A szamócapiac alakulás a 2015-ös szezonban

Egyre több ország termel szamócát egyre nagyobb területen, ami még inkább fokozza az országok közti versenyt. A piacon domináns szerepet betöltő Spanyolországban például csökkent is a szamóca területe, épp a versenyhelyzet fokozódása miatt. A visszaesés szándékos. Célja az, hogy más gyümölcsöket termelhessenek nagyobb területen, amelyeknél még nem akkora a versenyhelyzet, mint a szamóca esetében.

Az előzetes adatok szerint Spanyolországban a szamóca nettó termelői ára idén májusban magasabb (1,61 euró/kg) volt, mint egy évvel korábban. Az áremelkedés mellett 2015 első két hónapjában 15 százalékkal visszaesett az EU belső piacára értékesített friss szamóca mennyisége az egy évvel korábbihoz képest.

Spanyolországgal szemben Németország fokozatosan lépked előre az Európai Unió szamóca-ranglétráján, már a harmadik legnagyobb termelőnek számít. Franciaországban is növekedés látható, a termőterület 2 százalékkal (3,28 ezer hektárra), míg a termés 3 százalékkal (59,2 ezer tonnára) emelkedik. Olaszországban a termőterület 4 százalékkal csökkent, 3570 hektárra.

Az EU belső piacán Spanyolország számít a legnagyobb szamóca exportőrnek, míg a legnagyobb importőr Németország. Az Európai Unió frissszamóca-külkereskedelmi egyenlege pozitívan zárt 2014-ben. Összesen 69 ezer tonna szamóca került exportálásra harmadik ország irányába, elsősorban Oroszországba, ahová 28,5 ezer tonna szamóca került exportálásra. Az orosz embargó negatívan hathat az Európai Unió szamóca külkereskedelmére, mivel Oroszország a teljes szamócaimportjának 60 százalékát szerezte be Európai Uniós tagállamoktól.

Hazánk szamócatermesztésének nem tett jót a sok eső, főleg a korai fajtáknál jelent meg a szürkepenész, ami komoly terméskiesést okozott. A friss szamóca behozatala 26 százalékkal esett, 776 tonna áru került importálásra 2015 első 3 hónapjában.

A Budapesti Nagybani Piacon az importból származó szamóca már az év elejétől jelen van, a hazai termék a 17. héten jelent meg a standokon, mintegy 22 százalékkal magasabb nagykereskedelmi áron (1160 Ft/kg), mint a külföldi áru. Ahogyan bővült a hazai kínálat, úgy csökkent az importált termékek mennyisége a piacon, majd a 21. hétre el is tűnt a külföldi szamóca a kínálatból.

A hazai szamóca a tavalyinál alacsonyabb termelői áron (1500 Ft körüli) lépett piacra a 17. héten a 760 Ft-os görög és a 900 Ft-os spanyol termékek mellett. A 17-22. héten 30 százalékkal volt magasabb a hazai szamóca termelői ára az egy évvel korábbihoz képest.

A fogyasztói piacokon 2680-2800 forintos áron lépett piacra a magyar szamóca, majd a kínálat bővülésével 640-980 forintra esett az ára.

A bécsi nagybani piacon is jelen van a szamóca, a belföldiért 8, az olaszért 1,2-3,6, a spanyolért 2-2,7, a belgáért 4,5-5,35, míg a a magyar termékért 3,4-4,5 eurót kérnek a kereskedők.

Forrás: AKI

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Szedd magad akció okosan – 7 megfontolandó t... Április elején megbotránkoztak az epertermelők a 778 Ft-os kilónkénti import eper árán, mivel a hazai termés kilója 2000-3000 Ft között szokott mozogn...
Belföldi gyümölcsárak a budapesti fogyasztói piaco... Megérkeztek a 22. heti árak a budapesti fogyasztói piacokról. Összeállításunkba a Fehérvár úti, a Fény utcai, a Fővám téri és a Lehel téri piac került...
Vidéki nagybani piacok: a belföldi gyümölcsök brut... Cikkünkben a debreceni, kecskeméti, miskolci és szegedi nagybani piacok 22. heti árait vesszük górcső alá. Néhány esetben, jelentős különbségek vannak...
Budapesti fogyasztói piacok: a belföldi gyümölcsök... Az Idared alma ára a Fehérvári piacon jelentősen csökkent, a múlt heti 248 forint/kilogrammos ár 198 forint/kilogrammra esett. A Fény utcai piacon vis...
Szamóca piaci körkép itthon és az Európai Unióban... A hazai szamóca ára jóval olcsóbb, mint tavaly ilyenkor, ami az átlagosnál korábbi érésnek köszönhető. Az EU főbb szamócatermesztő országaiban jók a t...
Aprócska változás a gyümölcsárakban Körülbelül 3 százalékkal lettek drágábbak az importból származó gyümölcsök a Budapesti Nagybani Piacon. Persze nem minden esetben történt áremelkedés....