Szárazság miatti kár: sok-sok tízmilliárd forintot takaríthat meg az aszálymonitoring rendszer

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) 2016 márciusában rendelte el a megfigyelésen, elemzésen és beavatkozáson alapuló Operatív Aszály- és Vízhiánykezelő Monitoringrendszer létrehozását, és az idei évben már ez alapján zajlik a vízhiány elleni védekezés.

A rendszert elsősorban az állami vízgazdálkodás operatív tevékenységeinek támogatására hozták létre. De adatai mindenki számára ingyenesen hozzáférhetők. Így komoly segítséget jelenthet a mezőgazdasági termelőknek.

Több gyümölcskertészettől és szántóföldi gazdálkodótól is kaptak visszajelzéseket a fejlesztéssel megbízott vízügyi szakemberek
Több gyümölcskertészettől és szántóföldi gazdálkodótól is kaptak visszajelzéseket a fejlesztéssel megbízott vízügyi szakemberek (Fotó: Pixabay)

 Mire használható az aszálymonitoring?

Hogy mire és miként használható az aszálymonitoring, arról Fiala Károly, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság osztályvezetője nyilatkozott a magyarmezogazdasag.hu újságírójának.

A monitoring rendszer fejlesztésébe és gazdák közötti népszerűsítésébe a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarát és a KITE Zrt.-t is bevonta az OVF. Az online felület országos méretű tesztelését a falugazdászok végezték, és visszajelzéseik alapján került sor a finomhangolásra.

Az agrotechnikai beavatkozások optimális idejének meghatározásához

Használatáról több gyümölcskertészettől és szántóföldi gazdálkodótól is kaptak visszajelzéseket a fejlesztéssel megbízott vízügyi szakemberek. Hiszen az információs rendszeren keresztül nemcsak a meteorológiai alapadatok érhetők el ingyenesen, hanem például a talajnedvességre és talajhőmérsékletre vonatkozó mérések eredményei is. Ezek nagyon fontosak lehetnek a vetés vagy más agrotechnikai beavatkozások optimális idejének meghatározásában.

Nem véletlen, hogy az elmúlt két évben több gazdálkodó is kezdeményezte a vízügynél, hogy az általa művelt területen vagy annak a közelében létesítsenek új mérőállomást, amire volt is példa. Fontos azonban kiemelni, hogy a rendszer elsődleges célja az országos vízgazdálkodás támogatása, és csak másodlagos szempont, hogy előnyeit a mezőgazdasági felhasználók számára is érdemes kiaknázni.

Méréseivel, előrejelzéseivel ugyanis jól nyomon követhető a talaj kiszáradása. Vagyis lehetővé teszi a prevenciót, pontos képet ad arról, hogy mikor érdemes elindítani az öntözést, illetve azokat az agrotechnikai beavatkozásokat, amelyek akadályozzák a nedvesség elpárolgását.

Akár a parcella szintű precíziós mezőgazdaság is alapozható rá

Az országosan kiépített aszálymonitoring rendszer regionális szintű méréseket és elemzéseket végez a vízügyi igazgatóság számára, de akár a parcella szintű precíziós mezőgazdaságot is alapozni lehet a működésére, ha a parcellán vagy a közelében történik mérés.

A már működő 112 állomás mérési adatai ingyenesen elérhetők ugyan, de a talajok heterogenitása, változékonysága nehezíti egy adott állomás adatainak nagy területre történő kiterjesztését.

Minél közelebbi állomás információi alapján dolgozik a gazdálkodó, annál precízebbé válhatnak a beavatkozásai. A közeli mérőállomás telepítését bárki kezdeményezheti, de ennek megvannak a korlátai. A finanszírozást ugyanis a vízgazdálkodás biztosítja állami költségvetésből, és a tervek között összesen 140-150 állomás kiépítése szerepel.

Gyorsan megtérülő beruházás

Egyszerűsített állomás telepítése azonban az erre igényt tartóknak a szakember véleménye szerint egyértelműen és gyorsan megtérülő beruházás. Hiszen a saját parcellára vonatkozó objektív információk lényegesen precízebbé, ezáltal költséghatékonyabbá és eredményesebbé tehetik a gazdálkodást.

Az OVF statisztikái alapján az aszalymonitoring.vizugy.hu weboldalon elérhető országos információs rendszernek magas a látogatottsága, és egyre többen ismerik, illetve használják a hozzá tartozó mobil applikációt is.

Az aszálymonitoring használatával sokféle adat elérhetősége biztosított. Legtöbben ugyanakkor a meteorológiai alapadatokra, a csapadékra, a léghőmérsékletre, a talajnedvességre, a talajhőmérsékletre és ezek tíznapos előrejelzésére kíváncsiak, hiszen nagyban képesek segíteni a termelést.

A digitális felület további fejlesztése jelenleg is zajlik.

