Magyarország 2024-től bevezeti az európai minimálbért, a csoda mégis elmaradhat

Már zajlanak a tárgyalások az európai minimálbér bevezetése érdekében Magyarországon. A magyar kormány reményei szerint még idén sikerül megállapodni a részletekről, így a 2024-es minimálbér összegét az uniós normák szerint határozzák majd meg. Sokan viszont várhatóan csalódottak lesznek, mivel az uniós szabályok önmagukban nem vezetnek érdemi bérfelzárkózáshoz.

A Napi.hu szerint Magyarország 2024-től vezeti be az európai minimálbért, ami azt jelenti, hogy a jövő évi minimálbér összegét az uniós kötelező irányelvek ajánlásai szerint határozzák meg. Az irányelvről és annak javasolt módosításairól a szakszervezetek, a munkáltatói érdekcsoportok és a kormány egyeztettek. Ez az intenzív tárgyalássorozat tulajdonképpen az idei, hagyományosan ősszel zajló bértárgyalások előzményének tekinthető. A háromoldalú munkafolyamat keretében a minimálbér-norma és a garantált bérminimum idei felülvizsgálata is napirendre kerülhet – írta meg a napi.hu.

Fotó: Pixabay

Az uniós minimálbér-irányelv megvalósítása a gyakorlatban nem ígérkezik egyszerűnek, mert nemcsak a kötelező legkisebb bér összegét érinti, hanem

  • a szociális párbeszédet,
  • a szakszervezetek megerősítését,
  • az érdekképviseletek bevonását a munkavállalókat érintő döntéshozatalba,
  • valamint a munkahelyeken kötött kollektív szerződések számának jelentős növelését is.

A gyakorlatban az uniós szabályozás csak a minimálbér összegére tesz javaslatot, mivel a bérpolitika szigorúan a tagországok felelőssége.

A hírek szerint a teljes hazai minimálbér-rendszert felülvizsgálják a szociális partnerek, több elképzelést is megvizsgálva.

Az egyik út, hogy az EU-ban egyébként egyedülálló kettős magyar minimálbér-rendszer megszűnik, és egyetlen összeg lenne a kötelező legkisebb bér. Egy ilyen döntés ugyanakkor sok konfliktussal járhat, összességében viszont jelentősen javulna az alacsony jövedelmű háztartások helyzete.

A jelenlegi rendszert kétféle módon lehet átalakítani. Vagy a garantált bérminimum lesz az új minimálbér, vagy az új minimálbért a korábbi két összeg súlyozott átlaga alapján számolják ki. A gyakorlatban ugyanakkor az egységesítés módja nem annyira lényeges, mivel jövő januártól egyébként is emelkedik a minimálbér összege.

A hazai minimálbér egyébként – euróban számolva – a második legkisebb az Európai Unió tagállamai közül, egyedül Bulgáriát előzzük meg.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Az őstermelők és a minimálbér: megváltoztak a szám... Az őstermelők számára is fejtörést okoz, hogyan kell alkalmazni az év közben megváltozott minimálbérszabályokat, különös tekintettel a Pénzügyminiszt...
Bűvös szám lesz a minimálbér összege 2023-ban... A következő, 2023-as esztendő számjegyeiből áll majd össze a minimálbér megnövelt összege, amely 232 ezer forint lesz az új év első napjától. A megál...
Módosultak az őstermelők és családi gazdaságok bev... A minimálbér év eleji emelkedésével együtt módosult az őstermelők, illetve a családi gazdaságok adómentességére és az átalányadózás választására megs...