Receptek a védekezésre: kullancsriasztó illóolajok egyszerűen, házilag készítve

Nyári táborok, osztálykirándulás, családi nyaralás – a legforróbb hónapokban jelentősen megnő a szabadban töltött idő mennyisége. Ez igaz a kullancsok számára is. Bár sokféle bolti kullancsriasztó szer közül lehet választani, és sokukon ott szerepel a „natural” és a „bio” felirat is, egy szakcikk szerint biztosabb, ha nem permetezzük vegyszerekkel magunkat és gyermekeinket. Főleg úgy, hogy ott van a lehetőség, hogy házilag, természetes alapanyagokból készítsünk kullancsriasztó szert. Néhány recept is segít ebben.

A legtöbb kullancscsípés ugyan ártalmatlan, ám egyes fertőzött kullancsok súlyos betegségeket terjeszthetnek. Többek között vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást, Lyme-kórt, s ezeken kívül nyirokcsomó-gyulladást is okozhatnak, ezért fontos, hogy védekezzünk ellenük – írta a Tudatos Vásárlók Egyesülete.

Ott van a lehetőség, hogy házilag, természetes alapanyagokból készítsünk kullancsriasztó szert
Ott van a lehetőség, hogy házilag, természetes alapanyagokból készítsünk kullancsriasztó szert

A kullancsok életmódja

A kullancsok többnyire a magas fűben, bokrok alacsonyabb ágain tartózkodnak. Kedvelik a nyirkos, magas páratartalmú területeket, az erdők széleit, a patakok partjait. Veszélyeztetett területnek számít hazánkban az ország nyugati vidéke, az Északi-középhegység és a Dunántúli-középhegység, de bárhol előfordulhatnak a vérszívók. A kullancsok körülbelül 100 receptorukkal keresik a számukra vonzó illatmolekulákat. A verejték vajsav tartalma, a tejsav, az ammónia, a szén-dioxid mind olyan anyagok, amelyeket kedvelnek. Vonzza őket az emberi hőkisugárzás is. Kifejezetten a lágy, vékony bőrrétegű, melegebb testfelületeket, hajlatokat célozzák meg – írták.

Mi taszítja a kullancsot?

A kullancsok alapvetően nem szeretik a fényt, ezért is igyekeznek a ruhával fedett részekre bemászni. Az Európában szélesebb körben elterjedt, betegséget okozó kullancsfajt (Dermacentor reticulatus) vizsgálva a nagy-britanniai Coventry Egyetem kutatói 11 illóolajat találtak különösen hatékonynak a kullancs ellen:

  • Bazsalikom (Ocimum basilicum), 
  • bergamot (Citrus bergamia), 
  • szegfűszeg (Syzygium aromaticum), 
  • citronella (Cymbopogon winterianus), 
  • kakukkfű (Thymus serpyllum és Thymus ct.Thymol), 
  • levendula (Lavandula angustifolia), 
  • citromos eukaliptusz (Eucalyptus citriodora), 
  • majoránna (Origanum majorana), 
  • menta (Mentha piperita és Mentha spicata).

Hogyan lehet védekezni ellenük?

Hatékony védelmet nyújt a jól záródó, karokat, lábszárakat fedő ruházat, a nadrágszárra ráhúzott zokni. A kullancsokat könnyebb észrevenni világos színű anyagon, ezért kiránduláskor lehetőleg ilyen öltözetet viseljünk. A legjobb hatásfokú védelmet a két módszer kombinációja, az öltözet és az illóolajos keverék vagy permet együtt nyújtja.

6 év alatti gyerekeknek közvetlenül a bőrre, rendszeres használatra nem ajánlottak az illóolajos keverékek. A bokájukra, térdhajlatukba alkalmanként kis mennyiséget kenjünk, de az is jó, ha önmagában egy kevéske hidegen sajtolt kókuszolajat használunk. Lehetőleg az öltözettel védjük őket, és a nadrág szárát a bokánál fújjuk be a keverékkel, vigyázva, hogy a szembe ne kerüljön.

Este alaposan nézzük át a gyerekek testét, különös figyelemmel a hajlatokra. A legjobb, ha ezt a rituálét ők maguk is megtanulják.

