Ukrán gabona: tranzit helyett célország lett Magyarország is

Nem áthalad az országon, hanem itt ragad az ukrán gabona. Ez megbénította a belpiaci gabonakereskedelmet, és letörte az árakat. A piacon megjelentek a nepperek is, az általuk behozott kétes eredetű gabona pedig élelmiszer-biztonsági kockázatot jelent. Ettől meg kell védeni a magyar fogyasztókat – mondta a Mediaworks központi szerkesztőségének adott interjújában Nagy István agrárminiszter.

Alapos felfordulást okoz a magyar piacon ragadt ukrán gabona. A szolidaritási folyosó ugyanis nem tudta betölteni a jó szándék vezérelte eredeti szerepét. Az volt a cél, hogy a háború miatt beragadt sok millió tonna gabona eljusson a hagyományos célországaiba, Észak-Afrikába, illetve a Közel-Keletre, megakadályozandó, hogy ott éhínség törjön ki, ami komoly migrációs hullámot is elindíthat. De ez a folyosó nem töltötte be a szerepét, hanem egy olyan csatornaként működik, amelyen keresztül Magyarországra és a környező országokba ömlik az olcsó ukrán gabona – értékelte a kialakult helyzetet Nagy István agrárminiszter.

 Nemcsak a határon átjövő készleteket ellenőrzik soron kívül, hanem azokat is, amelyeket már használnak a pékségek
Nemcsak a határon átjövő készleteket ellenőrzik soron kívül, hanem azokat is, amelyeket már használnak a pékségek. (Fotó: Pixabay)

Nyereségvágytól fűtött gabonanepperek

Nyereségvágytól fűtött gabonanepperek jelentek meg a piacon – folytatta a miniszter –, és kihasználták, hogy fél áron hozzá lehet jutni az ukrán gabonához. Ezt a raktározási kapacitások jelentős részét lekötve Magyarországon és a környező országokban tárolták be. Ezzel pedig leállították a teljes belföldi gabonakereskedelmet. Nyilván egy vásárlónak nem mindegy, hogy 120-130 ezer vagy 60-70 ezer forintért kínálják neki a gabonát, ekkora különbségnél sokaknak már az sem számít, hogy a drágább termény kiváló minőségű és magyar, míg az olcsó kétes eredetű. Nagy extraprofit forog a rendszerben.

Hat országban teljességgel leállt a gabonakereskedelem

Hogy mit tett az agrártárca, miután érzékelte ezt a helyzetet? Januárban Nagy István leült egyeztetni a lengyel, a cseh, a szlovák, a román és a bolgár agrárminiszterrel, mivel addigra mind a hat országban teljességgel leállt a gabonakereskedelem, mert célállomásai lettek a beragadt ukrán gabonának. Megállapodtak abban, hogy az Európai Bizottsághoz fordulnak, jelezve, hogy belső piaci zavar van az ukrán gabona miatt. Egyben kérik a szolidaritási folyosó eredeti cél szerinti működésének helyreállítását és rendkívüli támogatást a probléma elhárításához. Ez meg is történt, de kérésük ellenére az import útvonala egyelőre  nem változtatták meg.

Különbséget tesznek a gabonaszállítmányok között

Ezért a miniszter elrendelte minden, Ukrajnából érkező mezőgazdasági termék szigorú vizsgálatát.

Másként kezelik azonban a valóban tranzitként bejövő szállítmányokat. Különbséget tesznek a gabonaszállítmányok között. Azok a tételek, amelyeket harmadik országba címeztek, soron kívül léphetnek be és hagyhatják el az országot – ahogyan azt egyébként a szolidaritási folyosó megnyitásakor eredetileg is tervezték. Viszont azokat a tételeket, amelyek magyarországi beszállításra érkeznek, nagyon szigorú növényegészségügyi és élelmiszer-biztonsági ellenőrzésnek vetik alá.

A különös szigor indoka az, hogy az időjárási körülmények miatt az ukrán termésben is jelen lehet az aflatoxin, illetve Ukrajnában olyan növényvédő szerek alkalmazása is engedélyezett, amelyeket az Európai Unió már rég kivont a forgalomból. Ezeket az esetleg előforduló szermaradványokat nagyon alaposan vizsgálják, mint ahogyan azt is, hogy tartalmaz-e GMO-t az adott tétel, ugyanis az ukrán szabályozás engedélyezi azok használatát. 

Szigorúan kontrollált szállítmányok

A szigor mindenkire vonatkozik, a miniszter tájékoztatta a kereskedőket képviselő gabonaszövetséget, hogy készüljenek fel rá: a Magyarországra irányuló szállítmányokat hosszú ideig, alaposan vizsgálni fogják. Ezt ők megértették. A lakosságban is felmerülhetnek kételyek azzal kapcsolatban, hogy vajon a kenyér milyen eredetű gabonából készül, és hogy az biztonságos-e. Ezek eloszlatása érdekében nemcsak a határon átjövő készleteket ellenőrzik soron kívül, hanem azokat is, amelyeket már használnak a pékségek. 

 Hogy meddig marad fenn az ukrán importtételek szigorú kontrollja?

A miniszter szerint amíg a piaci helyzet igényli. Vagyis amíg azt látják, hogy az ukrán gabona célállomása Magyarország. A háború okozta ukrán gabonapiaci válságot nem a hazai gazdák rovására kell megoldani – szögezte le. Magyarország többek között ezért is hangsúlyozza, hogy a fegyveres konfliktus befejezése és a béke az egyetlen megoldás a jövőre nézve.

(Forrás: vg.hu/Mediaworks)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Merre tart a búza ára? A májusi csapadékos időszak jó hatással volt a gabonákra, így a közepesnél jobb lehet az idei búzatermés. A várakozások szerint nem elképzelhetetlen, ...
Blog indult… A MHO cikke rólunk Blog indult a gazdák jó kereskedéséhez Magyar Hírlap Online - 2013. június 3., hétfő Hiánypótló mezőgazdasági blogot indított a Magro.hu, az onlin...
A hét egyben – 49. hét Beruházási rekord a harmadik negyedévben, bővülő agrárkapcsolatok, sikeres volt az idei év a zöldség-gyümölcs ágazat számára, előtérben az élelmiszeri...
A kukorica és a búza felvásárlási árának mozgása... A kukorica átlagos felvásárlási árának emelkedése az 51. héten megállt, sőt enyhe (-1%) esés, korrekció volt tapasztalható a piactéren. A kereskedés i...
Stagnáló kukoricaárak, emelkedik a búza ára A kukorica átlagos felvásárlási ára 2%-ot esett a múlt év utolsó hetében, majd idén az első hét végére visszatért az 51. hét kiindulási szintjére. A f...
Az ukrán exportkedvezmény várható hatásai Az Európai Bizottság kezdeményezésére, a jelenleginél kedvezőbb feltételek mellett, még ebben az évben elérhetővé válik az uniós piac Ukrajna számára....