Kulcsfontosságú az optimális egészségi állapothoz a magas D-vitaminszint a vérben

A D-vitaminnak számos szerepe van. Segíthet a tápanyagok felvételében, és szerepe van az immunválasz szabályozásában. Nagy kérdés, hogyan határozzuk meg a szükséges D-vitamin optimális szintjét, és mi az ideális módja ennek?

A Covid-19 világjárvány kitörésével az egészségükért aggódó emberek rengeteg elővigyázatos immunerősítő szert kezdtek el vizsgálni. Az egyik legnépszerűbb a D-vitamin bevitele. Különösen annak biztosítása, hogy a betegek vérszintje elérje azt az optimális szintet, amely a betegség leküzdéséhez szükséges.

A DBS-technikával könnyebben és kevésbé invazív módon lehet mintát venni az állatokból, mivel csak egy csepp vérre van szükség az állat véréből
A DBS-technikával könnyebben és kevésbé invazív módon lehet mintát venni az állatokból, mivel csak egy csepp vérre van szükség az állat véréből (Fotó: Pixabay)

Rengeteg kutatómunka foglalkozik ezzel a témával, és ezt követően rengeteg vélemény született arról, hogy milyen vérszint szükséges az optimális immunállapot eléréséhez. Ezenkívül az e szintek eléréséhez szükséges eszközről is viták folynak. A napból származó endogén D-vitamin, a jó D-vitamin-táplálkozás, a D3-vitamin pótlása vagy a 25-hidroxi- D3-vitamin pótlása legyen-e a cél?

Hogyan mérjük a D-vitaminszintet?

Az állateledel-iparban hasonló tendenciákat látni. Mivel azonban az iparágnak magas követelményeket kell teljesítenie a hatékonyság, a jövedelmezőség és a genetikai előírások betartása érdekében, a D-vitaminállapot pontos mérése és az állapotnak az állatok teljesítményével való összefüggésbe hozása a követelmény.

Az állattenyésztésben elengedhetetlen, hogy olyan mérőszámokkal rendelkezzünk, amelyek lehetővé teszik a termelési paraméterek értékelését és az eredmények alakulásának követését a maximális genetikai potenciál, a jobb zootechnikai teljesítmény, valamint a nagyobb pénzügyi megtérülés elérése érdekében.

Alapvető fontosságú annak pontos értékelése, hogy egy intézkedés, termék vagy technológia a várt eredményeket hozza-e, és hatékonyan támogatja-e a döntéshozatali folyamatot.

A D-vitamin szerepe a kalcium- és foszfor-anyagcserében, a fiziológiai folyamatokban és a baromfi szükségleteiben jól dokumentált. Emellett az immunválasz szabályozásában, az izomképzésben és a hústermelésben betöltött szerepét is széles körben ismerteti a legújabb szakirodalom.

Mi az optimális szint?

A D3-vitamin felvételének optimális szintje már évtizedek óta a kutatások tárgya. Az első ajánlások tisztított vagy félig tisztított táplálékkal, ellenőrzött kísérleti körülmények között végzett vizsgálatokon alapultak. Ezek az ajánlások azonban alacsonyabb értékeket eredményeztek, mint amennyit kereskedelmi termelési körülmények között szükségesek.

A genetikai szelekciónak köszönhetően a modern brojlerek növekedési rátája az 1950-es évek madaraihoz képest akár 400%-kal nagyobb, és takarmányhatékonyságuk évente mintegy 2,55%-kal javult. Ahhoz, hogy ezek a genetikai előrelépések teljes mértékben érvényesülhessenek, optimális tápanyag-kiegészítésre van szükség.

Ezen okok miatt a ma rendelkezésre álló D3-vitamin-ajánlások akár 25-ször nagyobb értékeket mutatnak, mint az NRC által 1994-ben a brojlercsirkékre vonatkozóan közzétett értékek (200 UI/kg). Kereskedelmi szinten a D3-vitamin bevitele 3000 és 5000 UI/kg takarmány között változik.

Általában a baromfitermelő vállalatok határozzák meg az alkalmazandó szintet a rendelkezésre álló ajánlások, a saját termelési feltételeik, a várható teljesítmény, a végtermék és a maximális megtérülés alapján.

Hogyan működik a vitamin?

