Miért tiltakoznak a francia gazdák?

A francia gazdák országszerte lezárják az utakat, hogy kormányzati intézkedést követeljenek számos sérelem kezelésére, miközben az Európai Unió mezőgazdasági ágazatában terjednek a tiltakozások. Íme néhány olyan kérdés, amely a növekvő tiltakozó mozgalmat ösztönözte, és a válaszok, hogyan reagálhat a francia kormány.

Miért tiltakoznak a gazdák?

Franciaország, az EU legnagyobb mezőgazdasági termelője, a gazdák pedig azt mondják, hogy nem kapnak elég pénzt a terményeikért, és megfojtja őket a környezetvédelem túlzott szabályozása.

Egyes aggályaik, mint például az olcsóbb import okozta verseny és a környezetvédelmi szabályok, a többi EU-s ország termelőit is érintik, míg mások, például az élelmiszerárakról szóló tárgyalások inkább Franciaországra vonatkoznak.

Forrás: pixabay

Költségek

Pénzügyi szempontból, érvelnek a helyi gazdák, hogy a kormánynak és a kiskereskedőknek az élelmiszer-infláció csökkentése érdekében kifejtett nyomása következtében sok termelőt nem tudja fedezni az energia, a műtrágya és a szállítás magas költségeit.

A kormány azon terve, hogy fokozatosan megszünteti a mezőgazdasági termelők dízelüzemanyagra elszámolható adókedvezményét egy szélesebb körű energiaátállási politika részeként, szintén gyújtópont volt a németországi feszültségek visszhangjában.

Behozatal

Az Ukrajnából származó nagy mennyiségű import, amely esetében az EU az orosz invázió óta elengedte a kvótákat és vámokat, valamint az EU és a dél-amerikai blokk, a Mercosur közötti kereskedelmi megállapodás megkötésére irányuló megújult tárgyalások felszították az elégedetlenséget a cukor, a gabona és a hús terén tapasztalható tisztességtelen verseny miatt.

A nagyarányú importot nehezményezik, amiért az nyomást gyakorol az európai árakra, miközben nem felel meg az uniós mezőgazdasági termelőkre vonatkozó környezetvédelmi előírásoknak.

Környezetvédelem, bürokrácia

Ami a környezetet illeti, a gazdálkodók kétségbe vonják mind az uniós támogatási szabályokat, mint például a bejövő kötelezettséget, hogy a termőföld 4%-át parlagon kell hagyni, mind pedig azt, hogy Franciaország túlbonyolítja az uniós politikát, például a sövények és a szántóföldek természetes élőhelyként való helyreállítását.

A zöld politikát ellentmondónak tekintik az élelmiszerek és más alapvető áruk termelésének önellátóvá tételére irányuló célokkal, tekintettel Oroszország ukrajnai inváziójára.

Az öntözési projektek miatti viták, ahogy a vízkészletek az éghajlati viták középpontjába kerültek, valamint az állatjólléttel és a mezőgazdaság szennyezésével kapcsolatos kritikák felerősítették az idősödő francia gazdálkodókban azt az érzést, hogy a társadalom figyelmen kívül hagyja őket.

Milyen intézkedéseket tehetne a kormány?

A kormány, amelyre nyomás nehezedik, hogy enyhítse a válságot a júniusi európai választások és a jövő hónapban megrendezésre kerülő éves párizsi mezőgazdasági kiállítás előtt, elhalasztotta a törvénytervezetet, amely több, a gazdálkodásba kezdőt vonzana a gazdálkodásba, hogy további intézkedéseket vezessen be.

A kormány ígéretet tett arra, hogy egyszerűsíti a mezőgazdasági termelők eljárásait. Ez jelentheti a várakozási idő csökkentését a támogatások kifizetésére vagy a mezőgazdasági projektek jóváhagyására, vagy a papírmunka és a környezetvédelmi megfelelőség ellenőrzésének megkönnyítését.

A kormány elvetheti a gázolajadó-kedvezmény fokozatos megszüntetésének tervét, bár már enyhítette az intézkedést azzal, hogy a lépést több évre eltolja, és felajánlotta, hogy a forrásokat újra gazdálkodásba fekteti.

Néhány változtatáshoz uniós jóváhagyásra lenne szükség, például az ugarra vonatkozó szabály megváltoztatására, és a gazdák arra figyelmeztetnek, hogy az engedmények túl későn érkezhetnek az idei termelési tervekhez – olvastuk a thecattlesite.com-on.

A korábbi mezőgazdasági válságokhoz hasonlóan a kormány sürgősségi segélyt kínálhatott. Már felajánlott pénzeszközöket a csökkenő fogyasztás által sújtott bortermelőknek, valamint az északon árvizek és délen szarvasmarha-betegség által sújtott gazdáknak, de több pénzt és gyorsabb kifizetéseket jelenthet be.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Itt a vég, ha már a croissants-ba sem jut a vajból... Hónapok óta folyamatosan emelkedik a vaj ára, ami néhol már háromszor annyiba kerül, mint tavaly ilyenkor. A drágulás a franciáknál csapódott le a leg...
Olajfinomítókat barikádoztak el a francia gazdák a... Szénabálákkal és traktorokkal barikádoztak el 13 olajfinomítót és üzemanyagraktárat francia gazdák. Mindezt azért, hogy tiltakozzanak az olyan agrárte...
Pofozkodtak is a kínai földvásárlások ellen tiltak... Nekimentek a kínai földtulajdonosoknak a dühös francia földművesek, mert úgy gondolják, hogy az ázsiaiak csak spekulációs célok miatt vettek meg 2600 ...
Több német városban volt gazdatüntetés a tervezett... Ismét több német városban tiltakoztak a gazdák a mezőgazdasági szabályozás módosításai ellen. A német kormány szeptemberi környezet- és állatvédelmi ...
Indiai mangó helyett normandiai alma – rövidebb a ... Franciaországban egyre nagyobb hangsúly helyeződik a rövid ellátási láncokra, amelyek hasznosak a környezetnek, és jótékony hatással vannak a gazdák ...
Fiatal gazdák tüntettek az Európai Parlament előtt... A holland és belga fiatal gazdák szerint a túlságosan szigorú környezetvédelmi politika elveszi a jövőjüket. Úgy vélik, hogy az Európai Unió olyan po...