Magyar vizslák is őrzik a rendet az amerikai reptereken

Egyre nagyobb számban alkalmaznak lógó fülű kutyafajtákat az Amerikai Egyesült Államok reptereinek biztonsági szolgálatai. Ennek egyik oka az, hogy ezek az állatok kevésbé ijesztőek az utasok számára az intézkedések során. 4 másik kutyafajtával együtt a magyar vizsla fajtát is kiválasztották a reptéri munkavégzésre.

A Magyar Mezőgazdaság anyagát szemléztük, amiben leírták, hogy az Egyesült Államok Közlekedésbiztonsági Hivatala (Transportation Security Administration – TSA) felel az USA területén utazók biztonságáért, így ők látják el a repterek védelmét is. Az ottani rendfenntartó szervek közül a TSA-nál dolgozik a második legtöbb kutya. De a jelenlegi állományuk rohamos gyorsasággal öregszik. A hivatal ezért úgy döntött, hogy a következő generáció tagjait főleg vadászkutyafajtákból válogatják ki. A TSA szóvivője, David Pekoske így nyilatkozott erről:

Az elmúlt években azt tapasztaltuk, hogy az utazó közönség jobban elfogadja a lógó fülű kutyákat. Kevesebb feszültséget és félelmet keltenek, ezért úgy döntöttünk, hogy a jövőben elsősorban vadászkutyák közül választunk.

Magyar vizslák is őrzik az USA reptereinek biztonságát - képünk illusztráció
Magyar vizslák is őrzik az USA reptereinek biztonságát – képünk illusztráció

Ennek megfelelően az elmúlt egy évben az ügynökség 80 százalékban így vásárolt kutyákat. A TSA kutyakiképző központ vezetője, Christopher Shelton elmondta, hogy lapvetően 5 kutyafajtát részesítenek előnyben:

rövidszőrű magyar vizsla,

rövidszőrű német vizsla;

drótszőrű német vizsla,

labrador retriever,

golden retriever.

Azért nem a fülállás a döntő a választásnál

A hegyes fülűek közül pedig a német juhászkutyákat és a belga malinoiseket használják. Természetesen a kutyákat nem a fülek szerint válogatjuk. Egészséges, jó szimatú, és emberek között is kiválóan teljesítő állatokat keresünk. Ám, ha nem megy a minőség rovására, odafigyelünk a négylábúak megjelenésére is, különösen azon egyedek kiválasztásában, melyek később majd nagy tömegben teljesítenek szolgálatot. Ráadásul ezek az állatok nem csak a rendfenntartásban, de a kábítószer- és bombakeresésben is jeleskednek, ahol nem számít, hogy milyen a külsejük.

Egy kutya és a gazda-munkatárs kiképzése 26-42 ezer dollárba (7-12 millió forint) kerül.

Annak érdekében, hogy a rend őrei még közelebb kerüljenek a civilekhez, a TSA minden kutya számára készít egy sportkártya-szerű, gyűjthető, fotós adatlapot, melyet a biztonsági hivatal munkatársai osztogathatnak a gyerekeknek és a felnőtteknek. Ez segít abban, hogy a közvélemény még jobban megismerje az ebek munkáját.

Share Button