A hatékony elválasztási stratégiák elsődleges célja az egészséges emésztőrendszer kialakítása

Régebben a cink-oxid volt a legmegfelelőbb orvosság a frissen elválasztott malacok hasmenéses megbetegedéseinek csökkentésére. Napjainkban a takarmányban lévő orvosi cink-oxidra vonatkozó uniós tilalom miatt a sertéstenyésztőknek nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a takarmány minőségére. A könnyen emészthető fehérje az egyik kulcsa a tejről a száraz takarmányra való zökkenőmentes átállásnak.

Az olyan fehérjeforrások, mint a vérplazma, a halliszt és a szójafehérje-koncentrátumok gyorsan felszívódnak. Jó tejtermékekkel és hatékony takarmányadalékokkal kombinálva támogatják az egészséges gyomor-bélrendszer fejlődését a stresszes elválasztási folyamat során.

A malacok számára a kihívás akkor kezdődik, amikor elválasztják őket a kocától, amikor új takarmányozási rendszerhez kell alkalmazkodniuk, és át kell állniuk a koca tejéről a növényi alapú takarmányra
A malacok számára a kihívás akkor kezdődik, amikor elválasztják őket a kocától, amikor új takarmányozási rendszerhez kell alkalmazkodniuk, és át kell állniuk a koca tejéről a növényi alapú takarmányra (Fotó: Pixabay)

Az élet kihívása

A malacok számára a kihívás akkor kezdődik, amikor elválasztják őket a kocától, amikor új takarmányozási rendszerhez kell alkalmazkodniuk, és át kell állniuk a koca tejéről a növényi alapú takarmányra. Ezért a takarmány összetétele fontos része minden sikeres elválasztási stratégiának. Számos tényezőt kell figyelembe venni.

Először is, az elválasztás előtti takarmányfelvételnek legalább 0,5 kg-nak kell lennie sertésenként. Ebben a szakaszban a takarmánynak szabadon hozzáférhetőnek kell lennie, hogy serkentse az enzimek termelődését a malacok bélrendszerében. A megfelelő nyersanyagok, a malacok aktiválása és a jó higiénia mind alapvető fontosságúak.

Optimális elválasztási stratégia

Az optimális elválasztási stratégiához a következőket javasolják a szakértők:

 A malacokat továbbra is az indítás előtti takarmányozással kell etetni.

 A takarmányfelvételt az elválasztást követő egy-három napon gyorsan kell serkenteni, tápanyagot és energiát juttatva a bélrendszerbe. ideális esetben minden malacnak naponta 150 g takarmányt kell elfogyasztania.

A felvétel serkentése érdekében a malacokat naponta 3-5 alkalommal kell etetni egy öt rész vízből, egy rész tejpótlóból és két rész startertakarmány-keverékből álló tejlevessel. az elválasztás első napjaiban minden egyes etetésnél tíz malacra egy liter levesnek kell jutnia.

 Elektrolitoldatot kell használni azokban a karámokban, ahol a malacoknak hasmenésük van.

 A malacok legkisebb termetű 10-20%-ának tovább kell kapnia az előnevelő takarmányt, mint a nagyobb malacoknak.

A „tejleves” is segít – de nem elegendő

Az elválasztási szakaszban a magasabb takarmányfelvétel a vízfogyasztás függvénye. Nagyon fontos, hogy az elválasztást követő első 2-3 hétben minden malacot időről időre aktiváljunk, hogy friss vizet igyon – (a „tejleves” is segít megelőzni a malacok kiszáradását – de nem elegendő).

A korlátozó etetés csökkentheti az elválasztás utáni hasmenés előfordulását az első két hétben. Annak elkerülése érdekében azonban, hogy a bélrendszer táplálék- és energiaellátását korlátozzák, az elválasztás utáni első három-négy napban nem ajánlott a korlátozó etetés.

Ha hasmenéses problémák lépnek fel, ezek enyhítésének egyik módja a takarmány fehérjetartalmának 5-10%-os csökkentése. Meg kell azonban jegyezni, hogy ez csökkenti a termelékenységet.

A magas kalciumtartalmú takarmány szintén növeli a hasmenés kockázatát, és 5-7%-kal csökkenthető. Ezért egyensúlyt kell teremteni a hasmenés kockázatának csökkentése és a csontok maximális mineralizációja között. Különösen a kisebb sertések takarmánya tartalmaz kevesebb kalciumot.

A malacok elválasztásakor a gyomor-bélrendszer még fejlődésben van. Ezért létfontosságú a takarmányfelvétel fenntartása (állandó tápanyagellátás) és annak elkerülése, hogy a bélrendszer kiürüljön. Ez biztosítja a gyomor-bélcsatorna fonákjának megfelelő fejlődését és magasságát, majd a tápanyagok jó felszívódását.

Kipróbált és tesztelt megoldások cink-oxid nélkül

A Vilomixnél olyan takarmányozási megoldásokat fejlesztettek ki, amelyek a malacok jólétére és a gyomor-bélrendszer fejlődésére összpontosítanak. Előindítóikat és koncentrátumaikat sikeresen kipróbálták és tesztelték cink-oxid nélkül a keverékben.

(Forrás: vilomix.com)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Változó eredményesség a Tolna megyei sertéstenyész... Általában nullszaldóval vagy kisebb nyereséggel zárták a tavalyi évet a Tolna megyei sertéstenyésztő vállalkozások. 2014 második felében az oroszorszá...
Olcsó a hízó Szerbiában! Évek óta nem volt ilyen alacsony Szerbiában a hízósertés ára, mint az idei év elején. Jelenleg 255-270 forintnak megfelelő dinárért adják a hízókat ki...
2014-es sertéspiac az Európai Unióban Bár még Anglia és Belgium adatai hiányoznak, az eddig nyilvánosságra hozott információkból az látszik, hogy az Európai Unió sertésállománya, noha csak...
Kocatámogatás önkormányzatok részére! Ahogyan arról már beszámoltunk, a kocatartók újabb állami támogatáshoz juthatnak az idei évtől kezdve. Ezt a rendelkezést kiegészítve már nem csak mag...
A sertés tenyésztési irányszámai Mekkora a normál tömege egy most született malacnak? Naponta mennyivel kellene nőnie a tömegének? Mikor válik tenyészéretté a tenyészkoca? Hogyan taka...
Sertéstartás – megéri? A kérdésre nem egyszerű a válasz, több tényező is komolyan befolyásolhatja a sertéstartás sikerességét. Így mielőtt belevágnánk, jól meg kell gondolnu...