Változott a fiatal gazdák kiemelt területalapú támogatása

A 2023-2027 évekre vonatkozó Közös Agrárpolitika uniós reformja a fiatal gazdák területalapú többlettámogatása tekintetében több szabályozási elem tekintetében érdemi változást hoz.

Kiemelt változásnak tekinthető a várható támogatási mérték és a támogatható területek méretének növekedésén túl a mezőgazdasági tevékenység megkezdésének megítélése, hiszen a támogatási konstrukcióban való részvétel feltételévé vált, hogy a fiatal gazda mezőgazdasági tevékenységét önálló, „üzemvezetői” minőségben nem korábban, mint 2022. június 10-én kezdte meg. E feltétel teljesülése megállapításának módjáról – különös tekintettel az őstermelői családi gazdaságban tag fiatal gazdák tekintetében – jelen tájékoztatás ad részletes információkat.

Fotó: Pixabay

Az új támogatási rendszerben az alaptámogatáson felül kiemelt összegű – az első 300 hektárig öt évig várhatóan mintegy 157 €/ha – többlettámogatás igénylésére lesz lehetősége mindazon megfelelő képzettséggel vagy legalább két éves szakmai gyakorlattal rendelkező, az első igényléskor a 18. életévét már betöltő, de 40 évesnél fiatalabb gazdáknak, akik mezőgazdasági tevékenységüket önálló, „üzemvezetői” minőségben nem korábban, mint június 10-én kezdték meg. A nemzeti végrehajtási jogszabály kidolgozása során sikerült olyan megoldást találni, hogy az őstermelők családi gazdaságában nyilvántartott fiatal gazdák számára is elérhetővé váljon ez a támogatási konstrukció.

Kik lesznek jogosultak?

a) nem nyújtott még be egységes kérelmet, vagy már legkorábban 2019-ben igényelt területalapú fiatal gazda támogatást1
b) mezőgazdasági tevékenységét 2022. június 9-e után kezdte meg
c) megfelel a korra és képzettségre vonatkozó kritériumoknak2
d) alaptámogatásra is nyújt be kérelmet

Hogyan határozzák meg a mezőgazdasági tevékenység megkezdésének időpontja?

A mezőgazdasági tevékenység megkezdésének időpontja az alábbiak közül a korábbi:
A) a fiatal mezőgazdasági termelő nyilatkozata szerinti időpont;
B) a Magyar Államkincstár által adminisztratív nyilvántartások alapján megállapított időpont.

A Magyar Államkincstár mi alapján állapítja meg a tevékenység megkezdését (B)?

Az első mezőgazdasági támogatási kérelem vagy pályázat benyújtásának időpontja vagy az alábbi időpontok közül a korábbi:

a) Önálló őstermelő
Az önálló őstermelői tevékenység nyilvántartásba vételének dátuma, feltéve, hogy az őstermelő mezőgazdasági tevékenységet végez.
b) Egyéni vállalkozó
Az az időpont, amikor fő vagy melléktevékenységként a mezőgazdasági tevékenység bejegyzésre került.
c) Jogi személy
Az alapító okirat kiállításának időpontja, amely időponttól a tényleges és hosszú távú ellenőrzést a jogi személyben a fiatal mezőgazdasági termelő látja el, és a jogi személy tevékenységei között fő vagy melléktevékenységként mezőgazdasági tevékenység bejegyzésre került.
d) Őstermelők családi gazdaságának (ŐCSG) képviselője
Az ŐCSG képviselőjévé válás időpontja, feltéve, hogy az ŐCSG mezőgazdasági tevékenységet végez.
e) Őstermelők családi gazdaságának tagja
Az az időpont a tevékenység megkezdésének időpontja, amikor az ŐCSG-ben a cselekvőképes őstermelő személyes közreműködésként, önálló gazdasági döntése alapján az ŐCSG tagjainak közreműködésével olyan mezőgazdasági tevékenység végzését kezdte meg, amelynek részben vagy egészben kockázatait viseli, hasznát élvezi („üzemvezetővé válik”).

Azt, hogy a fiatal mezőgazdasági termelő az ŐCSG tagjaként már 2022. június 10-e előtt „üzemvezetővé vált-e” vagy sem, a Magyar Államkincstár egy 20 pontos pontozásos rendszer (lásd melléklet) alapján állapítja meg.

A pontozás alapjául az ŐCSG-t létrehozó szerződés és a fiatal mezőgazdasági termelő nyilatkozatai szolgálnak. Az ŐCSG-t létrehozó szerződés esetében kizárólag a 2022. június napján (a kérelem benyújtását megelőző évben az egységes kérelem benyújtására nyitva álló határidő utolsó napja), vagy ennél korábban hatályos szerződésben foglaltak szolgálnak a kincstári értékelés alapjául, az ezen időpont bekövetkezte után bekövetkezett változások nem.

Amennyiben a fiatal mezőgazdasági termelő legfeljebb tíz pontot ér el a pontozáson, akkor az ÖCSG tagjaként még nem kezdte meg a mezőgazdasági tevékenységét, így jogosult lehet az induló fiatal gazda támogatásra. Amennyiben pontjainak száma meghaladja a 10-et, akkor már korábban megkezdte önálló mezőgazdasági tevékenységét, így nem minősül induló fiatal gazdának, és támogatásra sem lesz jogosult.

Forrás: Agrárminisztérium

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Területalapú támogatás észrevételei csak elektroni... Az MVH egy új fejleményre hívja fel azon gazdák figyelmét, akik területalapú támogatást igényeltek. A felhívás értelmében a következő témakörökben ezu...
Agrártámogatási rendszer átalakítása – szeri... A mezőgazdaság ellen végrehajtott „terrortámadásnak” nevezte Horváth Gábor a MOSZ elnöke a területalapú támogatások rendszerének átalakítását. A Piac ...
Megérkezett az agrártámogatások átalakításáról szó... Már Ön is elolvashatja az új agrártámogatási rendszerről szóló rendeletet a Magyar Közlöny csütörtöki számában. Az egységes területalapú támogatás öss...
Információs börzék fiatal gazdáknak! – Csalá... Az október 30-i Fiatal Kertész Konferenciával elkezdődött a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége – AGRYA őszi-téli rendezvény szezonja. A következő ...
Kifizetés a fiatal mezőgazdasági termelőknek A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal ezen a héten megkezdte a támogatások kifizetését azoknak a fiatal gazdálkodóknak, akik a támogatási összeg...
Fiatal gazda pályázat 2015-2020 között… Mit lehet tudni a 2015. évi fiatal gazda pályázatról? 70.000 vagy 40.000 euróra számíthatnak a pályázók? Mi az, ami már biztos, és mi az, amit csak tá...