Amiben benne rejlik a precíziós gazdálkodás ereje

Napjaink gyorsan fejlődő mezőgazdasági környezetében a technológia döntő szerepet játszik abban, hogy a gazdálkodók képesek legyenek megfelelni a rájuk váró kihívásoknak. Hogy mi teszi fontossá a precíziós gazdálkodást a jövő mezőgazdasága szempontjából? Jesper Riber Nielsen, a SEGES Innovation P/S igazgatója hat fő okot jelöl meg, amiért a precíziós gazdálkodás most fontos, és a jövőben is az marad.

Fokozott hatékonyság

A precíziós gazdálkodási technikák lehetővé teszik a gazdálkodók számára, hogy optimalizálják az erőforrások, például a műtrágyák és a növényvédő szerek felhasználását. Azáltal, hogy az inputokat pontosan a termesztett növények igényei alapján célozzák meg, a gazdálkodók csökkenthetik a pazarlást, és javíthatják az erőforrás-hatékonyságot, mindez költségmegtakarítást és környezetvédelmi előnyöket eredményez.

Értékes információkhoz juthatnak a földjeikről a gazdálkodók, beleértve a talajállapotot, a nedvességszintet és a termények egészségi állapotát - mindezt a precíziós gazdálkodás révén.
Értékes információkhoz juthatnak a földjeikről a gazdálkodók, beleértve a talajállapotot, a nedvességszintet és a termények egészségi állapotát – mindezt a precíziós gazdálkodás révén. (Fotó: Pixabay)

Fokozott termelékenység

A precíziós gazdálkodás lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy értékes információkhoz jussanak a földjeikről, beleértve a talajállapotot, a nedvességszintet és a termények egészségi állapotát. Ezek az információk teszik lehetővé számukra, hogy adatvezérelt döntéseket hozzanak, például az öntözési ütemtervek kiigazítását vagy a kezelések csak ott történő alkalmazását, ahol szükséges. Ami végső soron növeli a termés termelékenységét és minőségét.Környezeti fenntarthatóság

A mezőgazdaság környezeti hatásaival kapcsolatos növekvő aggodalmak miatt a precíziós gazdálkodás lehetőséget kínál a negatív hatások minimalizálására. A pontos kijuttatási módszerek alkalmazásával a gazdálkodók csökkenthetik a vegyszerfelhasználást, és megóvhatják a vízkészleteket. Emellett az erőforrások elosztásának optimalizálása segít az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérséklésében, hozzájárulva a fenntarthatóbb mezőgazdasági rendszerhez.

Kockázatkezelés

A precíziós gazdálkodás értékes eszközöket biztosít a gazdálkodók számára a kockázatértékeléshez és -csökkentéshez. Az időjárásfigyelés és a prediktív elemzések révén a gazdálkodók előre láthatják a kedvezőtlen időjárási körülményeket, kártevőket vagy betegségeket. És reagálhatnak rájuk, így minimalizálva a terméskiesést és maximalizálva a hozamot. A kockázatkezelésnek ez a proaktív megközelítése elengedhetetlen a gazdaságok hosszú távú fenntarthatóságához.

Gazdasági életképesség

A ráfordítások optimalizálásával és a termelékenység növelésével a precíziós gazdálkodás javíthatja a mezőgazdasági műveletek gazdasági életképességét. A termelési költségek csökkentésével, a hozamok konzisztenciájának javításával és az értékes piaci adatokhoz való hozzáféréssel a gazdálkodók megalapozott döntéseket hozhatnak. Ezek javuló jövedelmezőséget és hosszú távú üzleti fenntarthatóságot eredményeznek.

Adatvezérelt meglátások

A precíziós gazdálkodás hatalmas mennyiségű adatot generál. Ezek megfelelő elemzésével értékes betekintést nyerhetünk a termés teljesítményébe, a szántóföldi változékonyságba és a működési hatékonyságba. A gazdálkodók felhasználhatják ezeket az információkat, hogy mélyebb megértést nyerjenek a műveleteikről, azonosítani tudják a trendeket és a mintákat, és megalapozott döntéseket hozhatnak, ösztönözve a folyamatos fejlesztést és innovációt.

Jó példa Dániából

Dánia mezőgazdasági területének több mint 90%-át digitális eszközökkel kezelik a növénytermesztés és a műveléstervezés során 1. 2022-ben a dán mezőgazdasági területek 76%-ának műveléséhez valamilyen mértékben precíziós technológiát használtak 2. Jacob Sig, az SN Agro gazdaság tulajdonosa a digitális gazdálkodók közé tartozik. Az SN Agro 900 hektáron elterülő, változatos mezőgazdasági tevékenységéről ismert. Többek között burgonyát, árpát, fűmagot és biozabot termelnek. Nagy értéket találtak a SEGES Innovation precíziós gazdálkodási eszközének, a CropManagernek a használatában.

A precíziós gazdálkodást segítő CropManager program használatával az SN Agro racionalizálta mezőgazdasági gyakorlatát, csökkentette környezeti lábnyomát, és optimalizálta az erőforrások elosztását. A CropManager adatvezérelt meglátásai lehetővé tették számukra, hogy megalapozott döntéseket hozzanak, ami magasabb hozamokat és alacsonyabb költségeket eredményezett.

„Számomra nagyon-nagyon jelentős értéket jelent, hogy rendelkezünk ezzel a technológiával, és a mi gazdaságunkban szeretnénk a legjobbak közé tartozni a használatában. És a CropManager ennek része. Tökéletes értelme van a használatának, mivel mind gazdasági potenciált, mind pozitív környezeti hatást és pozitív éghajlati hatást látunk.” –  mondta Jacob Sig, a SEGES Innovation P/S igazgatója.

(Forrás: futurefarming.com)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A mikrogranulált starter műtrágyákról… Mára a precíziós gazdálkodás egyik alap eleme a starter műtrágyák használata. Jelentősége már az évek során bizonyított. Fontos és szükséges növényein...
GPS technológiák a mezőgazdaságban Sokaknak a GPS és a GIS technológia még kínai lehet, de a gazdálkodók egy része már igen régen élvezi a precíziós gazdálkodás előnyeit. Gépek pontos h...
Kamera, amely a gyümölcs érettségét is érzékeli... Egy új kamera lehet a precíziós gazdálkodás következő nagy találmánya. Az említett eszköz azt is észreveszi, ha a zöldség, gyümölcs érett, esetleg már...
A precíziós mezőgazdaságé a jövő A népességnövekedéssel párhuzamosan a mezőgazdaságban tevékenykedőknek fel van adva a lecke: az egyre kisebb termőterületen egyre több és jobb minőség...
Applikációk segítik a növénytermesztést A precíziós mezőgazdaság egyre inkább kezd beférkőzni a gazdák mindennapjaiba, sőt, most már számos okostelefonos alkalmazás között is választhatunk, ...
Innovatív ötletek kellenek a hazai növénytermeszté... Magas színvonalú agrotechnológia nélkül nem lehet versenyképes a hazai növénytermesztés. Ez ugyanis az alapja annak, hogy emelni tudjuk a gabonafélék ...