Technológiaváltás pótolhatja a munkaerőhiányt az építőiparban

Az idei második negyedévben több mint 65 ezer állás volt betöltetlen a hazai nemzetgazdaságban. A képzett munkaerő hiánya egyre több szektorban okoz gondot a vállalatoknak, ami miatt csúsznak a projektzárások, illetve az új beruházások. Az építőiparban akár már holnap 3500 ember kezdhetne el dolgozni, annyira nagy szükség van a dolgos kezekre. Ráadásul, az ágazaton belül nemcsak a kivitelezésben dolgozó bádogosokból, tetőfedő szakemberekből nincs elegendő kapacitás, de már a tervezés fázisában, sőt az építőipari termékek gyártásánál is egyre erőteljesebben érezteti hatását a munkaerőhiány. Erre jelent megoldást az előregyártott elemek használata.

A minőségi munkát garantáló kivitelező vállalkozások többségének már a jövő év első felére is tele van a naptára. „Ebben a helyzetben mind az ipari, mind a lakossági megbízások esetében érdemes a megrendelőknek előre terveznie, és elmozdulnia a magasabb előregyártottsági szintet képviselő építési termékek és komplett megoldások felé, amelyekkel idő, pénz és rengeteg bosszúság spórolható meg” – hangsúlyozta Alyyan Nabeel, a Swedsteel-Metecno ügyvezető igazgatója.

előregyártott elemek alkalmazásával a szerelési idő radikálisan csökkenthető
Az előregyártott elemek alkalmazásával a szerelési idő radikálisan csökkenthető

Mostanában nincsenek könnyű helyzetben azok a beruházók, építtetők, akik a házuk tetőfedését szeretnék felújítani, sem azok a vállalkozások, amelyek újabb ipari csarnokok kivitelezésébe fognának bele. Bár okos választással és a megfelelő technológia ismeretében termék oldalról minden adott a munkálatok megkezdéséhez, elegendő szakember hiányában gyakran óriási késéseket szenvedhetnek el a beruházások. Ennek a helyzetnek oka elsődlegesen a 2008/2009-es gazdasági válság máig érezhető hatása. Akkor pillanatok alatt sok céget, és vele együtt mesterembereket gyűrt maga alá a hirtelen jött keresletcsökkenés. Mára hiába fordult a kocka, és nőtt a beruházási kedv, a 7-8 éve még aktív szakemberek nyugdíjazták magukat, vagy külföldön próbáltak szerencsét, illetve más szakmát választottak. Ehhez adódik hozzá a már évtizedek óta jelen lévő és megoldatlan probléma, hogy a gyér vagy szinte megszűnt érdeklődés miatt a szakképző iskolákból alig-alig kerül ki megfelelő utánpótlás. Csak lassan szivárognak vissza erre a területre a munkavállalók, de még pár évnek biztosan el kell telnie ahhoz, hogy a válság előtti szintre fusson fel a tetőfedési ágazat teljesítménye.

„Bár a helyzet cseppet sem rózsás, azért a beruházóknak nem kell tehetetlenül várniuk arra, hogy mikor kerül rájuk a sor a kiválasztott tetőfedő vagy éppen csarnoképítő cégnél. Mind a lakossági szegmensben, de még inkább az ipari csarnokok esetében költséghatékony, gyors és egyszerű megoldást biztosítanak a nagyobb szállítási-szerelési egységekben, magas előregyártottsági szintet képviselő acél szerkezeti, tetőfedő és homlokzatburkolati anyagok, amelyekkel nem csupán a szerelési idő csökkenthető radikálisan, hanem kevesebb dolgozóval is elvégezhető az építkezés.” – hangsúlyozta a Swedsteel-Metecno ügyvezető igazgatója, aki szerint ez a technológia- és termékváltás lehet az egyik alternatíva a hiányzó munkaerő miatt fennálló nehézségek áthidalására.

Ezt az álláspontot támasztja alá a csarnokok generálkivitelezésével évtizedek óta nagy sikerrel foglalkozó Térváz Kft. ügyvezetője, Petőcz András is, aki szerint a szakemberhiány kompenzálására többek között a minőségi gyártói termékek már rövidtávon is optimális megoldást jelentenek.

Ezekkel ugyanis gyorsabb, egyszerűbb a szerelési munka, nem kell utómunkákkal, javításokkal, reklamációkkal foglalkozni, illetve rövidebb idő alatt több megbízást is el lehet látni.