A kullancsot amilyen gyorsan csak lehet, kézzel, csipesszel el kell távolítani. Sohasem szabad az olajokkal, zsírokkal, illóolajokkal bekenni, illetve összenyomni, mert az állat ilyenkor méreganyagát a bőrbe lövellheti. Az eltávolított állatot érdemes megőrizni, hogy szükség esetén, amennyiben pár hét elteltével a fertőzés jelentkezne, a szakrendelésen be lehessen azonosítani.

Kullancsriasztó olaj recept

10 ml (kb. 200 csepp) bázisolajhoz mellé adjunk összesen 6-8 csepp illóolajat a fentiekből.

Ebből a keverékből pár cseppel dörzsöljük be a csuklónkat, bokánkat. A kullancsot kifejezetten taszítja a laurinsav, amelyet a kókuszolaj közel 50 százalékban tartalmaz, ezért a legjobb, ha keverékünknek ez az olaj adja az alapját. A szegfűszeg és a két fajta kakukkfű illóolaját különösen hatásosnak tartják a kullancsok távoltartására, de erős kullancs elleni keveréket készíthetünk például a citronella és kakukkfű illóolajjal is.

Alkoholos spray kullancs ellen – recept

Ha vízzel hígítjuk az illóolajat, egy pumpás flakonból a ruhára is fújhatjuk. Amire szükséged lesz: 30 ml víz, 2 ml vodka vagy gyógyszertári alkohol, ami segíti az illóolajok beoldását, 7-7 csepp levendula, citrom vagy más kullancs elleni illóolaj. Rázd össze a fenti összetevőket, és vidd magaddal, 2 óránként fújd be magad vele, kerülhet a ruhára is.

Permetszer/spray kullancs ellen – recept

50 ml es- szórófejes üvegbe tegyünk 1 pumpányi környezetkímélő kézmosószert oldószernek (Pl. sonette) és összesen 30 csepp illóolajat (citronella, citromos eukaliptusz, levendula, bergamot) és önsük fel forralt vízzel. Ez a permet a bőrre irritálóan, szárítóan hathat. Főleg, ha tartósan rajtamarad vagy rendszeresen használjuk.

Ezekre kell figyelni az illóolajok használatakor

  • Ha érzékeny a szemünk, ne használjuk a citronella és a menta olajat, ha a bőrünk érzékeny, kerüljük a szegfűszeget!
  • A menták magas vérnyomásban szenvedőknek nem ajánlottak. A citromos eukaliptusz és a majoránna vérnyomást csökkentő hatású. A bergamott olaj fényérzékenyítő hatású, napfényes időben fedetlen bőrterületen ne használjuk!
  • Lényeges, hogy a fenti illóolajokat maximum 3 százalékos hígításban kenhetjük a bőrre, soha ne használjuk töményen. Sajnos a kullancsokkal szemben 100 százalékos megoldás, tökéletes védelem nem létezik. Nem biztos, hogy az a szer, amelyik az egyik kullancsfajjal szemben hatásos, a másikkal szemben is védelmet nyújt – írta a TVE.
Share Button

Kapcsolódó cikkek

Az ember kárára alkalmazkodnak a klímaváltozáshoz ... Egyre veszélyesebbek lesznek a kullancsok a klímaváltozás hatásai miatt. Egy friss kutatás bizonyítja azt, hogy a hőmérséklet emelkedésével több mint...
A háziállatok sincsenek biztonságban: újabb idősza... Az átlaghőmérséklet emelkedése jelentősen hat a kisállatokra is, amelyek emiatt nem érzik jól magukat. A Protect Our Future Too (Védd meg a mi jövőnk...
Veszélyes új kullancsfajt találtak Vas megyében a ... Alig három hónappal az ELKH Ökológiai Kutatóközpont Kullancsfigyelő projektjének indítása után előkerült az első példány a hazánkban nem őshonos Hyal...
Új beruházások, programok és fejlesztések Magyaror... Eredményes évet zártak a hazai nemzeti park igazgatóságok. A 2021-es év során 30 jelentős beruházás fejeződött be javarészt uniós támogatásból, 8,7 m...
Kullancsveszély tavasszal, ősszel, télen – durva a... Az éghajlatváltozás következtében megnövekedett a parazitaaktivitás egész évben. Ráadásul új, különösen veszélyes kullancsfajok is megjelentek. Így e...
A veszélyek, a méhek egészsége és az összefogás... Több tényező összetett rendszerétől függ a méhek egészsége. Úgynevezett „rendszergyógyászatnak” tekinthető. A méhek egészségének megértése magában fo...