Zaklatásnak minősítette Bige László, a pétfürdői Nitrogénművek Zrt. tulajdonosa a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), kartellgyanúra vonatkozó sorozatos vizsgálatait. A legnagyobb magyarországi műtrágyaipari vállalkozás ellen immár a negyedik ilyen eljárás zajlik.
Most a negyedik ilyen eljárás zajlik a Nitrogénművek Zrt.-nél – mondta Bige László. A GVH kartellgyanú miatt vizsgálódik tavaly szeptember óta a műtrágyagyártó és agrárintegrátor cégnél. A versenyhivatal az előző eljárást a múlt év augusztusában zárta le, aztán néhány nap múlva újat indított – tette hozzá Bige. A Portfolio-nak a GVH megerősítette, hogy “kartellgyanú miatt eljárás van folyamatban a Nitrogénművek Zrt.-vel és más vállalkozásokkal szemben, amely 2017 szeptemberében indult.” A témáról a hvg.hu számolt be.
A tulajdonos az eljárást nem tartja törvényesnek és tisztességesnek, melyet konkrétan zaklatásnak minősített. Az ügy miatt ügyészségi panaszt nyújtottak be, de ezt elutasították. Bige szerint az eddigi GVH-vizsgálatok semmit nem állapítottak meg, és a Nitrogénművek részesedése nem is tenné lehetővé, hogy a vállalat visszaéljen a helyzetével.

Hazánk legnagyobb műtrágyaipari vállalkozása a 2000-es évek elején került Bige László tulajdonába. A több mint 80 éve működő pétfürdői gyár árbevétele ennek megfelelően elsősorban a műtrágyagyártásból keletkezik, azonban az elmúlt években elmozdult a termény, vetőmag és növényvédő szerek forgalmazásának irányába is. Jelenleg ez az ország legértékesebb családi vállalkozása, a Forbes számításai szerint 127 milliárd forintot ér. A vállalkozás 2004 óta közel 150 milliárd forintot költött a cégfejlesztésre. A társaság legjelentősebb exportpiaca a 2016-os éves jelentés szerint Szlovákia, Ausztria, Románia, Németország, Csehország, Lengyelország, Szerbia és Horvátország volt – írta a Portfolio.
A legutóbb salétromsav üzemmel bővített a Nitrogénművek
Arról pedig, hogy a gyártó az utóbbi években sorra fejleszti telephelyeit, itt írtunk korábban, amikor egy salétromsav üzemet adtak át. A Pétfürdőn megvalósított beruházás 10 év alatt már a második ezen a településen, amelyik 60 százalékos töménységű salétromsav gyártását teszi lehetővé az elérhető legjobb (ún. dual pressure – kétnyomásos) technológiával és legmodernebb környezetvédelmi előírásoknak megfelelően. A beruházás közben megépült még két, 2000 köbméteres, kármentővel ellátott salétromsav tartály, valamint egy 3 cellás hűtőtorony. Az új üzem új munkahelyeket is teremtett: működtetése közvetlenül 10 új munkahelyet hozott létre, de a karbantartás, a logisztika, a minőség-ellenőrzés és a beszerzés területén is többeknek ad így munkát a vállalat.