Beköszöntött a tavasz, megkezdődnek a munkák a szántóföldeken. Az enyhe tél és a sok helyen még most is pangó belvíz a szokásosnál is több munkával látja el a gazdákat. Vannak megyék, ahol már a műtrágyát szórják a gazdák és a talajmunkákat is megkezdik lassan, de például Vas megyében még kicsit váratnak magukra a munkálatok.

Vas megyében az őszi vetéseik területe 75000 hektár körüli: őszi búzából, repcéből, őszi árpából, tritikáléból és a rozs területeiből áll. A 2014 évi őszi vetéseknél megállapítható, hogy a búza és az őszi árpa területi részesedése kissé növekedett, amíg a repce részaránya jelentősen csökkent. Ezeket a változásokat a szokatlanul csapadékos tavalyi évjárat okozta. Jóval több lett volna az őszi vetés, főleg a repce és a búza aránya, ha a talajok elmunkálása nem okozott volna olyan sok gondot.

A vetések állapotát értékelve legfontosabb tényező ősszel a csapadék bőséges mennyisége volt, mely hátráltatta a munkát, főleg a repce időbeni elvetése tekintetében. A csapadék kedvezőtlen hatásai meglátszanak a mezőn is: nagy területeken annyira elázott a talaj, hogy vízállásokat, kis tavakat láthatunk még a szántásokon is. Sok helyen nem lehet még rámenni a földekre, ezért még januárban is próbálkoztak a gazdák a fennmaradt kukorica betakarításával a fagyott talajon több-kevesebb sikerrel.

Másik jellegzetesség ma, amit a határ mutat, hogy rengeteg a sárguló gabonatábla. Egyértelműen tápanyaghiány az oka, egyrészt nincs ott a növénynél a kellő tápanyag, vagy ha van, nem tudja a hideg, nedves földből felvenni azt. A léghőmérséklet jóval magasabb volt ugyanúgy, mint az előző télen, a növény már fejlődne, de a talaj hideg. Az is jellemző a gazdák egy részére, hogy amíg a búzának, repcének megadják ősszel a szükséges tápanyagot, addig a rozs, árpa és tritikálé ősszel ’mostohanövény’ a költségek csökkentésének kényszere miatt. Érdekes módon és nem véletlenül éppen ezek a növények sárgulnak, szinte egyöntetűen.

Nincs más teendő, hogy amint rá lehet menni a földre, azonnal kapják meg a nitrogén fejtrágyát, lehetőleg több részletben. Egyik vasi gazda vicces mondása, hogy ,,én bármikor rá tudok menni a földre, de nem biztos, hogy le tudok jönni róla"! Több szakmai gond is látszik a repce tekintetében: soha ennyi gyenge, be nem állt terület még nem volt, melyek egy részét valószínűleg ki kell szántani, nem lesz érdemes a ritka állomány miatt megtartani.

Lassan véget ér ez az idei mediterrán tél, alig volt hideg, várható, hogy a kórokozó szervezetek száma nem gyérült, sőt növekedett. Bizonyára igen nagy lesz a fertőzési nyomás az őszi vetésű növényeinken, de a gyümölcsös kertekben és a szőlőben is, ami komoly szakmai, főleg növényvédelmi feladat elé állítja a termelőket!

A határ idén jóval korábban zsendül, mint az megszoktuk. A repcék minél előbb kívánnák az un. regulátoros kezeléseket, amint megindul a fejlődésük. Javasolt az 5 Celsius foktól a metkonazol+mepiquatklorid kombináció használata, 10 fok felett már a difenokonazol+paklobutrazol is kitűnő választás. Helyenként már a repceszár-ormányos is megjelent - az éjjeli fagyokkal visszahúzódik, majd nappal újra megjelenik – folyamatos és elhúzódó betelepülésre kell felkészülni. Célszerű ezért a felszívódóés a gázosodó klórpirifosz hatóanyagot használnunk (egy új kombinációban béta-ciflutrinnal együtt), mivel ezt a szert csak a repce rejtett bimbós állapotáig szabad felhasználni!

A gyomirtás hatása kedvező: itt kiemelendő a metazaklor+ quinmerak, valamint a szerves anyagokban jobban ellátott területeken alkalmazott dimetaklor+ klomazon hatóanyagok a kiváló gyomirtó hatásuk miatt. Elterjedten alkalmazták 2014 őszén is Vas megyében az ún. clearfield technológiát, amely a gyomirtás jövője és jelene. Ezt a kezelést a növény 2-4 leveles állapotánál alkalmazandó imazamox és metazaklor hatóanyagok használata mellett. Néhány táblánál csatlakozási hibák miatt gyomos csíkok is láthatók, itt állapítható meg igazán, hogy mennyire fertőzöttek a területek gyommagokkal, és könnyen eldönthető, hogy gyomirtás nélkül nem lehet intenzív repcét termelni.

