gyengébb adottságú területen is mindent meg kell adni a növénynek, nem csak a kiemelt termőképességű területeken. Fontos végig kísérni egy területet, a talajkondicionálás kezdeti lépéseitől, a kitűzött terméshozam eléréséig.

Természetesen, ugyanezt a magas minőséget képviselik állattenyésztési termékeink is, melyek szintén tartalmaznak egyedi, speciális alapanyagokat. Akár a takarmány mikroelemmel történő kiegészítése, a mikotoxinok megkötése, a tömegtakarmányok tartósítása, vagy a tartós istállóhigiénia kialakítása és fenntartása a cél, termékeink a legjobb megoldást nyújtják partnereinknek.

Említette, hogy milyen fontosnak tartja a növények fejlődését, de milyen fejlődési lehetőségek vannak a cégen belül?

Minden munkatárs, így én is, egy háromlépcsős szaktanácsadói fejlődési programban veszünk részt, ahol a megszerzett pontok és a vállalatnál eltöltött évek alapján különböző szintekre sorolnak be bennünket. Az első, a belépő szint a „sima” szaktanácsadó. Minimum 2 év szenioritás és meghatározott pontok begyűjtésével kerülhet valaki a második szintre, és válhat vezető szaktanácsadóvá. Minimum 3 év szenioritás és meghatározott pontok begyűjtése után válhat valaki mentor szaktanácsadóvá. Én jelenleg itt tartok.

Milyen változásokon ment keresztül a cég, milyen újításokat tapasztalt az elmúlt idő alatt?

A TIMAC AGRO egy innovatív francia cég, ahol folyamatos a kutatás-fejlesztés, a központi kutató laboratóriumnak köszönhetően. Olyan innovációk kerültek ott kifejlesztésre, mint a TOP-PHOS, a TIMAC AGRO egyedi szerves foszfor formulája vagy az idén januárban Magyarországon is bevezetett TOP-PHOS SILIUP, mint szilíciumos speciális hatóanyag, a jobb vízgazdálkodásért.

Itt nyomon követhetők a termékpályák, sőt a kollégák is végig kísérik a termékek útját, fényképes referenciákat gyűjtenek róluk.

Az is a megemlítendő változásokhoz tartozik, hogy fokozatosan egyre több a szaktanácsadó, így egy adott régióra vagy vármegyére több szakember figyelme jut. Míg korábban 250 partnerem volt, ez a szám mostanra 170-re csökkent.

Fontos mérföldkő volt továbbá a cég életében, az okszerű és talajvizsgálatra alapozott tápanyag-utánpótlási program megvalósulása, ami 2014-ben indult a YIELD SERVICE szolgáltatásunkkal. Az idei szerződések jubileumi promócióval köttetnek.

Hogyan látja a cég megítélését a TIMAC terméket használó termelők körében, milyen visszajelzéseket kap?

A meglévő termelőink elégedettek a termékekkel, nyitottak az újdonságokra. Az esetleges bizonytalanságot, pedig mi, szaktanácsadók oszlatjuk el. Nálunk, a TIMAC-nál mindig sok innováció érkezik, bővül a termékpaletta, ezért tudunk újat mutatni a termelőknek. A talajspecifikus termékek mellett a különböző növénykultúrákra is vannak ajánlásaink. Partnereink pedig évről-évre visszatérnek, és szívesen próbálják ki új termékeinket is.

Mik a legkedveltebb növény- és talajkondicionáló termékek Vas vármegyében?

A talajspecifikus műtrágyák közül az EUROFERTIL TOP 49 NPS, illetve az EUROFERTIL TOP 34 NPK a két legnépszerűbb. Ezek savanyú közegre fejlesztett alap- és starter műtrágyák, őszi vetésű növények közül repcében, búzában, tavaszi felhasználásra pedig napraforgóban, kukoricában és szójában javaslom használatukat.

Egy másik, igen keresett termékünk a FERTIACTYL STARTER, ami egy huminsavas biostimulátor komplex, levélen és talajon keresztül is hasznosul, elsősorban repcében, búzában és szójában ajánlom.

A SEACTIV VITAL (korábbi nevén: FERTILEADER VITAL) lombtrágyánkat pedig búzában minőségjavításra, a hektolitersúly növelésére, ezerszámsúly növelésére alkalmazzák előszeretettel.

Miért szeret a TIMAC AGRO-nál dolgozni és kinek ajánlaná a szaktanácsadói munkakört?

Ez egy nagyon agilis munkakör, sok lehetőséget tartogat, sokat lehet tanulni a műtrágyázás terén. A munkatársak folyamatos továbbképzéseken vehetnek részt, tehát itt az ember ki tud teljesedni a szakmájában.

A másik dolog pedig az, hogy jó emberek vesznek körül, akikkel könnyű együttműködni. Egy olyan talpraesett, jó kapcsolatteremtő képességgel bíró embernek ajánlanám a cégünket, aki szeretne egy dinamikus, stabil háttérrel rendelkező, jó közösségben dolgozni.

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A Timac Agro bemutatta a Tápanyag-gazdálkodási Tud... A Timac Agro 2017-ben hagyományteremtő szándékkal indította útjára Tápanyag-gazdálkodási Tudásközpont Hálózatot, melynek elsődleges célja a tápanyag-u...
Kevesebb műtrágyával nagyobb hozam Jóval nagyobb lesz a termésmennyiség, ha talajvizsgálati eredmények alapján tervezik a tápanyagkijuttatást. Többek között erről is beszél majd Császár...
Alaptrágyák minden helyzetre A mezőgazdaság eredményességének egyik legmeghatározóbb tényezője a talaj, amely számos tulajdonságán keresztül alapjaiban határozza meg a termesztet...
Alaptrágyázás extrákkal A tápanyag-utánpótlási technológiák közül a kívánt termésmennyiség elérése szempontjából legnagyobb jelentőséggel az alap- és startertrágyázás bír. A...
Nitrogén vagy nitrogén? Nem ugyanaz! Mint az köztudott, a nitrogén a tápelemek közül a termés mennyiségét és minőségét az egyik legnagyobb mértékben meghatározó tápelem. Az azonban korán...
Stresszmentes tavaszi indulás – átlag feletti term... A környezeti stresszhatások jelentős károkat okoznak a mezőgazdaságban. Megváltoztatják a sejtek redoxállapotát, megzavarják az anyagcsere folyamatok...