Nyakunkon a KATA-adóbevallás – vannak és lesznek is változások

„Felesleges ingoványos talajra tévedned, s valami jóbaráttól – kímélendő a költségeket – számlákat vásárolnod 10 százalék fejében. Fizess nekem 15 százalékot, és nyugodtan alhatsz” – valahogy így hangozhatott volna az EVA bevezetésekor az elméleti párbeszédben az állami oldal érvelése.

Adózni muszáj, bár igazából senki sem repes az örömtől, amikor el kell számolnia az állammal az éves bevételeiről. A korábbi évek emellett hatalmas terheket róttak a vállalkozásokra, vállalkozókra, rengeteg, adminisztratív pepecseléssel töltött órát kellett felszabadítaniuk a kötelezettségek teljesítése érdekében.

Mintha csak egy cinkos összekacsintás lett volna az állam és polgára között
Mintha csak egy cinkos összekacsintás lett volna az állam és polgára között (Fotó: Pixabay)

Értelemszerűen merült fel az igény a mind egyszerűbb adózási formák megalkotására.

15 százalék, és nyugodtan alhatsz

Nem véletlenül aratott osztatlan sikert bevezetésekor a nevében is a praktikumot, az adózó polgárok érdekeit előnyben részesítő Egyszerűsített Vállalkozási Adó, népszerű nevén az EVA. Mintha csak egy cinkos összekacsintás lett volna az állam és polgára között: „Felesleges ingoványos talajra tévedned, s valami jóbaráttól – kímélendő a költségeket – számlákat vásárolnod 10 százalék fejében. Fizess nekem 15 százalékot, és nyugodtan alhatsz” – valahogy így hangozhatott volna az elméleti párbeszédben az állami oldal érvelése.

A vállalkozás és a hivatal

És ezek az érvek hatottak. Mert hogy a vállalkozást nem a burjánzó adminisztráció és nem is az elvtelen nyerészkedés kedvéért indították el. Sokkal inkább a szabadon megválasztott feladat szépsége volt a vonzó – és így volt ez a mezőgazdaság szerteágazó területein is –, amellett, hogy a tisztes megélhetést is szolgálta. Igen ám, de múltak az évek, és hiába volt az EVA népszerű a vállalkozások körében az egyszerűsége miatt, a hivatalok egyre újabb és újabb akadályokat gördítettek az egyébként tükörsima adózási útra, egészen addig, míg éppen az egyszerűség esett áldozatul az eljárásuknak.

Aki egyszer megízlelte az egyszerű adózás gyönyörét, az nem békült meg az EVA ellehetetlenülésével
Aki egyszer megízlelte az egyszerű adózás gyönyörét, az nem békült meg az EVA ellehetetlenülésével (Fotó: Pixabay)


Valós alternatívaként merült fel sokak számára a visszatérés a nagyobb adótartalommal járó, viszont kiszámítható hagyományos adózás körébe.
Persze aki egyszer megízlelte az egyszerű adózás gyönyörét, az nem békült meg az EVA ellehetetlenülésével, egyre markánsabban fogalmazódott meg az igény az EVA-utód bevezetésére. Ez lett a KATA, a Kisadózó Vállalkozások Tételes Adója.

Nem százalékos, tételes

Szemben az EVA százalékos adómértékével összegszerűen határozták a havi kötelezettséget, egy komolyan működő vállalkozás számára egyáltalán nem megterhelő 50 ezer forintban. Sőt, ez akár feleződhet is, ha valaki mellékállásban vagy nyugdíjasként katázik.

Viszont bevezetése óta elérte a KATA-t is a nehezítési hullám. Minden egyes évben valamelyest szigorítanak, finomítanak az eredeti jogszabályon. Hiszen egyre több kisadózó választja ezt az adózási formát, és a jogalkotók egyre több kijátszható meghatározást kénytelenek módosítani. Évről évre próbálják minimalizálni ezeket az eseteket, bízva abban, hogy előbb-utóbb elejét tudják venni mindenféle visszaélésnek.

40%-os „büntetőadó”

A legutóbbi – bár nem biztos, hogy széles kört érintő – módosítás révén a bújtatott foglalkoztatást igyekeznek megakadályozni. 40%-os „büntetőadó” sújtja azt a KATA-s vállalkozót, aki egyetlen – külföldi,  illetve belföldi – megrendelőjétől éves szinten több mint 3 000 000 forint bevételre tesz szert. A 40 százalékos extraadót a 3 000 000 feletti összeg után kell megfizetni. A kötelezettség a megrendelőt terheli ugyan, de az aligha fog fizetni ilyen „felárat”, akármilyen értékes is számára üzlet partnere. Ami viszont visszaüt a vállalkozóra – neki is érdeke ügyelni arra, hogy az éves forgalma az adott megrendelővel ne haladja meg az előírt mértéket.

Elejét veszik annak is, hogy az egy családon belüli vagy rokoni kapcsolattal rendelkező cégek számlázzanak egymásnak
Elejét veszik annak is, hogy az egy családon belüli vagy rokoni kapcsolattal rendelkező cégek számlázzanak egymásnak (Fotó: Pixabay)

Lényeges változtatás, hogy egy embernek kizárólag egy KATA-s vállalkozása lehet. Elejét veszik annak is, hogy az egy családon belüli vagy rokoni kapcsolattal rendelkező cégek számlázzanak egymásnak. Így kiküszöbölhető a pénzmosás.

Természetesen ha letudtuk az idei bevallást – határidő február 25. –, akkor most sem dőlhetünk hátra. Érdemes folyamatosan figyelemmel kísérni az év közben életbe lépő új szabályozási elemeket. Igaz, ezekre csak az egy év múlva esedékes bevallás készítésekor kell majd odafigyelnünk.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

MVH közlemények agrárhitelekhez igényelhető támoga... Az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt. által meghirdetett egyes Hitelprogramok keretében nyújtott kedvezményes kamatozású hitelhez, kamattámogatáshoz, va...
Fiatal gazda: kérem, soroljanak hátrébb! „Csak ne fizessék ki a fiatal gazdát ebben a hónapban, jó lesz az novemberben is.” Furcsa, de sok nyertes fiatal gazda most azért foghatja a fejét, me...
Kevesebb adó sújtja a vadon gyűjtött termékeket... Januártól egyszerűsödött a vadon gyűjtött növények értékesítése. Azok a gyűjtők, akik magánszemélyként felvásárlónak értékesítenek, kevesebb adminiszt...
Kedves Őstermelő: ismeri Ön a hatályos törvényeket... A kérdés joggal merülhet fel, ugyanis ismét több olyan módosítás érkezett, amelyek érintik az őstermelőket is. Adózás, könyvelés, földtörvény, haszonb...
Őstermelői igazolvány: kell-e arányosítani az érté... Az őstermelőkre vonatkozó szabályok nem egyszerűek. Sok kérdés merül fel. Egy évközben kiváltott őstermelői igazolvány kapcsán  az éves értékhatárok a...
Könnyebbé válhat az őstermelők adózása is Jövőre már az őstermelők és az áfafizetésre kötelezett magánszemélyek helyett is az adóhivatal készítheti el az őstermelők személyi jövedelemadó-beval...