Kevesebb munkás is elegendő lehet az építéshez
Kevesebb munkás is elegendő lehet az építéshez

Az Épületszigetelők, Tetőfedők és Bádogosok Magyarországi Szövetségének korábbi elnöke és mai napig aktív vezetőségi tagja, Kujbus Mihály bádogosmester viszont úgy látja, hogy a minőségi termékek mellett elengedhetetlen a jól képzett munkaerő is a tartós és a célnak megfelelő tetők elkészítéséhez, ezért az új bádogos generáció kitanítása kiemelt fontosságú feladat. Ezzel egyetért Alyyan Nabeel is, aki szerint a bádogosi, tetőfedő és épületlakatos, szerkezetszerelő szakmák népszerűsítése a pályaválasztók körében minden építőipari vállalkozásnak közös érdeke.  Ugyanakkor a Swedsteel-Metecno ügyvezető igazgatója szerint a munkaerő problémák kezelésével párhuzamosan folyamatosan törekedni kell az építési folyamatok egyszerűsítésére, könnyítésére, hogy semmiképpen se szenvedjenek hátrányt a beruházások idehaza sem. A Swedsteelnél is ezért kötelezték el magukat a (terméktípustól és bevonati rendszertől függően) 20-30-50 éves garanciával rendelkező, magas előregyártottságú termékek mellett, amelyekkel a nagytáblás formátumnak köszönhetően széles felületeket lehet gyorsan, hatékonyan, és esztétikusan befedni.

További velejárója a szakember- és kivitelezői hiánynak, hogy ebben az időszakban van meg a lehetőség a magas minőségű termékek és a kiemelkedő színvonalú kivitelezés értékének növelésére az építtetők felé. Most nem szorul rá egy tetőfedő vagy kivitelező sem, hogy sok versenytárssal való versenypiaci küzdelemben olcsón, áron alul, akár a minőség rovására legyen kénytelen munkát vállalni, csak hogy a vállalkozását mindenképpen életben tartsa.

Keresse a Swedsteel munkatársait, kérjen ingyenes mérnöki, műszaki segítséget, árajánlatot akár az építési helyszínen!

További információ: http://csarnok.swedsteel.hu/agrar

###

Swedsteel-Metecno Kft-ről:

A Swedsteel technikai és piaci szakmai know-how-t nyújt a könnyűszerkezetes tető- és falburkolati rendszerek, az acél anyagú szerkezetek és csapadékvíz-elvezető rendszerek területén. A Metecno Csoport 1961 óta globális szinten a szendvicspanel-gyártás piacvezető vállalata. A világ 15 országában működtet gyártóegységeket, és éves szinten 20 millió négyzetméter tetőt állít elő.

A Swedsteel-Metecno Kft. 2015-ben nyitotta meg magyarországi értékesítési központját, illetve rá egy évre három és félmilliárd forintos beruházásból létrehozta első, jelenleg negyven főt foglalkoztató magyarországi gyárát Biatorbágyon, ahonnan az egész kelet-közép-európai régiót ellátják a Swedsteel könnyűszerkezetes tűzi horganyzott acéltermékekkel.

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Könnyen hozzáférhető nagyméretű mezőgazdasági épül... Most igazán megéri bővíteni a gazdaságot! A mezőgazdasági termelésben ma már nem csak kisméretű tárolókra, hanem nagyméretű, akár több tíz milliós ért...
Az ország egyik legmodernebb tehénistállója készül... Egyre népszerűbbek a magyar mezőgazdasági vállalkozók körében az acél könnyűszerkezetes technológiával épülő csarnokok, mint az L&M Fémszerkezetgy...
Egy „tojásgyár” épületei különböző funkciókkal... Irodától állattartó csarnokig – változatos megoldások egy gyártótól A 2-B-S Mezőgazdasági Termelő és Szolgáltató Kft most átadott 650 m2-es jérceneve...
Ahol a lónak is jó! – Acélcsarnok lovardákho... Legyen lovagoltatásra télen is alkalmas, tartósan védjen az esőtől, jégtől, szélvihartól, rendelkezzen biztonságos belső térkialakítással, legyen körn...
Speciális ágazati igényekhez speciális acélcsarnok... A gabonatárolótól a feldolgozóüzemig, a birkahodálytól az automatizált baromfinevelőig, vagy a legkomolyabb előírásoknak megfelelő hűtőházig bármely á...
Biztonságban a gépek: 165 m2, két ember, három nap... „Nem engedhetem meg magamnak, hogy egy 4-5 milliós permetező kint, a szabad ég alatt vészelje át a telet, de igaz ez bármelyik gépünkre, traktorra, ko...