A D₃-vitamin zsírban oldódó vitamin, amelynek enzimatikus emésztési folyamaton (lipáz) és micellák képződésén kell keresztülmennie a bélben ahhoz, hogy az enterociták felszívódjanak. A májon áthaladva hidroxilálódik, és egy első metabolit keletkezik: a 25-OH-D3, amely a szervezetben a legnagyobb mennyiségben előforduló forma, és amely elsősorban a vesében áll rendelkezésre az anyagcseréhez, és átalakul a D-vitamin aktív formájává.

Mivel a 25-OH-D3 a véráramban a legnagyobb mennyiségben előforduló D-vitaminforma, ennek értékelése a D-vitaminstátusz értékelésének mérőszáma minden állatfajban, így az emberben is
Mivel a 25-OH-D3 a véráramban a legnagyobb mennyiségben előforduló D-vitaminforma, ennek értékelése a D-vitaminstátusz értékelésének mérőszáma minden állatfajban, így az emberben is

Az étrendi D3-vitaminnal szembeni előnyei miatt a 25-OH-D3 takarmányba történő bevitele jelenleg az állattenyésztésben alkalmazott stratégia. Azonos mértékű beépítés mellett a 25-OH-D3 felszívódása magasabb (74,9%), mint a D3-vitaminé (66,5%).

Az ideális étrendi szint

Mivel a 25-OH-D3 a véráramban a legnagyobb mennyiségben előforduló D-vitaminforma, ennek értékelése a D-vitaminstátusz értékelésének mérőszáma minden állatfajban, így az emberben is. Ennek a metabolitnak az értékelését használták az ideális étrendi szint meghatározására, valamint fontos paraméterekkel való összefüggések megállapítására, mint például: kalcium- és foszforplazmaszint, csontjellemzők, izomfehérje-szintézis, teljesítményváltozók és a termelési feltételek közötti különbségek megállapítása.

Egy olyan praktikus eszköz birtokában, amely lehetővé teszi számunkra, hogy bármikor, egyszerűen megmérjük az állat D-vitaminstátuszát, segíthet átirányítani a táplálékkiegészítés ideális szintjéről folytatott vitát az állat számára optimális szint felé.

DBS-elemzés

Végső soron az számít, hogy mennyi D-vitamin áll biológiailag rendelkezésre az állat számára. Ez az eszköz a “DBS” – Dried Blood Spot Test, a DSM által állatok számára kifejlesztett innovatív technika. A DBS egy FTA-kártya* (Flinders Technology Associates) segítségével végzett elemzés, amely abból áll, hogy egy csepp vért veszünk, majd folyadékkromatográfiás tömegelemzéssel (HPLC) meghatározzuk az állat 25-OH-D3-szintjét. A DBS nagymértékben korrelál a vérplazma D3-vitaminjának hagyományos HPLC-vizsgálatával, amely nagyon megbízható technika.

A DBS-technikával könnyebben és kevésbé invazív módon lehet mintát venni az állatokból, mivel csak egy csepp vérre van szükség az állat véréből. A vizsgálati anyagok elküldésével kapcsolatos problémákat figyelembe véve a DBS biztonságosabb és kevésbé bonyolult technika.

A vér 25-OH-D3 vérszintjének a teljesítményjavulással való korrelációjával megbecsülhető a gazdaságilag fontos paraméterekre gyakorolt hatás. Például a különböző brojlerkísérletek teljesítménynövekedését összehasonlítva megállapítható, hogy a 25-OH-D3 plazmaszintjének 1%-os növekedése átlagosan 0,029%-os, 0,173%-os, 0,008%-os és 0,296%-os javulást eredményezett az ADG, a csontszilárdság, a mellhúshozam és a járási pontszám tekintetében.

(Forrás: poultryworld.net)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A zárt istállóban boldogok a csirkék igazán Nem okoz stresszt az állatoknak a zárt tartástechnológia, sőt, leginkább így biztosíthatók számukra az ideális feltételek. A „European Livestock Voic...
Nem bizonyult törékenynek a tojás piaca: néhány hó... A tojás olyan teljesértékű táplálék, amelynek biológiai értéke az anyatejével egyezik meg. Optimális arányban tartalmazza a telített és telítetlen zs...