A határt járva egyre több helyen látni, hogy próbálkoznak a gazdák a műtrágyaszórással, helyenként a talajelmunkálással, melyhez bőven meg van az akarat és az eszköz is. Várni kell még türelmetlenül az egyre jobb időt, a napsütést, a meleg böjti szeleket, hogy a tavaszi munkák Vas megyében is teljes lendülettel elindulhassanak.

Forrás: vaol.hu

Megosztás

További híreink

Terméskilátások a világ fő mezőgazdasági területein

2024.07.26.

A mezőgazdasági termelést, így a világpiaci árakat az időjárás világszerte alapvetően befolyásolja. Az alábbiakban a nagyobb termőterületeken bekövetkezett jelentősebb időjárási folyamatokat és azok mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglaljuk össze.

Eróziós- és jégkárok mellett nagyon forró napok is jöttek júniusban Tokaj-hegyaljára

2024.07.26.

Eseményteli nyári hónap volt 2024. júniusa, erről számolt be a Tokaji Kutatóintézet Nonprofit Kft. talajnedvesség- és időjáráselemzése.

Súlyos aszály lehetősége közeleg, szomjaznak a növények

2024.07.26.

A nyári kapás növényeinknek most lenne legnagyobb szükségük csapadékra, de az elmúlt napok záporai csak néhány helyen enyhítették az egyre súlyosbodó csapadékhiányt. Középső és keleti országrészben a talaj már nagyon száraz. Az elkövetkező 8-10 napban sem várható jelentős eső, így az aszályhelyzet tovább fog romlani.

Készülj a forróságra: hétvégi kánikula és hőségriadó érkezik

2024.07.26.

Pénteken napos idő várható általában kevés, az ország keleti harmadán némileg több gomolyfelhővel, csapadék nélkül. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 32 fok között alakul. Késő estére 18 és 26 fok közé csökken a hőmérséklet.

Ne hagyjuk, hogy az extrém nyári meleg elbánjon kerti tavainkkal!

2024.07.26.

A nyári hőmérséklet emelkedésével a kerti tavak számos kihívással nézhetnek szembe. A hosszan tartó meleg befolyásolhatja a víz minőségét, a növények egészségét és a benne élő állatok jólétét. E hatások megértése és azok mérséklésének módja elengedhetetlen a virágzó tóökoszisztéma fenntartásához. A garden-guide.com cikke betekintést enged, és gyakorlati tanácsokat ad a kerti tavak gondozásához a szélsőséges nyári melegben.

Jó szezont hoz a magyar csemegekukorica: feldolgozásra és fazékba is bőven jut

2024.07.26.

A konzervipari felhasználásra szánt zöldség mellett népszerű a frisspiaci fogyasztásra szánt csöves kukorica is.

Partnerhírek
Partner

Kertészeti növényvédő gépek, szárzúzók és traktoros villásemelők a Nobilitől

2024.07.25.

A Nobili név említésekor ma már mindenkinek a tradicionálisan jó minőségű, megbízható gépeik jutnak az eszébe. A gyár története 1945-ig nyúlik vissza, amikor a gépesítés még gyerekcipőben járt. Ekkor kezdődött a gépgyártás az olaszországi Molinellában - Efrem Nobili elképzelései szerint. A gyár ma is családi tulajdonban van, önállóan fejleszt és gyárt, a világ szinte minden országában jelen van. A Nobili szárzúzókat, vontatott és függesztett permetezőket és különböző szállító-anyagmozgató eszközöket készít. Hazánkban több mint 60 éve érhetők el a termékei.

Partner

Kukoricakrízis: súlyos aszály és kánikula fenyegeti a termést - beszámoló a földekről

2024.07.23.

Az egyesület a múlt héten összesen 10 gazdát látogatott meg, amely találkozók során azt tapasztalták, hogy a kukorica rendkívül változatos képet mutat az országban, a talajadottságoknak és a területen tapasztalt időjárási viszonyoknak megfelelően. Ezzel együtt a többhetes kánikula sehol sem tett jót a kultúrának, amelynek hatását az idei termésre vetítve Csepregi Attilával, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport ügyvezetője boncolgatta.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás