A magyar gabonaexport korlátozása helyett állami készletvásárlás lehetne a megoldás

Az idén tavasszal nem lesz gond a műtrágyával, a termelőink bekészítették a tavaszi fejtrágyázáshoz szükséges mennyiséget – mondta az elsősorban a mezőgazdasági társas vállalkozásokat képviselő Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) főtitkár-helyettese. Máhr András a magyar gabonaexport korlátozása helyett alkalmazható megoldáson kívül arról is beszélt, milyen következménye lesz az agrártermelésre annak, hogy átmenetileg leállította az ammónium-nitrát termelését a legnagyobb magyar műtrágyagyártó, a Bige László érdekeltségébe tartozó Nitrogénművek Zrt. 

A cég az elszabadult gázárral és a dollárfolyammal indokolja az intézkedést, mondván, ilyen körülmények között nem tud gazdaságosan termelni. A Nitrogénműveknél hangsúlyozzák, hogy átmeneti a leállás, folyamatosan monitorozzák a helyzetet, hogy mikor indíthatják újra a termelést. A cégnél az ukrajnai háború teremtette rendkívüli helyzet és a több mint megduplázódott földgázárak mellett a kockázatok közé sorolták „a mezőgazdaság működésének piaci alapjait is beláthatatlan módon befolyásoló kormányzati döntéseket”, például a gabonaexport korlátozását – írta a 24.hu.

A magyar gabonaexport korlátozása helyett állami készletvásárlás lehetne a megoldás - Fotó: Magro.hu, CSZS, Dusnok
A magyar gabonaexport korlátozása helyett állami készletvásárlás lehetne a megoldás – Fotó: Magro.hu, CSZS, Dusnok

Kevesebb tápanyag jut a földekre

Máhr András azt valószínűsíti, hogy a szokásos mennyiséghez képest valamelyest kevesebb műtrágyát szórnak ki a gazdálkodók, az elszántabbak 15-50 százalék közötti spórolásról beszéltek a lapnak. Utóbbiak átlagosan legalább 20 százalékos terméskiesést jósolnak részben a nem teljes tápanyagutánpótlás, részben a csapadékhiány miatt. Hogy mi lesz a vége, annak megbecslésére senki sem vállalkozott. Ha gond lesz, akkor ősszel mutatkozik majd meg, mekkora a baj – mondta Máhr András. Iszonyú költségnövekedést vetít előre a gáz árának száguldása, a holland tőzsdén az orosz offenzíva megindítása előtt 120 eurón jegyezték, jelenleg ennek kétszerese körül volt az ár – fogalmazott a főtitkár-helyettes.

Sorban állnak meg a műtrágyagyárak

Március 9-én, szerdán közölte a Reuters és a Bloomberg, hogy a norvég Yara, a világ egyik legnagyobb műtrágyagyártója csökkenti ammónia- és karbamidtermelését Olaszországban és Franciaországban. A Yara tavaly szeptemberben már korlátozta a termelését a gázárak emelkedése miatt, de később nagyrészt visszaállította a gyártást. A földgáz árát az ukrajnai orosz invázió újabb és újabb rekordokra emeli, most a Yara azzal számol, hogy európai kapacitásait mintegy 45 százalékára fogja vissza. Egy másik nagy európai gyártó, a Borealis is közölte, hogy csökkenti az ammóniumnitrát előállítását, és fontolgatja a termelés leállítását.

A gabonaárak ugyancsak elszaladtak, néhány napja 14 éves csúcsra ért a búza és a kukorica jegyzése, de már az új termésre, szeptemberre sem ment 100 ezer forint alá a jegyzés. Ez további élelmiszerár-emelkedést vetít előre, ezzel együtt Máhr András azt mondja, hogy a termelők nehéz helyzetben lesznek, ugyanis a gabonaár-emelkedés elmarad a termelési költségek növekedésétől.

