Mondolēz: a fenntartható búzatermesztés a fókuszban

A legnagyobb európai élelmiszeripari gyártó, a Mondelēz International egy széleskörű klímaváltozás elleni program részeként a fenntartható búzatermesztés megvalósításán dolgozik. Ebben hét ország több mint 1300 gazdálkodója vesz részt, akik egy alkalmazáson keresztül követhetik a tapasztalataik eredményét, és ellenőrizhetik fenntartható teljesítményüket.

A Mondelēz elkötelezett a környezet és a biológiai sokféleség mellett azáltal, hogy a Harmony programon keresztül a fenntartható búzatermesztés áll a támogatás középpontjában.
A Mondelēz elkötelezett a környezet és a biológiai sokféleség mellett azáltal, hogy a Harmony programon keresztül a fenntartható búzatermesztés áll a támogatás középpontjában. (Fotó: Mondelēz International)

A Mondelēz amerikai élelmiszeripari cég olyan jól ismert márkaneveken készít édességeket és csokoládét, mint az Oreo, az LU, a Prince, a Milka és a Liga. Az egyik legnagyobb európai gyártóhely a belgiumi Herentalsban található, ahol a Mondelēz évente 70 000 tonna édességet állít elő.

A Mondelēz egy ideje saját környezeti hatásainak csökkentésén dolgozik. A vállalat a klímaváltozás mérséklésében és a biológiai sokféleség védelmében látja a saját szerepét. Ez többek között a Harmony fenntartható búzatermesztési program bevezetésével valósul meg.

A programot tizenöt évvel ezelőtt Franciaországban vezették be, és gazdálkodókkal, molnárokkal, szövetkezetekkel, mezőgazdasági és környezetvédelmi szakemberekkel egyeztetve fejlesztették ki. Az első projekt 69 francia termelőből álló csoporttal indult, és jelenleg hét európai ország (köztük Franciaország, Belgium, Csehország, Magyarország, Olaszország, Lengyelország és Spanyolország) 1360 gazdálkodója vesz részt a helyi szövetkezetekkel együtt.

Fenntartható döntések folyamatos meghozatala

A Mondelēz célja a Harmónia programmal a talaj egészségének javítása, az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése, a biológiai sokféleség védelme és a vízvédelem. A gazdálkodók iránymutatást kapnak erre a célra. A gazdálkodónak minden lépésnél fenntartható döntést kell hoznia – magyarázza Cecile Doinel programmenedzser. A búzafajtaválasztástól a gabonatárolásig, amit fertőtlenítőszerek nélkül kell elvégezni. A logisztika megtakarítása és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése érdekében csak a Mondelēz gyárai körüli gazdálkodók vesznek részt.

Nem az a cél, hogy a gazdálkodók teljesen felhagyjanak a növényvédő szerek használatával

A gazdálkodókat arra ösztönzik, hogy alkalmazzanak olyan gazdálkodási gyakorlatokat, amelyek optimalizálják a növényvédelem és a műtrágya használatát. Doinel szerint elsősorban az a cél, hogy a gazdák igazolják felhasználásukat. „Nem célunk, hogy a gazdálkodók felhagyjanak a növényvédelemmel. Van néhány olyan anyag, amely a leginkább káros az egészségükre és a környezetre, ezek nem megengedettek ebben a termesztésben.

Sokkal inkább arról van szó, hogy a növényvédelmet végső megoldásként használjuk, és a megfelelő adagolásban alkalmazzuk, miközben a regeneratívabb mezőgazdasági gyakorlatokat alkalmazzuk.”

A talaj egészsége

A regenerációs gyakorlatok elsősorban a talajjavításra összpontosítanak. A gazdálkodóknak különféle növényeket kell termeszteniük a talaj termékenységének növelése érdekében.

A búza mellett a hüvelyesek döntő szerepet játszanak, mivel megkötik a CO2 -t , így korlátozzák az üvegházhatású gázok kibocsátását. A gazdálkodóknak a biodiverzitást is figyelembe kell venniük, amely a Harmónia program első napja óta prioritás, mondja Doinel.

