A patkányok nagyon okosak – de ki lehet fogni rajtuk

Az utóbbi években egyre több a patkány, házilagos irtása mind nehezebb, több okból is. Ugyanakkor vannak szabályok, amelyeket betartva sikeresen védekezhetünk ellene – igaz, drágábban, mint akár egy évtizeddel ezelőtt is.

A patkánnyal az a gond, hogy okos állat. Például rögtön vagy gyorsan ölő mérget alkalmazva a társa szinte biztosan nem fog enni abból a csalétekből, ami elpusztította a másikat. Hasonló okok miatt csak időleges a rugós, az élve fogó csapdák alkalmazásának hatékonysága. Az elektromos riasztók idegesítik ugyan az állatot, de egy idő után hozzászoknak ehhez is – írja a szabadfold.hu.

Ha a kicsi zacskós mérget csak úgy kiszórjuk a járatai mellé, az eltűnik ugyan, de ne higgyük, hogy mind meg is ette
Ha a kicsi zacskós mérget csak úgy kiszórjuk a járatai mellé, az eltűnik ugyan, de ne higgyük, hogy mind meg is ette (Fotó: Pixabay)

Bekeményített az Unió

Nehezíti a dolgunkat, hogy az unió néhány éve csak olyan patkánymérgeket enged szabadforgalomba hozni, amelyben megfelezték a korábbi hatóanyag mennyiségét. Ezért van az, hogy tíz éve még elég volt kirakni egy-két doboznyi patkánymérget, és biztosak lehettünk a sikerben. Most ehhez kétszer-háromszor annyi szer, illetve idő kell.

De még ez sem garantált. Ugyanis a méreganyagok egy részéhez hozzászoktak, hozzászoktattuk a patkányokat. Rezisztencia is kialakult amiatt, hogy gyengébb méreggel találkoznak, s közben hibákat is vétünk.

Mire figyeljünk? Tudni kell, hogy a patkány szereti felhalmozni a táplálékot. Ha a kicsi zacskós mérget csak úgy kiszórjuk a járatai mellé, az eltűnik ugyan, de ne higgyük, hogy mind meg is ette. Egyszerűen elviszi a járataiba, és ott elraktározza. Így a többi rágcsáló nem fér hozzá, nem eszik belőle. Ezért javasolják, hogy a méregzacskókat, -kockákat rögzítsük drótra, szegeljük fel deszkára stb.

Ennél is jobb a rágcsálóládák használata, darabonként nagyjából 2000 forintba kerül. A feltöltéséhez egy zacskó, 150-200 grammnyi csalétek kell, ami 800-1000 forint.

Legalább 3-4 adagra van szükség, ha csak néhány patkány jelenlétét érezzük. Ám ha nagyobb a fertőzés, akkor 3-4 láda és legalább 10-15 adag csalétek kell. Azaz egy nagyobb kolónia irtása akár 15-20 ezer forintunkba is belekerül.

Gipszet neki!

Sokan esküsznek egy házi keverékre: ez gipszből, lisztből és cukorból áll. A patkány ebből eszik, majd ha iszik rá, a gipsz beleköt a bélrendszerébe, és elpusztítja az állatot. Lényeges, hogy a kihelyezett keverék mellé mindig tegyünk egy tálkában vizet!

A lényeg, hogy folyamatosan mérgezzünk: mindig fogyasszanak belőle az állatok. Ha csak kis adagokban, elhúzódva jut a szervezetükbe, nem fognak elpusztulni.

Erősáram – és szakember

Léteznek elektromos patkányirtó csapdák is. Cserélhető elemekkel működnek. Egy szerkezetben erősáramot állítanak elő, amely akkor üt, ha a patkány vagy az egér a lábaival zárja a ládában az áramkört.

A patkányirtás hatékony, de drága módja, ha szakembert hívunk, aki kutyákkal és/vagy vadászgörényekkel dolgozik.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Vadászgörényekkel és kutyákkal oldja meg a gazdákn... A szarvasmarha- vagy sertéstelepekre, gazdasági udvarokba beköltöző rágcsálók megzavarják a háziállatok nyugalmát, folyamatos stresszt okozva nekik. ...
Nézze meg, mennyi patkány él az Ön lakóhelyén... Nincs olyan pontja az országnak, ahol ne észlelnének patkányokat, de az egyes megyék, nagyvárosok között hatalmasak a különbségek – derült ki a most ...