A magyar gabonaexport korlátozásának részletei

Nagy a bizonytalanság a piacon a kormány kihirdetett rendelkezése miatt, amivel a gabonaexportot korlátozza. A rendelet értelmében a kivitelt be kell jelenteni kell a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnál, és az államnak 30 napja van arra, hogy eldöntse, gyakorolja-e a rendeletbe foglalt elővásárlási jogát az adott szerződésre. A termelők és kereskedők között teljes a tanácstalanság, a részletszabályokkal ugyanis még nem rukkolt elő az agrárkormányzat, a szakmai szervezettekkel pedig előzetesen nem egyeztettek. Mivel a rendelet azonnal életbe lépett, a folyamatban lévő szerződésekre is érvényes, tehát a megkezdett szállításokat meg kell állítani. Olyan is megesett, hogy a határról kellett visszafordítani a szállítmányt.

Ez azt jelenti, hogy nem teljesít a magyar szállító, a külföldi partner – a szerződésbe foglalt lehetőséggel élve – fedezeti vásárlásból kapja meg a terményt, a költségek így a magyar szállítót terhelik.

Jogászok egy része úgy véli, hogy a rendelet értelmében konkrét szerződésekbe áll bele a magyar állam, ezért onnan fogva neki kell viselnie a rendkívüli intézkedéssel járó költségeket, így a visszaszállítást, tárolást, vagy ha mégsem élt az állam az elővásárlási joggal, akkor az elállás miatti kártérítést. Kártalanításról azonban nincs szó a rendeletben.

Feldman Zsolt agrárállamtitkár a Hír Tv-ben azzal indokolta a lépést, hogy rendkívüli sokkhatás érte az európai gabonapiacot, a búza ára 2 hét alatt 60 százalékkal drágult az árutőzsdéken, és a hiánypszichózis olyan keresletet támaszt, ami nem kiszámítható. „Megelőző jelleggel” vezették be a bejelentési rendszert, amellyel „rajta tudjuk tartani a gabonakereskedelem ütőerén a kezünket” – fogalmazott.

Az állami felvásárlás lehetne az egyik megoldás

Raskó György egykori agrárállamtitkár és nagyvállalkozó úgy véli, nem volt ok arra, hogy korlátozásokat vezessenek be. A malmok, illetve a takarmánygyártók megfelelő készletekkel rendelkeznek, nem áll érdekükben, hogy a készleteikből exportáljanak. A Magyarországon megtermett gabona durván 30 százalékát szokták exportálni, de Máhr András azt mondta, hogy az idén nehezen ment a kivitel a magas árak miatt, sőt az etanolgyárak még importáltak is. A főtitkár-helyettes felvetette, hogy a magánszerződésekbe történő beavatkozás mellett más eszköz is volna a kormány kezében az ellátás biztosítására: az állam piaci áron vásárolhatna stratégiai készletet, ahogy ezt korábban tette. Létezik is még az az állami cég, amelyik valaha ezt a feladatot látta el, TIG Tartalékgazdálkodási Nonprofit Kft.-nek hívják, és jelenleg végelszámolás alatt áll – írták.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Erősödik az ukrán gabonakivitel Az előző évhez képest mintegy 60 százalékot nőtt az ukrán gabonaexport a július 1. és augusztus 8. közti időszakot tekintve. Ez az adat igazán jól han...
Nyerjen műtrágya csomagot! Nyereményjátékot hirdettünk, amelynek célja, hogy az agrárium szereplői értékes híreket kapjanak kézhez minden héten. Iratkozzon fel szakmai hírlevelü...
Helyzetjelentés – műtrágya nyereményjáték Nagyon népszerű a Magro.hu és a Fertilia Kft. közös nyereményjátéka. Még egy hete sincs, hogy útjára indítottuk hírlevélre feliratkozós játékunkat, de...
A mikrogranulált starter műtrágyákról… Mára a precíziós gazdálkodás egyik alap eleme a starter műtrágyák használata. Jelentősége már az évek során bizonyított. Fontos és szükséges növényein...
A kukorica és napaforgó tavaszi startertrágyázása... A mezőgazdasági termelők részére egyre fontosabb az olyan korszerű termékek használata, amelyek biztonsággal garantálják az elérhető legnagyobb termés...
Az első teendők a mezőn Beköszöntött a tavasz, megkezdődnek a munkák a szántóföldeken. Az enyhe tél és a sok helyen még most is pangó belvíz a szokásosnál is több munkával lá...