Népszerűsítés a tavasz végén

A cél a rendszer felhasználóbarát optimalizálása, amit a tervek szerint komoly népszerűsítés követ majd a tavasz végén. Szeretnék videókon és hanganyagokon keresztül is megosztani az érdeklődőkkel, hogy melyik információ mire jó, és miként lehet felhasználni a termelésben.

A rendszer tartalmi fejlesztése még nem tekinthető befejezettnek. Igyekeznek minden új technológiát és információt, ami elérhetővé válik, integrálni és közérthetően megosztani a felhasználókkal.

Jelenleg készül az az országos talajnedvesség-modell. Ez alkalmas lesz arra, hogy folyamatosan képet adjon a talajnedvesség és -hőmérséklet aktuális állapotáról. Úgyszintén a várható változásáról a teljes mezőgazdasági területen, tehát akár egymástól tíz kilométerre található két mérőállomás között is.

Tíznapos előrejelzés

Ennek a modellnek a segítségével sokkal részletesebb képet fognak kapni a felhasználók. Ráadásul az aktuális állapot mellett tíznapos előrejelzést is tartalmazni fog.

A talajnedvesség-modellezés országos léptékű kiterjesztése nemzetközi szinten is jelentős eredmény. Jelenleg kevés országban érhető el, főként olyan sűrű térbeli felbontással – kilométerszer kilométerszeres rácshálóban –, ahogyan itthon valósul meg.

A megfelelő időben, a megfelelő mennyiségű víz jusson el a vízhiánnyal leginkább érintett helyekre a termőtalajok optimális állapotának fenntartásához
A megfelelő időben, a megfelelő mennyiségű víz jusson el a vízhiánnyal leginkább érintett helyekre a termőtalajok optimális állapotának fenntartásához (Fotó: Pixabay)

A fejlesztés másik iránya a műholdas távérzékeléses adatok felhasználása a felső talajréteg gyors változásainak nyomon követése érdekében.

Az aszály megelőzésében és a kárenyhítésben érdemes gondolkodni

A korai riasztó rendszerként működő aszálymonitoring haszna, hogy az operatív öntözési védekezés, az állami öntözőrendszerek üzemeltetése tervezhetőbbé, pontosabbá és hatékonyabbá válik. Hozzájárul, hogy a megfelelő időben, a megfelelő mennyiségű víz jusson el a vízhiánnyal leginkább érintett helyekre a termőtalajok optimális állapotának fenntartásához. Bár a vízhiányt minden évben folyamatosan monitorozza az OFV, az idei lesz az első esztendő, amikor a teljes operatív tevékenységet az aszálymonitoring bejövő adataira (is) fogja alapozni.

A szakember kiemelte, hogy teljes egészében nem lehet megszüntetni az aszályt. A megelőzésben és a kárenyhítésben érdemes gondolkodni, és ez az aszálymonitoring fő funkciója.

Az biztos, hogy ha megfelelő időben történnek a beavatkozások – az öntözés, az agrotechnológia, a vetés és a tápanyagutánpótlás –, az jelentősen hozzájárulhat a vízhiány okozta mezőgazdasági veszteségek csökkenéséhez. Véleménye szerint megfelelő odafigyeléssel 30 százalék körüli eredményt is el lehet érni ezen a területen.

Ha figyelembe vesszük, hogy egy kifejezetten aszályos évben országos viszonylatban több száz milliárd forintra rúghat a terméskiesés összege, akkor azt lehet mondani, hogy az aszálymonitoring hosszú távon igen jelentős megtakarítást eredményezhet az országnak és a gazdálkodóknak.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Gazdálkodói tájékoztató az aszálykár bekövetkezése... A mezőgazdasági termelést érintő kedvezőtlen időjárási jelenségek okozta károk kezelése, így az aszálykárok kompenzálása is a mezőgazdasági kockázatk...
22 milliárdért fejleszt öntözőrendszert Mészáros L... Mészáros Lőrinc családi vállalata, a Mészáros és Mészáros Ipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt. nyerte meg az Országos Vízügyi Főigazgatóság tender...
Rendkívüli intézkedések szükségesek a súlyos aszál... Az Európai Bizottsághoz fordult segítségért a spanyol és a portugál kormány az Ibériai-félszigeten tapasztalható aszálykárok mérséklése érdekében. 20...
Digitalizációval sikeres a magyar fejlesztés az as... A Combit Számítástechnikai Zrt., az Óbudai Egyetem és a Széchenyi István Egyetem által alkotott konzorcium 756,55 millió forintos európai uniós támog...
Kárenyhítés, költségcsökkentés és támogatás –... Az agrártámogatások témáiról több cikkünkben számoltunk be 2022. május hónapjában is. Írtunk a magyar víziszárnyas ágazat pályázataihoz kapcsolódó vi...
Nincs más választás, alkalmazkodnunk kell  a ... Mezőgazdaság és klímaváltozás – kockázat vagy lehetőség? címmel tartottak július 29-én kerekasztal-beszélgetést az Esztergomban megrendezett MCC Fesz...