„Minden mezőgazdasági társaságnál előírás, hogy a megművelt terület legalább 3%-án virágzó tábla álljon. Méhszállodák is találhatók a mezőkön. Ezenkívül a Mondelēz a rezisztens búzafajtákra összpontosít.

Regeneratív elvek

A termesztés nem bio, de nem is hagyományos – mondja Doinel. Szerinte ez egy hibrid megközelítés. A regeneratív mezőgazdaságra vonatkozóan nincsenek meghatározott európai szabványok. A Mondelēz esetében azonban ez egy holisztikus megközelítést foglal magában. Ennek célja a jó minőségű termények előállítása, miközben a biológiai sokféleség helyreállítására törekszik, elsősorban talajjavítással.

Prémiumok a gazdálkodóknak

A további erőfeszítésekért cserébe a gazdák tonnánként prémiumot kapnak. Doinel nem ad konkrét tájékoztatást az összegről, azt állítva, hogy ez „elegendő összeg ahhoz, hogy ösztönözze a gazdákat a programban való részvételre”. Elismeri, hogy a többlettevékenységek többletköltséggel járnak, de biztosítja, hogy a hektáronkénti hozamot nem veszélyeztetik. 2022-ben a termésátlag 7 tonna volt hektáronként.

A gazdálkodó termelésének mind minőséginek, mind mennyiséginek kell maradnia – mondja Doinel. „A fenntartható intézkedések ellenállóbbá teszik a fajtákat, ezáltal csökkentik a veszteségeket és stabilabb hektártermést biztosítanak.”
Franciaországban jelenleg 750 gazdálkodó követi az új irányelveket. Tavaly fejeződött be az első betakarítás, amelyet a 2030-as célokhoz képest figyeltek meg. A hektáronkénti hozamok még nem ismertek véglegesen.

Az első megállapítások szerint a tavalyi hektáronkénti termés és minőség kielégítő volt, bár egyes területeken az aszály is éreztette hatását – mondja Doinel.

Egyelőre nincsenek konkrét adatok az új regeneratív megközelítés franciaországi eredményeiről, de a vállalat korábban közölt számokat a fenntartható gyakorlatokról. 2022-ben összesen 397 000 tonna fenntartható búzát termesztettek, és 1800 hektárnyi parlagot állítottak be a méhek számára. A parcellákon 17 millió méhet és 30 lepkefajt számoltak össze.

(Forrás: futurefarming.com)  

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Újabb magyar innováció az élelmiszerbiztonság növe... Minden gazda számára fontos, hogy a mezőgazdaságban olyan termékeket használhasson, amiknek a valódisága garantált. Az AGRO.bio Hungary Kft. március k...
Második alkalommal adták át a fenntartható mezőgaz... Idén másodszorra ítélték oda az AGRO.bio Hungary Kft. által tavaly alapított „Márton József Díj a Fenntartható Magyar Mezőgazdaság Szolgálatáért” elne...
EU: stratégiai kérdés a fenntartható agrárium Csökkenő termőterület, rendelkezésre álló erőforrások szűkülése, globális felmelegedés… Mindezek következtében egyre nagyobb kihívás a mezőgazdaság sz...
Locsolkodjon környezettudatosan! Öko, fenntartható, környezetbarát, újrahasznosított… manapság minden erről szól. Nem csak a mezőgazdaságban van kiemelt szerepe a fenntarthatóságnak, ...
Fenntarthatóságért kaptak díjakat a fiatalok A K&H Csoport idén első alkalommal ösztöndíjpályázatot hirdetett a magyarországi agrárképzést folytató egyetemek és főiskolák mester és PhD képzés...
Új ösztöndíjpályázat a fenntarthatóság jegyében... Idén is útjára indul a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat! Célja, hogy azokat a fiatal gazdákat segítse, akik az agrárium fenntarthatü, hosszú...